Connect with us

Kultura

Pilot NATO-a čiji su avion Srbi oborili pored Međugorja: Vidio sam Gospu, učinila me nevidljivim!

Published

on

Kaže kako ga je prekrila svojim plaštem i tako mu spasila život, u svjedočanstvu koje je obišlo svijet!

Američki kapetan zračnih snaga NATO-a, Scott O’ Grady izašao je u javnost s gotovo nevjerojatnom pričom koja osvaja svijet. Njegov zrakoplov oborili su u lipnju 1995. godine u blizini Međugorja bosanski Srbi. On je spašen nakon uspješne operacije više od četrdeset zrakoplova i helikoptera, stotinjak vojnika i najboljih stratega NATO-a. Nakon povratka u SAD-u je napisao je knjigu o događajima i strahotama koje je proživio nakon što su Srbi u blizini Međugorja srušili njegov F-16. Opisujući patnju, glad, žeđ, hladnoću i strah koji je proživio tijekom nekoliko dana skrivanja i čekanja pomoći u šumama BiH, on donosi i jednu čudesnu priču za koju kaže da ima najveće značenje u akciji spašavanja.

‘Trećeg dana mog skrivanja, razmišljajući o tome kako je preživljavanje samo dio nekog duhovnog testa doživio sam nešto nevjerojatno i neponovljivo. Odjednom, u tišini svog skrovišta sjetio sam se majčine prijateljice koja je prije nego je izbio rat u Bosni i Hercegovini posjetila Međugorje, malo mjesto na jugu zemlje u kojem postoji svjedočanstvo o Gospinu ukazanju. Tog trenutka počeo sam se moliti Gospi. Odmah sam osjetio njezinu nazočnost. Ona je postala sve više i više jasnija, gotovo opipljiva, sve do trenutka kada sam je ugledao. Teško je to opisati riječima. Vizija je bila prožeta mojim osjećajima, ona je dolazila kroz snagu mojih osjećaja, a riječ je o neopisivoj toplini punoj blaženstva i mira. Jednostavno sam znao da postoji netko tko se molio i čuvao me sve do mog povratka kući. Ta vizija bila mi je najvažnija stvar koja mi se dogodila u BiH. To mi je dalo snage i hrabrosti da izdržim u najtežim trenucima’, svjedoči američki pilot.

U svojoj knjizi pilot je također opisao prisutnost Gospe koja se se pojavila neposredno nakon obaranja njegova aviona.

Gospa ga činila nevidljivim

O’ Grady opisuje, kako je, nakon čudesnog preživljavanja udara rakete bosanskih Srba shvatio da se dogodilo nešto nadnaravno i nevjerojatno što ga je spasilo. Kako svjedoči, Srbi su morali jasno vidjeli njegov padobran koji je letio sa srušenog aviona F-16, s kojim je skočio da bi preživio. Ali, nekim čudom nisu.

‘Ja sam samo osjetio neku tajanstvenu silu koja me činila nevidljivim za moje neprijatelje’. ‘Ne mogu vam to opisati, osjetio sam da me prekrila svojim plaštom, plaštom koji me sačuvao od neprijateljske sile. Skrivao sam se dvadesetak kilometara iza srpskih linija prekriven nečim snažnim što me tješilo i štitilo cijelo vrijeme’, opisuje ovaj NATO pilot svoje nadnaravno iskustvo i dodaje da je tek treći dan shvatio da je u pitanju Međugorje i Gospa iz Međugorja, a kada je shvatio da je to što osjeća prisutnost Majke Božje tada ju je kako svjedoči i vidio što mu je dalo nadnaravnu snagu da dok čeka pomoć, ostane potpuno nevidljiv bosankim Srbima koji su ga tražili po šumama.

