Connect with us

Vijesti

Podcast Velebit – Prof. Jurčević: Ministarstvo obrazovanja nameće jugoslavensku povijest za obnovu Jugoslavije

Published

on

Gost u Projekt Velebit je povjesničar Josip Jurčević.

► Ministar znanosti i obrazovanja izbrisao je iz Kataloga odobrenih udžbenika izdanje „Zašto je povijest važna? 4“ autora Miljenka Hajdarovića, Vedrana Ristića i Nikice Torbice, u nakladi Profil Klett.

► Ministarstvo je od Agencije za odgoj i obrazovanje zatražilo provjeru navoda iz različitih predstavki za razdoblje stvaranja Hrvatske, prvoga hrvatskog predsjednika Franje Tuđmana i Domovinskog rata.

► Ispod naslova „Stvaranje Republike Hrvatske“ stavljena je slika Milke Planinc, a nije spomenuto kako je „pobuna dijela građana srpske nacionalnosti tijekom kolovoza 1990. protiv legalne hrvatske vlasti“ koja se naziva „balvan revolucija“ bila oružana.

► Udžbenik ne spominje „Ustavnu odluku o suverenosti i samostalnosti Republike Hrvatske“, niti je u njemu jasno navedeno da se zbog isključive velikosrpske politike rat nije mogao izbjeći.

► Pogrešno se navodi da bl. Alojzije Stepinac nije rehabilitiran.

► Miljenko Hajdarović, i recenzentica Valerija Turk-Presečki su bili aktivni zagovaratelji neuspjele kurikularne reforme.

► Urednik portala historiografija.hr, povjesničar i docent na Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu Branimir Janković, nazvao je vijest o povlačenju udžbenika skandaloznom: “Svima je naravno jasno da se iza pozivanja na pogreške u udžbeniku, dovođenja u pitanje stručnosti recenzenata i sl. Zapravo radi se o sprečavanju drugačijih pogleda na očito strogo propisana tumačenja Domovinskog rata i nekih drugih tema iz hrvatske povijesti.”

► Janković ističe kako je proglašavanje određenih tumačenja povijesti praktički nepodobnim i time sprječavanje pluralizma pogleda na povijesne kontroverze, ne samo protivno povijesnoj znanosti nego i demokratskom društvu.

Analitički osvrt na udžbenik povijesti za 4. razred gimnazije

► Prema Zakonu o odgoju i obrazovanju u osnovnoj i srednjoj školi potrebno je razvijati u učenicima svijest o nacionalnoj pripadnosti, očuvanju povijesno-kulturne baštine i nacionalnog identiteta.

► U Kurikulumu je navedeno: „Svrha je poučavanja i učenja Povijesti razviti u učenika sposobnost povijesnog mišljenja“, te da je radi toga „ključan … odabir bitnih povijesnih događaja, procesa i pojava u pojedinim područjima i povijesnim razdobljima“

► U Pravilniku je propisano da se znanstveni, pedagoški i psihološki standardi i zahtjevi udžbenika trebaju temeljiti „na znanstvenim i općeprihvaćenim teorijama, činjenicama i tumačenjima. Nadalje, Pravilnik etičkim zahtjevima određuje da „udžbenik promiče“ niz vrijednosti na kojima se temelji Europska unija i Republika Hrvatska: „– dostojanstvo ljudske osobe, emancipaciju, slobodu, ravnopravnost, pravednost, domoljubljenacionalni identitet, ….”

► Sve naznačene nestručnosti, protupravnosti i negativnosti u udžbeniku se najsustavnije i najradikalnije očituju u sadržajima koji se odnose na tri teme:

  • A) komunistička Jugoslavija i Josip Broz Tito;
  • B) stvaranje Republike Hrvatske i društveno-politički procesi u RH;
  • C) hrvatski Domovinski rat.

► Autori neznanstvenim pristupom u udžbeniku nameću vrijednosno i događajno poistovjećivanje demokratske Republika Hrvatske i totalitarne komunističke Jugoslavije, te prikrivaju da je Srbija izvršila oružanu agresiju na Republiku Hrvatsku.

