Connect with us

Vijesti

RUŠI LI MU VLADU ‘DUBOKA DRŽAVA’? Plenkoviću prekipjelo, spreman je ući u veliki sukob?

Published

on

Kap koja je prelila čašu, tako u HDZ-u nazivaju zahtjev koji je Državno odvjetništvo nedavno uputilo u Vladu zahtijevajući pokretanje kaznenog postupka protiv mladog ministra rada Josipa Aladrovića u kojem premijer Andrej Plenković vidi svojeg nasljednika i kojega smatra jednim od svojih najlojalnijih suradnika, što je vidljivo i iz toga što mu je nedavno povjerio jednu od vodećih funkcija u zagrebačkoj organizaciji HDZ-a. Premda je posljednjih dana fokusiran na krizu u Ukrajini, Plenković je itekako svjestan što se događa oko njega, uvjeren je da mu Vladu ruše predvodnici takozvane duboke države, a u tom kontekstu u vladajućim redovima sve se učestalije spominje bivši glavni državni odvjetnik Mladen Bajić s kojim je Plenković ušao u prilično otvoren sukob kada je počeo razmišljati o tome da odbije skinuti imunitet ministru Aladroviću. Plenković je uvjeren da je DORH krenuo u akciju protiv njega i njegovih suradnika, jer da nije, onda ni bivši ministar graditeljstva ne bi bio uhićen a da premijer o njegovu uhićenju ništa ne zna – piše Iva Međugorac za 7dnevno.

Sporedna figura

Da je trenutak Horvatova privođenja sumnjiv, već na prvoj konferenciji za novinare upozorio je Plenković, premda su poslije razni stručnjaci za kazneno pravo nastojali objasniti kako nema ništa sporno u tome što se ministra uhićuje i pretresa subotom ujutro. Plenković u ta objašnjenja nije povjerovao, baš kao što ne vjeruje da je istraga protiv Aladrovića puka slučajnost. Riječ je, naime, o aferi koja je stara nekoliko godina i koja datira iz vremena kada je Aladrović upravljao Hrvatskim zavodom za mirovinsko osiguranje u kojemu je navodno zapošljavao vlastite prijatelje.

Otvaranje te afere Plenković je shvatio kao napad na Vladu i njega osobno, a u vladajućoj stranci svjedoče kako premijer već neko vrijeme, kritizirajući rad Državnog odvjetništva, zapravo kritizira Bajića jer je svjestan da je Hrvoj-Šipek u ovoj priči sporedna figura. Nedavno je tako, primjerice, predsjednik Vlade kritike na račun Odvjetništva uputio zbog istrage o slučaju Bezuk i terorističkom napadu na Vladu, a nešto prije toga kritizirao ih je zbog curenja podataka iz velikih i važnih istraga. Kako je, kritizirajući DORH, Plenković prozivao i SOA-u i policiju, u Vladi je to protumačeno i kao nastavak premijerova sukoba s ministrom Davorom Božinovićem, što je djelomično točno. No, spominjati DORH, a ne misliti na Bajića koji se ni na pragu 72. godine ne da umiroviti, bilo bi apsurdno.

Znaju to vrlo dobro i u DORH-u u kojem se tvrdi da je zahtjevom za skidanje imuniteta Aladroviću premijeru poslana poruka da Odvjetništvo i Bajićevi kadrovi imaju dovoljno materijala protiv njega i njemu lojalnih kadrova te da će taj materijal početi izlaziti u medije i postajati predmetom istraga ako Plenković ne izađe iz okršaja s Bajićem. S obzirom na odluke vezane uz slučaj Aladrović, moglo bi se reći da Plenković na takve ultimatume nije pristao. Stoga je indikativno što su se i u DORH-u, ali i u HDZ-u i Vladi počeli pitati kako to da Bajić, koji je zapravo umirovljen prije godinu i pol, već drugu godinu radi preko ugovora o djelu te za razliku od svih drugih djelatnika DORH-a, za njega ne vrijedi zakonska obaveza čuvanja državnoodvjetničkih tajni jednostavno zato što više nije zaposlen u DORH-u, a čak da mu u ugovoru i stoji obaveza čuvanja tajne, to nema zakonsku snagu čuvanja državnoodvjetničke tajne djelatnika DORH-a.