‘Osjećaj je bio vrlo topao i umirujuć’, svjedoči ovaj pilot čija knjiga pod nazivom: Častan povratak, u detalje opisuje nadnaravan plašt Gospe iz Međugorja koja je odigrala ključne dijelove u akciji spašavanja njegova života. Inače svjedočanstvo ovog američkog pilota zasjalo je i na naslovnici časopisa TIME te je obišlo svijet (Dnevno.hr).

Društvo

SKITNJE LIJEPOM NAŠOM: Kosinjska dolina

Published

on

By

Kosinjska dolina bit će potopljena, pod vodom bit će kuće, polja, groblja, crkve, arheološka nalazišta (istražena i neistražena). Malobrojno stanovništvo bit će raseljeno i ostat će samo sjećanje i zapisi kako je nekada bilo.

Kameni Kosinjski most, građen od 1929. do 1936. godine, zamijenio je drveni most preko rijeke Like. Most povezuje Donji Kosinj s Gornjim Kosinjem, Mlakvom, Sušnjem, Podjelarom, Kosinjskim Bakovcem, Lipovim poljem i drugim mjestima. Izgradnjom novog sustava HEP Kosinj 2 i HE Senj 2 bit će potopljena naselja: Gornji Kosinj, Mlakva, Šušanj, Podjelar i drugi zaseoci.

Gradi se Tunel Gornji Kosinj – Lipovo polje kojim će se voda usmjeriti u korito rijeke Like.

U Gornjem Kosinju je crkva sv. Antuna Padovanskog (podignuta 1692. godine) koja će biti potopljena. Na crkvi su dvije ploče: jednu ploču postavili su župnik i župljani 1983, a drugu ploču postavili su lički svećenici s narodom povodom 500-te obljetnice tiskanja Rimskog glagoljskog misala, prve tiskane knjige u Hrvata.

U Kosinju su tiskana prva hrvatska glagoljska knjiga. Prva hrvatska glagoljska tiskara bila je u starom gradu Ribniku 1483. godine. (Zvonimir Kulundžić. 1960. Kosinj – kolijevka štamparstva slavenskog juga. Zagreb.; Zvonimir Kulundžić, 1983. 500. obljetnica kosinjskog misala – prve hrvatske tiskanje knjige. Zagreb.; Ivan Mance. 2013. Kosinj izvorište hrvatske tiskane riječi. Redak. Split. ISBN 978-953-336-028-7).

„Misal po zakonu rimskoga dvora“ prva hrvatska tiskana knjiga. Tiskana je 22. veljače 1483., dvadeset i osam godina nakon Gutenbergove Biblije. Primjerak Misala iz 1483. čuva se u Samostanu franjevaca trećoredaca glagoljaša na Ksaveru u Zagrebu.

Druga hrvatska tiskana knjiga, tiskana u Kosinju 1491., jest Brevijar po zakonu rimskoga dvora, poznatiji kao Kosinjski brevijar, čiji se jedini primjerak čuva u Nacionalnoj knjižnici sv. Marka u Veneciji.

Kosinjskim krajem vladali su Brinjski Frankopani. Kosinj je opljačkan i razoren, a stanovništvo raseljeno tijekom provale Turaka 1522. i 1525. godine.

HEP planira potopiti kosinjsku dolinu (Gornji Kosinj, Mlakvu, Podjelar i druge zaseoke) te stvoriti veliko akumulacijsko jezero. Stanovništvo će biti raseljeno, za zemlju, stambene i gospodarske objekte planira se dati neka sića (navodno 12 kuna po četvornom metru ?). Neki stanovnici dobiti će zamjenske stanove u Perušiću i drugdje. Pokušaji stanovnika Kosinja (450 potpisa), župnika iz Kosinja Pere Jurčevića, Crkve, povjesničara i arheologa nisu naišli na razumijevanje u HEP-u pa slijedi raseljavanje stanovnika i potop Kosinjske doline (polja, gospodarskih objekata, groblja, crkava, i arheoloških nalazišta).