► Pritom hvalospjevno afirmiraju komunističku Jugoslaviju i Tita, a neznanstvenim negativističkim pristupom i banalizirajućim stilom obezvrijeđuju Republiku Hrvatsku i hrvatski Domovinski rat.

► U svim poglavljima udžbenika koja se odnose na komunističku Jugoslaviju i Tita, te sve povezano s njima, prikazuje se krajnje nekritički i neobjektivno, te vrijednosno pozitivno i poželjno, a potpuno je prikivena totalitarnost i zločinački karakter jugokomunističkog režima.

► Potrebno je naglasiti i činjenicu da je koncepcijski i metodološki pristup autora udžbenika čak ispod razine istaknutih komunističkih povjesničara iz jugoslavenskog razdoblja (Dušan Bilandžić, Branko Petranović).

► Tako primjerice, nema podatka da je KPJ od osnivanja (1919.) do 1943. bila podružnica (sekcija) 3. Komunističke internacionale (Kominterne), te da je KPJ u tom razdoblju bila politički, financijski i kadrovski potpuno ovisna o Kominterni, tj. boljševičkoj Rusiji, pa stoga ni generalne sekretare KPJ (uključujući i J. B. Tita) nisu birali jugoslavenski komunisti nego ih je direktivom postavljala Kominterna.

► Namjesto objektivnosti, autori u ovom odlomku navode i potpunu neistinu o KPJ da se „zalažu (se) za demokraciju i republikanizam“.

► KPJ i SKOJ (Savez komunističke omladine Jugoslavije) navode kao dvije samostalne organizacije, iako su bila podređena Kominterni.

► Potom se netočno navodi da su KPJ i SKOJ „kao dio Kominterne osudili (su) imperijalistički rat koji su vodile sile Osovine“.

► Nekritički je naveden izvadak iz jednog Titovog manipulativnog teksta, u kojem je napisana notorna neistina da komunisti i katolički vođe i organizacije vode zajedničku borbu za život, dostojan čovjeka“ te za „obranu mira i dobrobiti čitavog čovječanstva“.

► Nekritička rečenica da je dobrovoljce u partizane „privlačilo“ to što su Tito i vojna struktura KPJ proklamirali „zalaganje za slobodu i demokraciju“.

► Deklaracije ZAVNOH-a, u kojima je između ostalog navedeno: „Svakom građaninu zajamčena je sigurnost ličnosti i imovine. Zajamčeno je pravo vlasništva i privatna inicijativa u gospodarskom životu … Svim građanima zajamčena je sloboda vjeroispovijesti i sloboda savjesti … Svim građanima zajamčean je sloboda govora, štampe, zbora, dogovora i političkog udruživanja“  –    Ovaj su citat autori popratili sa sugestivna pitanjem i sugestivnim naputkom učenicima („Koja su prava garantirana Deklaracijom? Usporedi ih s pravima naroda u Kraljevini Juzgoslaviji i NDH.“).

► U ovom poglavlju, koje se odnosi na završno razdoblje rata i neposredno poraće, nema niti jedne riječi ili slike o masovnim ubojstvima i drugim zločinima koje je komunistički poredak sustavno počinio.

► Namjesto toga, tipičnih agitpropovskih i velikosrbijanskih neistina i relativizacija kojima je očigledni cilj kompromitacija Katoličke crkve. Primjerice: „Znatan dio katoličkih svećenika surađivao je s ustašama i podržavao ustaški režim … Dio svećenika stradao je tijekom i neposredno nakon završetka rata zbog stvarne i navodne podrške ustaškom režimu.“

► Tako se, radi prikrivanja ekstremnog komunističkog nasilja, neobjektivno tvrdi: „Uloga HSS-a, predratne najjače stranke u Hrvatskoj, sve je manja zbog unutarnjeg raslojavanja i jakog položaja KP-a“, te kako „se nastojalo stvoriti političko okruženje prikladno za uspostavu demokratske vlasti“.

► Kako je Narodna fronta (koja je stvarno bila pod apsolutnim nadzorom KPJ) navodno „okupljala lijeve političke opcije“ (str. 117) i kako je „Narodna fronta s Titom na čelu … uživala (je) široku potporu u javnosti“.