Stoga komentiraju kako je Bajićeva metoda rada oduvijek bila podignuti potpuno izmišljenu ili optužnicu na klimavim osnovama, a onda preko medija stvoriti dojam krivnje osobe ili osoba koje su optužene. Sada mu je, komentira se po kuloarima, još lakše medijima dostavljati informacije iz istrage koje optužbi, odnosno njemu ili njegovim naručiteljima, idu u prilog. Druga stvar koja se komentira jest otkud DORH-u budžet za plaćanje Mladena Bajića po ugovoru o djelu, jer je poznato da u DORH-u sredstva za ugovor o djelu nisu predviđena, a sva ostala sredstva DORH-a unaprijed su raspodijeljena. Takve stvari velika su nepoznanica za ministra pravosuđa i uprave Ivana Malenicu, koji se davno trebao time pozabaviti, no na sreću pravne države, sada se za jednog od najistaknutijih pripadnika tzv. duboke države zainteresirao i premijer Plenković.

Smiješne floskule

I na sam dan Horvatova privođenja Plenković je tvrdio da “netko” ima motiv da se to izvede onako kako se izvelo, a u HDZ-u su pak uvjereni da je taj netko o kome je govorio premijer upravo Bajić koji je na glasu kao stvarni vladar Državnog odvjetništva. Samim time, oporbene teze o tome kako Plenković ima utjecaja na hrvatsko pravosuđe u vladajućim redovima nazivaju smiješnim floskulama. Da Plenković ima utjecaja na Bajića i pravosuđe, onda bi mogao spriječiti privođenja ministara i blamaže za cijelu Vladu, tvrde u HDZ-u te dodaju da je DORH nakon blamaže sa Žalac odlučio dokazati svoju nevinost na Plenkoviću koji ih je iziritirao prozivkama, zbog kojih su odlučili žestoko udariti na njega. Iako je Plenković naknadno ipak pristao i skinuo imunitet Aladroviću, strahujući dokle bi ova priča mogla otići, ipak je očitao bukvicu DORH-u i USKOK-u naglašavajući da je ovo prvi put da smo imali akciju koja je rezultirala istragom trojice članova Vlade od kojih je jedan uhićen.

“Ovo je neupitno imalo političke konotacije, utjecalo je na stabilnost svih institucija u ovakvim okolnostima i u Hrvatskoj i u svijetu”, poručio je predsjednik Vlade, naglašavajući da, dok se ne dokaže nečija krivnja, vrijedi presumpcija nevinosti, kao i da će krivnju osumnjičenih članova Vlade morati dokazivati DORH pa se iz tih njegovih riječi može izvesti zaključak kako se premijer, bez obzira na sve, Aladrovića ne namjerava odreći te da on ostaje u Vladi na ministarskoj poziciji, što je također svojevrsna poruka Bajiću kojom mu premijer nastoji dati do znanja da ga se, bez obzira na sve pritiske, ne boji, ali da je u konačnici pristao na skidanje imuniteta isključivo zato što je legalist.

“Želim konstatirati u ime Vlade da će eventualnu krivnju ovih kolega utvrđivati sud. Ako slučajno to sud ne utvrdi, osim nepovratno nanesene štete članovima Vlade o kojima se radi, to će biti jako loše za percepciju rada tijela kaznenog progona, ali i za pravosuđe u cjelini. Ako se, pak, pokaže da krivnje ima, koruptivno ponašanje nije prihvatljivo”, rekao je Plenković.

Rat u DORH-u

Inače, treba napomenuti kako je ovo jedna od rijetkih tema o kojoj Plenković i Milanović imaju gotovo usuglašena stajališta jer i predsjednik upozorava na sumnjivo postupanje DORH-a te naglašava da oni nisu nedodirljivi. Kada govore o DORH-u, i Milanović i HDZ-ovci podsjećaju na aferu iz 2013. godine, čiji je glavni akter bivši SDP-ov ministar zdravstva Siniša Varga. Optužnica protiv njega i inženjera Davora Dabinovića podignuta je tek prije desetak dana premda je riječ o kaznenom djelu zloporabe položaja i ovlasti te nezakonitom pogodovanju koje se u Zagrebu odvijalo od svibnja 2012. do početka 2013. godine, u vrijeme kada je Varga bio ravnatelj Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje i kada je dogovaro model izvlačenja novca iz Zavoda ugovaranjem usluga koje nisu bile potrebne. Tek nakon posla u Zavodu Varga je ušao u Vladu bivšeg premijera Milanovića, a optužnica za taj sporni slučaj podignuta je praktički u isto vrijeme kada su se istražitelji zainteresirali za Plenkovićeve ministre. HDZ-ovci tvrde kako je nevjerojatno to što se s podizanjem optužnice u aferi Varga čekalo godinama, a govori se o težim djelima od onih Aladrovićevih, i baš zato vjeruju da se Plenković zamjerio Bajiću, no napominju i kako u DORH-u i USKOK-u već neko vrijeme traje rat između Hrvoj-Šipek i Vanje Marušić.