Ostat će samo sjećanje, dok bude živih iz tog kraja, i zapisi putopisaca, povjesničara i arheologa o Kosinjskom kraju.

Continue Reading

Društvo

SKITNJE LIJEPOM NAŠOM – 58. Vinkovačke jeseni

Published

on

By

Ove godine su se održale 58-me Vinkovačke jeseni, smotra izvornog hrvatskog folklora i tradicijske kulture. Završnim svečanostima prethodile su Dječje jeseni gdje je preko 2 tisuće malih sudionika iz 55 društava iz cijele Hrvatske prošlo ulicama grada, predstavilo svoja sela i gradove te su pokazali ljubav prema tradiciji svoga zavičaja.

Tematski su ovogodišnje Vinkovačke jeseni vezane uz dukat,  zlatnik koji je u kulturi slavonskoga čovjeka prisutan od davnine.

Na kraju programa ovogodišnjih Vinkovačkih jeseni, zadnja tri dana, bilo je Svečano otvorenje, Svečani mimohod i Državna smotra izvornog hrvatskog folklora. Na središnjoj pozornici nastupile su najbolje folklorne skupine, njih 33 koje promiču hrvatski folklor i tradiciju.  Nastupili su i gosti iz Slovenije i Tajlanda.

U svečanom mimohodu centrom Vinkovaca prošlo je nešto manje od 60 folklornih skupina koje su pokazale sjaj i bogatstvo baštine hrvatskog naroda.

Nažalost, ove godine smotra je zbog svinjske kuge bila bez konjanika i konjskih zaprega.

Vinkovčani i njihovi gosti uživali su i u slavonskim delicijama te se tražilo mjesto više u Bircuzu, Slavonskom sokaku, Vinskom šoru i u kafićima. Lovačka društva dijelila su čobanac uz Bosut, djelio se i fiš-paprikaš te šaran na rašlje.

Continue Reading

Društvo

SKITNJE LIJEPOM NAŠOM: Svetište Majke Božje Bistričke

Published

on

By

Župa u Bistrici spominje se prvi put 1334. Župna crkva bila je posvećena sv. Petru i Pavlu. Otkada je 1731. biskup Juraj Branjug posvetio novo uređenu crkvu Snježnoj Gospi, svetište i mjesto zovu se Marija Bistrica.

Svetište Majke Božje Bistričke je hrvatsko nacionalno marijansko svetište.

Kip Majke Božje Bistričke potječe iz 15. stoljeća i bio je u crkvi na Vinskom Vrhu. Zbog opasnosti od Turaka, Gospin kip premješten je u župnu crkvu u Mariji Bistrici, a 1650. zazidan u jedan prozor. Nastojanjem zagrebačkog biskupa Martina Borkovića kip je pronađen 1684. i stavljen na počasno mjesto. Od tada počinju brojna hodočašća.

Hrvatski je sabor 1715. darovao glavni oltar na čast Bistričke Gospe. Požar je 1880. oštetio čitavu crkvu osim glavnog oltara s kipom Majke Božje Bistričke koji je ostao posve neoštećen. Arhitekt Hermann Bolle obnovio je i proširio crkvu te izgradio cintor oko svetišta. Zagrebački nadbiskup dr.  Antun Bauer okrunio je 1935. čudotvorni kip Marije i Malog Isusa zlatnim krunama i proglasio Mariju kraljicom Hrvata. Biskupska konferencija proglasila je 1971. bistričko svetište Nacionalnim prošteništem čitavog hrvatskog naroda. Godine 1984. u Mariji Bistrici je održan Nacionalni euharistijski kongres.

Papa Ivan Pavao II. proglasio je kardinala Alojzija Stepinca blaženim 3. listopada 1998. u Mariji Bistrici, kada je svetište za tu prigodu posebno uređeno i dograđeno.

Continue Reading

Popularno

Copyright © 2023. Croativ.net. All Rights Reserved