► Tako se, primjerice, netočno tumači: „Imovina je oduzimana strancima i domaćim kolaboracionistima“ (str. 121, n.a.); „Da bi se smanjila glad i prenapučenost pojedinih dijelova države, od rujna 1945. provodi se kolonizacija“.

► Radne akcije – „dio koji je izbjegavao tu obvezu. To su često bili mladi iz obitelji protivnika komunističkog režima, ili oni boljeg materijalnog statusa …”.

► „Tito je zbog otpora Staljinu dobio podršku velike većine građana Jugoslavije … Zadobio je poštovanje niza zapadnih državnika i diplomata te drugih istaknutih ličnosti i međunarodne javnosti“.

► Nekritički hvalospjevno opisuje gospodarski sustav druge Jugoslavije. Naime, za V. Bakarića je, između ostalog, navedeno: „On je jedan od najzaslužnijih za postizanje veće samostalnosti Hrvatske u Jugoslaviji”.

► Navedena je i velika neistina: „Tito je omogućio liberalizaciju i demokratizaciju društva u Jugoslaviji, ali u okviru jednopartijskoga sustava“.

► U izvatcima iz Goldsteinove knjige, nekritički je navedeno, između ostalog, da „Tito ima najveće zasluge kao ratni vođa“.

► Na nekritički glorifikacijski način govore o Titu i Jugoslaviji. Primjerice, navodi se da je Tito „uživao (je) veliki autoritet među narodom i suradnicima … Umjetnici i intelektualci nastojali su zadobiti njegovu naklonost“ – Tako u udžbeniku nema doslovno ni jedne riječi da su ugledni američki i njemački sveučilišni profesori uvrstili Tita među deset najvećih svjetskih mega-ubojica u cijelom 20. Stoljeću.

► „Jugoslavenska armija preuzela je zarobljenike i u narednim danima na više lokacija u Sloveniji (Tezno, Kočevski rog, Maceljska šuma) pogubila veći broj zarobljenika. Ostali su uglavnom pješice vraćeni u razne dijelove Jugoslavije – „Tito je 14. kolovoza 1945. izdao opću amnestiju za ratne zarobljenike“ (str. 222, naglašeno u udžbeniku), sugerirajući da nakon toga nije bilo zločina, što je netočno.

► Alojzija Stepinca tvrdeći – prema starom i aktualnom jugokomunističkom i velikosrbijanskom obrascu – da je optužen i osuđen „za suradnju s ustašama, pokrštavanje Srba i protunarodno djelovanje nakon rata“.

► Tek jednom tendencioznom rečenicom (na petoj stranici) kratko su spomenuta tri aktera nove hrvatske države, i to kao da stvarno pripadaju staroj komunističkoj strukturi: „Temeljem izbornih rezultata Franjo Tuđman postao je predsjednikom predsjedništva SR Hrvatske, Stjepan Mesić predsjednikom Vlade SRH, a Žerko Domljan predsjednikom Sabora SRH“.

► Na prve četiri stranice ovoga poglavlja nalaze se tri znakovita grafička priloga:

  • fotografija Milke Planinc, a u potpisu fotografije se ta predsjednica vlade totalitarnog režima poistovjećuje s demokratskom britanskom premijerkom „željeznom lady“ (M. Thatcher);
  • preslik naslovnice novina, na kojoj se izvještava o smrti Tita;
  • fotografija na kojoj S. Milošević govori na 600-toj obljetnici kosovske bitke.

► Dakle, najapsurdnije je što cjelokupni autorski tekst u ovom poglavlju (o Stvaranju Republike Hrvatske) govori o svačemu, a samo ne o procesu stvaranja RH.

► Glorifikacijski razlaže o Milki Planinc „koja je pokušala provesti odlučne gospodarske reforme“.

► Primjerice: „Autori Memoranduma i njima bliski intelektualci smatrali su da je Srbija razbijena na tri dijela te da je treba integrirati“; „…svi narodi Jugoslavije ostvarili su uspostavu svojih nacionalnih država … to pravo uskraćeno je samo srpskom narodu“; „…ugrozili interese srpskog naroda u Jugoslaviji te ga doveli u neravnopravan položaj u odnosu na Hrvate“.