“Ali privesti ministra u marici, a da Vlada nije rekla da se to može, to je problem. Ako to dopustimo, jedno tijelo dobiva ogromne ovlasti. Jednog ministra se može pokupiti iz kreveta, a zastupnika ne može. Je li vam to normalno? DORH može srušiti Vladu, ja imam problem s tim. Ministar mora imati stupanj zaštite, pa neka Vlada stane uz njega, pa neka padne. U Americi je ovo nemoguće. Član Vlade je član Vlade, DORH je DORH. Želiš ga optužiti kao Aladrovića, to je ok. Ali kad DORH daje nalog policiji da uhite ministra, reći ću ovim riječima: Plenković je sljedeći. To znači da DORH može uhititi premijera, razmislite malo o tome”, upozorio je nedavno Milanović dodajući da ministar mora imati imunitet, ali i da mu se imunitet treba ukinuti, no da treba postaviti pravila i ograničenja u primjeni sile.

Opasna igra

Pravila po svemu sudeći ne postoje, a USKOK se ministrom Aladrovićem odlučio pozabaviti u najgorem mogućem trenutku za Plenkovića, baš kada su se usvojile mjere protiv inflacije i kada se on fokusirao na ukrajinsku krizu upozoravajući i Europu na stanje u regiji. Nemaju ni u Vladi ništa protiv toga da USKOK odrađuje svoj posao ovisno o fazi istrage, ali izgleda da je Plenkoviću dosta toga da ga jedni te isti kadrovi iz DORH-a ucjenjuju i dovode u neugodan položaj baš onda kada on pomisli da je sve kockice posložio onako kako treba. Pita li se Plenkovićeve suradnike, te ucjene idu preko Bajića, kojega se i ranije spominjalo kao državnog odvjetnika koji djeluje po političkom nalogu. Plenkoviću to u ovom trenutku ne odgovara i zato izgleda ulazi u ozbiljnu i opasnu igru u kojoj su moguća samo dva scenarija – ili će Bajić pasti ili će Plenković kao gubitnik morati predati započetu borbu.

Autor: Iva Međugorac/7dnevno

Vijesti

Čudesna vizija iza blagdana Tijelova

Published

on

Proslava Tijelova može se pratiti do vizije koju je o liturgijskoj godini imala belgijska časna sestra Juliana iz 13. stoljeća – piše Philip Kosloski u Altea-i.

Rimski obred Katoličke crkve svake godine nakon nedjelje Trojstva slavi blagdan Tijela i Krvi Gospodnje.

Međutim, Crkva nije uvijek slavila ovaj blagdan, a veliki utjecaj iza njega imala je belgijska časna sestra Juliana iz 13. stoljeća.

Viđenje svete Julijane

Juliana je bila duboko posvećena Svetoj Euharistiji od ranog djetinjstva i prema piscu Aleteije Joanne McPortland, “ušla je u redovnički život u dobi od 13 godina, služeći u hospiciju za gubavce koji je vodila njezina zajednica.”

U to je vrijeme počela imati neobičnu viziju. Pisac Heinrich Stieglitz pripovijeda viziju u svojoj knjizi The Church Year: Talks to Children:

Već u svojoj šesnaestoj godini Julijana je imala izvanrednu viziju dok je bila na molitvi. Vidjela je pun mjesec kako jarko sja, ali na njemu je bila tamna mrlja kao da je njegov komad izbio. Isprva nije mogla razumjeti viziju. Što je češće gledala taj neobičan prizor, to je njezino čuđenje raslo.

U početku je mislila da je vizija demonskog podrijetla i molila je Boga za pomoć:

“Je li to iskušenje Zloga?” – zabrinuto je upitala. Usrdno je molila, a vizija je ipak ostala. Usred gorućih suza djevojka je zamolila svog Spasitelja punog ljubavi da joj objasni što to znači.

Prema izvješću, Isus je odgovorio na Julianin zahtjev i rekao joj što je točno vizija trebala predstavljati:

Na kraju joj je Isus rekao: “Mjesec predstavlja crkvenu godinu. Tamna mrlja na njegovoj sjajnoj površini znači da još uvijek nedostaje jedna gozba. Moja je volja da se ustanovi velika svetkovina u čast Moga Presvetoga Tijela. Veliki četvrtak više je dan žalosti nego radosti. Sada idi i objavi to svijetu.” Ponizna časna sestra uzdržala se pred takvim zadatkom i rekla našem Gospodinu ovako: “Gospodine,” rekla je, “ja sam samo jednostavna djevojka i nisam nimalo dostojna. Zato te molim da ovo djelo povjeriš svetim i učenim svećenicima.”

