Connect with us

Vijesti

Stvara li Hoxhaj od Hrvata, Crnogoraca i Makedonaca pakt protiv Srbije

Published

on

Sudbina Balkana je da tu stalno tinja vatra i nikada ne znaš kada će eksplodirati bure baruta na kojem leži. Iako su svi vjerovali kako će glasovanje o primitku Kosova u Interpol biti samo formalnost, do toga ipak nije došlo zbog srpske agresivne kampanje. Vlada Kosova odmah je uzvratila udarac uvodeći carinu od 100% za robu uvezenu iz BiH i Srbije. Koliko je taj potez uzdrmao predsjednika Srbije Aleksandra Vučića i srpsku vladu, govori održavanje sjednica Vijeća za nacionalnu sigurnost na kojoj je Vučić kazao kako je Priština započela pravi trgovinski rat i dovela do najteže situacije u posljednjih 10 godina – donosi Vecernji u jednoj svojoj starijoj analizi.

– Ovaj potez Prištine može se smatrati politički najizazovnijom i najtežom situacijom od nelegalnog proglašenja nezavisnosti pokrajine Kosova – kazao je Vučić. Odmah po primitku vijesti, vlasti u Beogradu sazvale su izvanrednu sjednicu Vijeća za nacionalnu sigurnosti, na kojoj su sudjelovali politički vrh i predstavnici vojske, policije, obavještajnih službi i drugih sigurnosnih tijela Srbije, predsjednik Srbije na razgovor s političkim vrhom zemlje poziva veleposlanike Rusije i Kine u Srbiji, a tek nakon njih održani su i izvanredni sastanci s čelnikom delegacije EU u Srbiji, kao i s veleposlanicima SAD-a, Velike Britanije, Francuske, Njemačke i Italije. Usred svih napetosti koje su uslijedile, ulje na vatru dodala je i akciju uhićenja u sjevernom dijelu Kosovske Mitrovice, gdje je kosovska policija, pod sirenama i uz paljbu iz vatrenog oružja, uspjela uhititi četiri osobe srpske nacionalnosti, tri u vezi sa slučajem ubojstva političara Olivera Ivanovića, a četvrtog zbog opiranja policijskim službenicima. Kako su se u sjevernom dijelu Kosovske Mitrovice upalile sirene za uzbunu i dio ljudi izašao s oružjem, albanska policija se s uhićenima brzo povukla južno od Ibra.

Analitičari strahuju kako bi, ako međunarodna zajednica hitno ne poduzme krucijalne korake, situacija na sjeveru Kosova mogla izmaknuti kontroli. Jer, Sjever Kosova, a posebice grad Mitrovica, još uvijek je podijeljen grad u kojem vlada velika netrpeljivost. Gradonačelnici četiri općine sa srpskom većinom sa sjevera Kosova podnijeli su ostavke zbog, kako su naveli, kršenja ljudskih i ekonomskih prava Srba nakon odluke o uvođenju carinske stope od 100% . Time su kosovski Srbi prekinuli svaku vezu s vlastima u Prištini i organi prištinske administracije prestali su funkcionirati ne sjeveru što dodatno otežava okolnosti. Kosovski premijer Ramush Haradinaj bio je jasan kazavši da srpski premijer Aleksandar Vučić ne razumije nikakav drugi jezik osim jezika sile i uvjeren je da ga jedino silom može prisiliti da prizna neovisnost Kosova. S premijerom Haradinajem slaže se i njegov zamjenik Enver Hoxhaj koji smatra da je Srbija faktor destabilizacije u regiji opravdavajući podizanje carine za 100%.

– Srbija nastavlja agresivnu kampanju protiv Kosova na međunarodnom planu. Ona također minira i proces normalizacije. Kako bi zaštitila naš interes, Vlada Kosova odlučila je povećati carinu. Nove mjere će biti uskoro objavljene – kazao je za Večernji list Enver Hoxhaj ističući kako Srbija ne želi samo destabilizirati Kosovo već i čitavu regiju.

– To je svima jasno. Kad ne izaziva krizu s Kosovom, onda je izaziva s Hrvatskom ili pak Makedonijom ili Crnom Gorom. Srbija ima dobre odnose samo s Republikom Srpskom i nikim drugim… Zar to nije čudno? U nekoliko sam navrata, za vrijeme boravka u Hrvatskoj, Makedoniji i Crnog Gori, razgovarao s čelnicima tih država da osnujemo jedan pakt koji bi se suprotstavio Srbiji i njihovoj agresivnoj politici – kazao je Hoxhaj vjerujući kako ideja velike Srbije nije umrla i još uvijek je u zraku.