► Iznosi se elemente govora zbog kojih su se manjine nakon ovakvog Tuđmanovog govora mogle osjetiti ugrožene, a učenicima izravno nameće glavna velikosrbijanska propagandna teza da je RH istovjetna s NDH, te da je zbog toga opravdana oružana agresija na RH.

► U ovom i ostalim poglavljima udžbenika sustavno se izbjegava navesti jednu od najbitnijih osnovnih činjenica; da je država Srbija agresor te da su RH i BiH države žrtve srbijanske oružane agresije, kojoj je glavni cilj bilo stvaranje Velike Srbije.

► Pogrešno se govori o samonikloj pobuni dijela manjinske srpske etničke zajednice u Hrvatskoj, te se tako izbjegava navesti činjenicu da je Srbija pripremila i operativno rukovodila sa svim sastavnicama agresije, a struktura i oružje JNA su bili glavni operativni dio osvajačke srbijanske vojske.

► U udžbeniku se također sustavno izbjegava govoriti o srbijanskoj okupaciji i etničkom čišćenju dijelova teritorija u RH i BiH.

► Ne može saznati tko je napao te od koga se obranila i oslobodila RH, – „Građani Republike Hrvatske izborili su samostalnost svoje države u obrambenome i oslobodilačkom ratu“.

► „Dio je građana srpske nacionalnosti … kamenjem, balvanima i drugim zaprekama zapriječio slobodan promet cestama“ – „Stanica javne sigurnosti u Kninu (policija) 17. kolovoza podijelila je oružje srpskim pobunjenicima“.

Netočni podaci o procesu nastanka Hrvatske vojske:


► U udžbeniku je navedeno da se na povijesni referendum u RH (19. svibnja 1991.), odazvalo 83% birača (str. 160), ali se propustilo navesti najznakovitiji podatak da je za hrvatsku samostalnost glasovalo 94,17% tih birača.

► Konstruirana je potpuno netočna i zlonamjerna interpretacija koja odgovornost za razbuktavanje rata pripisuje Hrvatskoj: „Premda se naglašavalo pozivanje na mirno rješavanje sukoba, potezi dijela hrvatskih političara i lokalnih vlasti pridonosili su zaoštravanju situacije“.

► Znakovito je da u udžbeniku nigdje nema foto portreta F. Tuđmana ili nekog drugog istaknutog državnog dužnosnika RH,

► Isto tako, uopće se ne spominje golema i svekolika (idejna, lobistička, materijalna) uloga hrvatskog iseljeništva.

► Ni jedne riječi o srbijanskom zločinu u Srebrenici i međunarodnoj sudskoj presudi za taj zločin genocida.

► Ne spominje se da je Srbija kao država odgovorna za mnogobrojne zločinačke i razaranja.

► Primjerice, u izvatku je navedeno da se logor nalazio u Sremskoj Mitrovici, te da su branitelji prošli torturu ispitivanja od oficira jugovojske, gdje smo dobivali batine od oficira, vojnika i rezervista“ (str. 252, n.a.), a nema ni riječi o Srbiji niti o tome da se radi o srbijanskome logoru, a nigdje se ne navodi da su u logorima bile i mnogobrojne civilne osobe.

► Nadalje, nigdje u udžbeniku nije navedeno da je srbijanski agresor odgovoran za 150 masovnih grobišta u Hrvatskoj – No, autori navode da su „pojedini pripadnici hrvatskih oružanih formacija počinili (su) zločine nad civilima srpske nacionalnosti“, te u blizini Gospića, pripadnici Hrvatske vojske počinili su teška kršenja međunarodnog humanitarnog prava i područje … očistili od sveg stanovništva i sravnili ga sa zemljom. To područje opteretila su i masovna, organizirana smaknuća Srba“, te da su tijekom Oluje „ i u narednih sto dana, pripadnici Hrvatske vojske … usmrtila je više stotina … najmanje 410 civila“  – demantirani izvještaj HHO-a.

► Diskriminacijski odnos prema 402 djece koja je u Hrvatskoj ubio srbijanski agresor – (A. Zec).