U početku Juliana nije nikome rekla, no s vremenom je povjerila svoju viziju nekolicini ljudi, a zatim je račun došao do samog pape.

Dok će sveti Toma Akvinski s vremenom napisati prekrasne poetske pjesme za ovaj novi blagdan, slavlje vjerojatno ne bi postojalo da nije bilo svetosti svete Julijane i njezine otvorenosti za primanje Božje riječi.

Philip Kosloski /Altea

Continue Reading

Vijesti

Biden se boji ‘velikog židovskog utjecaja’

Published

on

Američki predsjednik neće riskirati da naljuti lobi u Washingtonu, rekao je savjetnik za sigurnost za Project Veritas

Predsjednik SAD-a Joe Biden pod pritiskom je progresivnog krila Demokratske stranke da oštrije osudi izraelske postupke u Gazi, ali to neće učiniti osim ako ne osvoji drugi mandat, rekao je dužnosnik Vijeća za nacionalnu sigurnost za Project Veritas.

Bidenov stav o Izraelu rezultat je pažljivih “političkih kalkulacija”, rekao je savjetnik za politiku Vijeća za nacionalnu sigurnost Sterlin Waters tajnom novinaru za Project Veritas, konzervativni medij poznat po operacijama skrivenih kamera.

S jedne strane, Biden i njegovi glavni suradnici moraju reći Izraelu da “nećete nastaviti lagati, bombardirati i ubijati svu ovu djecu bez suočavanja s ozbiljnim posljedicama” kako bi umirili progresivne glasače, objasnio je Waters u videu koji je objavljen u utorak. Međutim, kad bi Biden to učinio, nastavio je Waters, razljutio bi “veliki, moćni židovski utjecaj u republikanskoj i demokratskoj politici” i suočio se s klevetničkom kampanjom koja bi ga koštala predsjedničkih izbora u studenom ove godine.

“Kada bi Biden ponovno pobijedio, mogao bi biti mnogo iskreniji kada je rekao ‘ne’”, rekao je Waters. “[Ali] to je odluka drugog mandata.”

Trenutačno se čini da se Bidenovo stajalište o Izraelu mijenja iz dana u dan, s američkim predsjednikom koji je u nedjelju okupljenim studentima rekao da podržava “trenutni prekid vatre kako bi se zaustavile borbe” u Gazi, a novinarima u ponedjeljak rekao da “stojimo uz Izrael da ukloni [vođu Hamasa Yahyu] Sinwara i ostale koljače Hamasa.”

Izraelski premijer Benjamin Netanyahu tvrdi da Izrael može uništiti Hamas samo invazijom na Rafah, grad u južnoj Gazi u kojem se trenutno nalazi više od milijun raseljenih Palestinaca.

Ranije ovog mjeseca, Biden je zaprijetio da će zaustaviti isporuku oružja Izraelu ako Netanyahu naredi kopnenu invaziju na Rafah, odluka za koju je Waters rekao da je “politički rizik”.

Međutim, dok je Bijela kuća zamrznula isporuku bombi Izraelu krajem travnja, Biden je odobrio drugu prodaju oružja vrijednu milijardu dolara – uključujući tenkovsko streljivo i minobacačke granate – židovskoj državi nekoliko dana nakon što je obećao uskratiti buduće isporuke.

Izrael je napadao Rafah zračnim napadima posljednja dva tjedna, uz pokretanje ograničenih kopnenih operacija u istočnim četvrtima grada. Netanyahu je odbacio Bidenovu prijetnju da će prekinuti vojnu pomoć, izjavivši da će se Izrael “boriti našim noktima” ako bude potrebno.

Unatoč Netanyahuovom hvalisanju, premijerov ratni kabinet odložio je planove za veliku ofenzivu u Rafi i odlučio se za ograničeniji pristup koji će minimizirati civilne žrtve, izvijestio je u ponedjeljak Washington Post. Izraelski izvori koji su razgovarali s Postom rekli su da je ovaj pristup odabran kako bi se izbjegao gnjev SAD-a.

Dan prije nego što je Watersov intervju objavljen, dužnosnik američkog State Departmenta rekao je za Politico da je državni tajnik Antony Blinken naredio zaposlenicima da prestanu objavljivati detalje povjerljivih razgovora u vezi sa sukobom Izraela i Hamasa medijima (Project Veritas, Logicno)

Continue Reading

Vijesti

Hrvatska – Sretan ti Dan državnosti!