– EU i SAD-u moraju shvatiti u kojem smjeru idu Balkan i kakav će biti nakon deset godina. Posebice BiH, Kosovo i Makedonija. Ako EU i Zapad ne shvaćaju opasnost srpske politike u tom dijelu Balkana i ništa ne poduzimaju oko ubrzanja procesa eurointegracija tih zemalja, nitko ne zna što će se dogoditi s Kosovom, Makedonijom, a najviše s BiH – govori Hoxhaj napominjući kako, nažalost, EU pogrešno čita situaciju.

– Srbija nikada nije odustala od pripajanja Republike Srpske Srbiji. To su u nekoliko navrata izjavili i njihovi visoki dužnosnici. Za razliku od BiH, Kosovo je u daleko boljoj poziciji jer 90% pučanstva na Kosovu su Albanci. Imamo alternativu jer nam je susjedna zemlja Albanija. Ako netko misli igrati regionalnu prljavu igru, mora znati da mi više nismo slabi. Ono što Aleksandar Vučić igra oko razgraničenja i zamjene teritorija, njegov cilj nije Kosovo već BiH, odnosno Republika Srpska. Kad Vučić govori o sjeveru Kosova, on misli na Republiku Srpsku. Republika Srpska je dva-tri puta veća nego Kosovo i gospodarski je jača od Kosova. Na sjeveru Kosova živi 30 tisuća Srba, na čitavom teritoriju Kosova nema više od 70 tisuća Srba, a u Republici Srpskoj živi njih između milijun i pol do dva milijuna. Razgraničenje, odnosno razmjena teritorija, otvorila bi Pandorinu kutiju i Vučić bi zasigurno pripojio Republiku Srpsku Srbiji. Zato svi mi u regiji moramo biti oprezni i surađivati zajedno – uvjeren je Enver Hoxhaj koji je to kazao i Kolindi Grabar-Kitarović i Andreju Plenkoviću.

Ono što najviše zabrinjava EU i SAD činjenica je da u vrijeme dok Kosovo Srbiji i BiH uvodi carine na zajedničkom zasjedanju vlade u Peći, Kosovo i Albanija su dogovorile ukidanje carina između dviju država. Vlade Albanije i Kosova dogovorile su ukidanje carinskih stopa, roaminga u telekomunikacijama i potpisali su još sedam sporazuma u različitim područjima. Između ostalog, potpisani su sporazumi o priznanju vozačkih dozvola, o zajedničkoj carinskoj kontroli na graničnom prijelazu Morina, o javnom dugu i zajedničkoj suradnji s međunarodnim financijskim organizacijama, kao i suradnji na području zdravstva. Isto tako, potpisan je sporazum o stvaranju zajedničke Privredne komore Kosova i Albanije. Edi Rama pozvao je Ramusha Haradinaja da Priština i Tirana uspostave zajednički fond za vanjskopolitičko funkcioniranje, koji bi pomogao integraciji dviju zemalja u Europsku uniju do 2025. godine. – Od 1. siječnja Kosovu moramo omogućiti tranzit u luci Drač, a u sljedećem razdoblju i pristup carinskoj uniji. Tko smatra da je to prijetnja, bilo u Beogradu ili Bruxellesu, može doći, a mi ćemo mu pokazati kako to nije prijetnja – naglasio je Edi Rama. Dogovor Albanije i Kosova mnogi analitičari vide kao početak spajanja tih dviju zemalja. Već dulje vrijeme u mnogim veleposlanstvima Albanije u svijetu, djeluje i veleposlanstvo Kosova. Premijer Kosova, Ramush Haradinaj i premijer Albanije, Edi Rama, svojim su dogovorom napravili pritisak te poslali poruku Bruxellesu da ili ubrza ulazak Albanije u EU ili će se Albanija ujediniti s Kosovom.

Nastala situacija, bez sumnje bi mogla izazvati eskalaciju napetosti i sukobe na jugu Balkana, uz neminovnost oružanih sukoba, manjeg ili većeg opsega. Koço Danaj, albanski političar koji je prije obnašao nekoliko važnih funkcija u Komunističkoj partiji tijekom režima Envera Hoxhe, a tijekom ’90-ih bio je aktivan kao znanstvenik i politički analitičar, utemeljio je Platformu za prirodnu Albaniju, koja nekoliko godina propagira “ujedinjenje svih albanskih zemalja u jednu državu”. I dok albanski premijer Edi Rama odbacuje optužbe za stvaranje velike Albanije te tvrdi kako će se svi Albanci naći u jednoj državi ulaskom svih zemalja regije u EU, Koço Danaj tvrdi “kako se Albanija mora držati neovisnosti albanskih teritorija koje je proglasio Ismail Qemali 1912. i da Tirana ne treba priznati Londonsku konferenciju iz 1913. jer je ona laž i velika obmana”. Da gotovo svi Albanci teže što skorijem ujedinjenu, govori i anketa prema kojoj 86% kosovskih Albanaca želi ujedinjenje s Albanijom, piše Večernji.