► Ante Marković – „Pokrenuo je niz gospodarskih reformi nazvanih novi socijalizam. Uspostavio je konvertibilnost dinara čime je potaknuo strana ulaganja u jugoslavensku privredu“, te da „je uspio umanjiti vanjski dug na 12,2 milijardi dolara“ Potom slijedi pohvala Jugoslaviji i ostalim europskim komunističkim državama, da su navodno „na gospodarskom planu prolazile kroz ekonomsku tranziciju, odnosno prelazile su s planskog gospodarstva na slobodno tržište“  Ova pohvala je očigledno imala cilj da što negativniji učinak postigne vrijednosni sud autora – „Tad je na vlast u Hrvatskoj došao HDZ“.

Advertisement

Vijesti

Čudesna vizija iza blagdana Tijelova

Published

on

Proslava Tijelova može se pratiti do vizije koju je o liturgijskoj godini imala belgijska časna sestra Juliana iz 13. stoljeća – piše Philip Kosloski u Altea-i.

Rimski obred Katoličke crkve svake godine nakon nedjelje Trojstva slavi blagdan Tijela i Krvi Gospodnje.

Međutim, Crkva nije uvijek slavila ovaj blagdan, a veliki utjecaj iza njega imala je belgijska časna sestra Juliana iz 13. stoljeća.

Viđenje svete Julijane

Juliana je bila duboko posvećena Svetoj Euharistiji od ranog djetinjstva i prema piscu Aleteije Joanne McPortland, “ušla je u redovnički život u dobi od 13 godina, služeći u hospiciju za gubavce koji je vodila njezina zajednica.”

U to je vrijeme počela imati neobičnu viziju. Pisac Heinrich Stieglitz pripovijeda viziju u svojoj knjizi The Church Year: Talks to Children:

Već u svojoj šesnaestoj godini Julijana je imala izvanrednu viziju dok je bila na molitvi. Vidjela je pun mjesec kako jarko sja, ali na njemu je bila tamna mrlja kao da je njegov komad izbio. Isprva nije mogla razumjeti viziju. Što je češće gledala taj neobičan prizor, to je njezino čuđenje raslo.

U početku je mislila da je vizija demonskog podrijetla i molila je Boga za pomoć:

“Je li to iskušenje Zloga?” – zabrinuto je upitala. Usrdno je molila, a vizija je ipak ostala. Usred gorućih suza djevojka je zamolila svog Spasitelja punog ljubavi da joj objasni što to znači.

Prema izvješću, Isus je odgovorio na Julianin zahtjev i rekao joj što je točno vizija trebala predstavljati:

Na kraju joj je Isus rekao: “Mjesec predstavlja crkvenu godinu. Tamna mrlja na njegovoj sjajnoj površini znači da još uvijek nedostaje jedna gozba. Moja je volja da se ustanovi velika svetkovina u čast Moga Presvetoga Tijela. Veliki četvrtak više je dan žalosti nego radosti. Sada idi i objavi to svijetu.” Ponizna časna sestra uzdržala se pred takvim zadatkom i rekla našem Gospodinu ovako: “Gospodine,” rekla je, “ja sam samo jednostavna djevojka i nisam nimalo dostojna. Zato te molim da ovo djelo povjeriš svetim i učenim svećenicima.”

U početku Juliana nije nikome rekla, no s vremenom je povjerila svoju viziju nekolicini ljudi, a zatim je račun došao do samog pape.

Dok će sveti Toma Akvinski s vremenom napisati prekrasne poetske pjesme za ovaj novi blagdan, slavlje vjerojatno ne bi postojalo da nije bilo svetosti svete Julijane i njezine otvorenosti za primanje Božje riječi.

Philip Kosloski /Altea

Continue Reading

Vijesti

Biden se boji ‘velikog židovskog utjecaja’

Published

on

Američki predsjednik neće riskirati da naljuti lobi u Washingtonu, rekao je savjetnik za sigurnost za Project Veritas

Predsjednik SAD-a Joe Biden pod pritiskom je progresivnog krila Demokratske stranke da oštrije osudi izraelske postupke u Gazi, ali to neće učiniti osim ako ne osvoji drugi mandat, rekao je dužnosnik Vijeća za nacionalnu sigurnost za Project Veritas.