Published

on

Hrvatska slavi Dan državnosti – prije 34 godine, 30. svibnja 1990., konstituiran je prvi demokratski, višestranački Sabor i potvrđena njegova povijesna uloga u očuvanju hrvatske državnosti.

Posebno, svečarsko raspoloženje vladalo je tog 30. svibnja diljem Hrvatske, osobito na zagrebačkom Trgu svetog Marka.

foto: mreže

Nakon desetljeća komunističke vlasti i jednoumlja, u Saboru su se okupili zastupnici izabrani na demokratskim i višestranačkim izborima koji su održani u dva kruga, u travnju i svibnju 1990., i na kojima je uvjerljivo pobijedio HDZ.

“Bio je to doista velik događaj – vlast u Hrvatskoj preuzimali su ljudi koji za dotadašnje vladavine komunističkog jednoumlja pretežno nisu bili podobni. Znatan broj njih doživio je u tom vremenu razne oblike šikaniranja, a neki su bili i politički zatvorenici“, zapisao je povjesničar Ivo Perić.

Na konstituirajućoj sjednici izabrano je vodstvo novog višestranačkog Sabora, za predsjednika Žarko Domljan, a za potpredsjednike Ivica Percan, Stjepan Sulimanac i Vladimir Šeks.

“Mislim da izražavam osjećanje svih zastupnika ako kažem da iskazano veliko povjerenje birača u ovaj Sabor nalaže svima da poštujući prošlost usmjerimo svoj poglede na budućnost, da okupimo sve ljude dobre volje, sve duhovne, stručne, materijalne potencijale zemlje u ostvarenju zajedničkoga cilja – slobodne, demokratske i suverene Hrvatske“, kazao je tada Domljan.

Za predsjednika Izvršnog vijeća Sabora izabran je Stipe Mesić, a za predsjednika Predsjedništva SR Hrvatske dr. Franjo Tuđman.

Tuđman: Nisam sumnjao da će hrvatski narod pokazati zrelost na izborima

Obratio se nazočnima i istaknuo kako je Hrvatski državni sabor kroz povijest bio čuvar suvereniteta (s izuzetkom razdoblja od 1918. do 1941.) hrvatskoga naroda u odnosu na druge nacionalne i državne zajednice.

Kazao je i kako nije sumnjao da će hrvatski narod pokazati svoju zrelost na prvim demokratskim izborima, “iz kojih je proizišao Sabor“, te izrazio uvjerenje da će “on znati i moći pod vodstvom svoga istinskoga predstavništva, izgraditi život dostojan slobodnih ljudi u svojoj jedinoj, napaćenoj, ali svetoj domovini“.

Prvi saziv Sabora imao je 351 zastupnika i tri vijeća: općina, udruženog rada i Društveno-političko vijeće.

Sabor konstituiran 30. svibnja 1990. radio je nešto duže od dvije godine i u tom je razdoblju, odrađujući dio mandata u posebnim, ratnim okolnostima, donio povijesne odluke o hrvatskoj suverenosti i samostalnosti, te o raskidu državno-pravnih sveza s bivšom SFRJ, kao i “božićni Ustav”.

Vijenci i svijeće za poginule za Domovinu

Predsjednik Vlade Andrej Plenković i članovi Vlade u povodu Dana državnosti položit će vijence kod Spomenika domovini.

Povodom Dana državnosti i svetkovine Tijelova, koji padaju na isti dan, zagrebački nadbiskup mons. Dražen Kutleša vodit će misno slavlje u crkvi sv. Marka na Gornjem gradu, nakon čega će premijer Plenković s članovima Vlade prisustvovati smjeni straže Kravat pukovnije.

Dan državnosti bit će obilježen i u drugim gradovima. Na vukovarskom Memorijalnome groblju žrtava iz Domovinskog rata predstavnici Grada odat će počast poginulima polaganjem vijenca i paljenjem svijeća, a u crkvi sv. Filipa i Jakova služit će se sveta misa za Domovinu.

Predsjednik Vlade poslijepodne će u Zagrebu prisustvovati programu u Rekreacijsko-sportskom centru na Jarunu gdje će obići taktičko-tehnički zbor naoružanja, borbene i neborbene tehnike i opreme postrojbi te proizvoda i usluga braniteljskih zadruga. Nazočit će i pokaznim vježbama Hrvatske vojske i policije te letačkom programu Hrvatskog ratnog zrakoplovstva.

Obilježavanje Dana državnosti završit će svečanim koncertom u Hrvatskom narodnom kazalištu.

Continue Reading

Popularno

Copyright © 2023. Croativ.net. All Rights Reserved