Bidenov stav o Izraelu rezultat je pažljivih “političkih kalkulacija”, rekao je savjetnik za politiku Vijeća za nacionalnu sigurnost Sterlin Waters tajnom novinaru za Project Veritas, konzervativni medij poznat po operacijama skrivenih kamera.

S jedne strane, Biden i njegovi glavni suradnici moraju reći Izraelu da “nećete nastaviti lagati, bombardirati i ubijati svu ovu djecu bez suočavanja s ozbiljnim posljedicama” kako bi umirili progresivne glasače, objasnio je Waters u videu koji je objavljen u utorak. Međutim, kad bi Biden to učinio, nastavio je Waters, razljutio bi “veliki, moćni židovski utjecaj u republikanskoj i demokratskoj politici” i suočio se s klevetničkom kampanjom koja bi ga koštala predsjedničkih izbora u studenom ove godine.

“Kada bi Biden ponovno pobijedio, mogao bi biti mnogo iskreniji kada je rekao ‘ne’”, rekao je Waters. “[Ali] to je odluka drugog mandata.”

Trenutačno se čini da se Bidenovo stajalište o Izraelu mijenja iz dana u dan, s američkim predsjednikom koji je u nedjelju okupljenim studentima rekao da podržava “trenutni prekid vatre kako bi se zaustavile borbe” u Gazi, a novinarima u ponedjeljak rekao da “stojimo uz Izrael da ukloni [vođu Hamasa Yahyu] Sinwara i ostale koljače Hamasa.”

Izraelski premijer Benjamin Netanyahu tvrdi da Izrael može uništiti Hamas samo invazijom na Rafah, grad u južnoj Gazi u kojem se trenutno nalazi više od milijun raseljenih Palestinaca.

Ranije ovog mjeseca, Biden je zaprijetio da će zaustaviti isporuku oružja Izraelu ako Netanyahu naredi kopnenu invaziju na Rafah, odluka za koju je Waters rekao da je “politički rizik”.

Međutim, dok je Bijela kuća zamrznula isporuku bombi Izraelu krajem travnja, Biden je odobrio drugu prodaju oružja vrijednu milijardu dolara – uključujući tenkovsko streljivo i minobacačke granate – židovskoj državi nekoliko dana nakon što je obećao uskratiti buduće isporuke.

Izrael je napadao Rafah zračnim napadima posljednja dva tjedna, uz pokretanje ograničenih kopnenih operacija u istočnim četvrtima grada. Netanyahu je odbacio Bidenovu prijetnju da će prekinuti vojnu pomoć, izjavivši da će se Izrael “boriti našim noktima” ako bude potrebno.

Unatoč Netanyahuovom hvalisanju, premijerov ratni kabinet odložio je planove za veliku ofenzivu u Rafi i odlučio se za ograničeniji pristup koji će minimizirati civilne žrtve, izvijestio je u ponedjeljak Washington Post. Izraelski izvori koji su razgovarali s Postom rekli su da je ovaj pristup odabran kako bi se izbjegao gnjev SAD-a.

Dan prije nego što je Watersov intervju objavljen, dužnosnik američkog State Departmenta rekao je za Politico da je državni tajnik Antony Blinken naredio zaposlenicima da prestanu objavljivati detalje povjerljivih razgovora u vezi sa sukobom Izraela i Hamasa medijima (Project Veritas, Logicno)

Continue Reading

Vijesti

Hrvatska – Sretan ti Dan državnosti!

Published

on

Hrvatska slavi Dan državnosti – prije 34 godine, 30. svibnja 1990., konstituiran je prvi demokratski, višestranački Sabor i potvrđena njegova povijesna uloga u očuvanju hrvatske državnosti.

Posebno, svečarsko raspoloženje vladalo je tog 30. svibnja diljem Hrvatske, osobito na zagrebačkom Trgu svetog Marka.

foto: mreže

Nakon desetljeća komunističke vlasti i jednoumlja, u Saboru su se okupili zastupnici izabrani na demokratskim i višestranačkim izborima koji su održani u dva kruga, u travnju i svibnju 1990., i na kojima je uvjerljivo pobijedio HDZ.

“Bio je to doista velik događaj – vlast u Hrvatskoj preuzimali su ljudi koji za dotadašnje vladavine komunističkog jednoumlja pretežno nisu bili podobni. Znatan broj njih doživio je u tom vremenu razne oblike šikaniranja, a neki su bili i politički zatvorenici“, zapisao je povjesničar Ivo Perić.

Na konstituirajućoj sjednici izabrano je vodstvo novog višestranačkog Sabora, za predsjednika Žarko Domljan, a za potpredsjednike Ivica Percan, Stjepan Sulimanac i Vladimir Šeks.

“Mislim da izražavam osjećanje svih zastupnika ako kažem da iskazano veliko povjerenje birača u ovaj Sabor nalaže svima da poštujući prošlost usmjerimo svoj poglede na budućnost, da okupimo sve ljude dobre volje, sve duhovne, stručne, materijalne potencijale zemlje u ostvarenju zajedničkoga cilja – slobodne, demokratske i suverene Hrvatske“, kazao je tada Domljan.

Za predsjednika Izvršnog vijeća Sabora izabran je Stipe Mesić, a za predsjednika Predsjedništva SR Hrvatske dr. Franjo Tuđman.

Tuđman: Nisam sumnjao da će hrvatski narod pokazati zrelost na izborima

Obratio se nazočnima i istaknuo kako je Hrvatski državni sabor kroz povijest bio čuvar suvereniteta (s izuzetkom razdoblja od 1918. do 1941.) hrvatskoga naroda u odnosu na druge nacionalne i državne zajednice.

Kazao je i kako nije sumnjao da će hrvatski narod pokazati svoju zrelost na prvim demokratskim izborima, “iz kojih je proizišao Sabor“, te izrazio uvjerenje da će “on znati i moći pod vodstvom svoga istinskoga predstavništva, izgraditi život dostojan slobodnih ljudi u svojoj jedinoj, napaćenoj, ali svetoj domovini“.

Prvi saziv Sabora imao je 351 zastupnika i tri vijeća: općina, udruženog rada i Društveno-političko vijeće.

Sabor konstituiran 30. svibnja 1990. radio je nešto duže od dvije godine i u tom je razdoblju, odrađujući dio mandata u posebnim, ratnim okolnostima, donio povijesne odluke o hrvatskoj suverenosti i samostalnosti, te o raskidu državno-pravnih sveza s bivšom SFRJ, kao i “božićni Ustav”.

Vijenci i svijeće za poginule za Domovinu

Predsjednik Vlade Andrej Plenković i članovi Vlade u povodu Dana državnosti položit će vijence kod Spomenika domovini.

Povodom Dana državnosti i svetkovine Tijelova, koji padaju na isti dan, zagrebački nadbiskup mons. Dražen Kutleša vodit će misno slavlje u crkvi sv. Marka na Gornjem gradu, nakon čega će premijer Plenković s članovima Vlade prisustvovati smjeni straže Kravat pukovnije.

Dan državnosti bit će obilježen i u drugim gradovima. Na vukovarskom Memorijalnome groblju žrtava iz Domovinskog rata predstavnici Grada odat će počast poginulima polaganjem vijenca i paljenjem svijeća, a u crkvi sv. Filipa i Jakova služit će se sveta misa za Domovinu.

Predsjednik Vlade poslijepodne će u Zagrebu prisustvovati programu u Rekreacijsko-sportskom centru na Jarunu gdje će obići taktičko-tehnički zbor naoružanja, borbene i neborbene tehnike i opreme postrojbi te proizvoda i usluga braniteljskih zadruga. Nazočit će i pokaznim vježbama Hrvatske vojske i policije te letačkom programu Hrvatskog ratnog zrakoplovstva.

Obilježavanje Dana državnosti završit će svečanim koncertom u Hrvatskom narodnom kazalištu.

Continue Reading

Popularno

Copyright © 2023. Croativ.net. All Rights Reserved