Advertisement

Vijesti

Demokrati se pripremaju za potencijalni potop Bidena u studenom

Published

on

Prema članku POLITICA objavljenom u utorak ujutro, mnogi su demokrati nedavno izrazili sve veću zabrinutost da će predsjednik Joe Biden izgubiti od bivšeg predsjednika Donalda Trumpa u studenom.

U članku su autori Christopher Cadelago, Sally Goldenberg i Elena Schneider napisali da se “prožimajući osjećaj straha ustalio na najvišim razinama Demokratske stranke zbog izgleda predsjednika Joea Bidena za ponovni izbor”.

“[Pre]ranih pet mjeseci od izbora, tjeskoba se pretvorila u opipljivu strepnju, prema više od desetak stranačkih čelnika i operativaca,” dodali su autori.

Objasnili su da je “jaz između onoga što će demokrati reći na TV-u ili u tisku i onoga što će poslati svojim prijateljima samo porastao kako je rasla zabrinutost oko Bidenovih izgleda.”

Anonimni demokratski operativac opisao je “pomamu” među Bidenovim taborom. Ovo “sluđivanje”, rekao je, uvelike je posljedica činjenice da Biden dosljedno zaostaje za Trumpom u anketama.

Operativac je za POLITICO rekao da se njegovi kolege demokrati posebno boje mogućnosti da Biden izgubi od Trumpa – više nego da bi izgubio od generičkog republikanca. “Ovo nije, ‘O moj Bože, Mitt Romney bi mogao postati predsjednik'”, rekao je publikaciji. “To je ‘O moj Bože, demokraciji bi mogao doći kraj’.”

Osim toga, članak POLITICO opisao je popis koji je sastavio demokratski savjetnik “gotovo dva tuceta razloga zašto bi Biden mogao izgubiti”. Savjetnik je podijelio popis glavnim donatorima stranke.

Popis uključuje razloge “od imigracije i visoke inflacije do [Bidenove] dobi, nepopularnosti potpredsjednice Kamale Harris i prisutnosti kandidata treće strane poput Roberta F. Kennedyja Jr.”

Savjetnik koji je napravio popis dodao je: “Popis zašto bismo ‘mogli’ pobijediti je tako mali da ga čak ne moram držati na svom telefonu.”

POLITICO je također citirao veterana demokratskog stratega Petea Giangreca, koji je priznao da je Bidenov dosije kao predsjednika nepopularan među američkim biračima u usporedbi s Trumpovim.

“Ako je okvir ove utrke, ‘Što je bilo bolje, 3,5 godine pod Bidenom ili četiri godine pod Trumpom’, gubimo to svaki dan u tjednu i dvaput u nedjelju”, rekao je Giangreco.

Posljednja anketa pokazala je da bi Trump najvjerojatnije pobijedio da se predsjednički izbori održavaju danas.

Ankete New York Timesa i Siene objavljene ranije ovog mjeseca pokazale su da bivši predsjednik vodi Bidena s ugodnom razlikom u mnogim ključnim državama na bojištu.

Najznačajnije je da je anketa pokazala da Trump ima nevjerojatnih 12 bodova prednosti među registriranim glasačima u Nevadi – stanje koje je Biden nosio prije četiri godine.

CatholicVote je ranije objavio:

Analitičari drastičnu promjenu pripisuju činjenici da su hispanoamerički birači u posljednjih nekoliko godina velikom većinom bili skloni Trumpu. Otprilike 20% birača u Nevadi su Hispanoamerikanci.

Kada su anketirani samo vjerojatni birači, Trumpovo vodstvo u Nevadi poraslo je na 13 bodova.

Ankete Timesa također pokazuju da Trump ima zdravu prednost nad trenutnim predsjednikom u nekolicini drugih žestoko osporavanih swing država. Trump vodi s 10 bodova u Georgiji i sedam bodova više od Bidena među registriranim glasačima u Arizoni i Michiganu. Sve su te države glasale za Bidena 2020.

Kao što je primijetio CatholicVote, ista je anketa pokazala da “gotovo jedan od pet registriranih birača iz šest swing država, uključujući mnoge katolike, nije glasao na predsjedničkim izborima 2020.”.

Continue Reading

Vijesti

Čudesna vizija iza blagdana Tijelova

Published

on

Proslava Tijelova može se pratiti do vizije koju je o liturgijskoj godini imala belgijska časna sestra Juliana iz 13. stoljeća – piše Philip Kosloski u Altea-i.

Rimski obred Katoličke crkve svake godine nakon nedjelje Trojstva slavi blagdan Tijela i Krvi Gospodnje.

Međutim, Crkva nije uvijek slavila ovaj blagdan, a veliki utjecaj iza njega imala je belgijska časna sestra Juliana iz 13. stoljeća.

Viđenje svete Julijane

Juliana je bila duboko posvećena Svetoj Euharistiji od ranog djetinjstva i prema piscu Aleteije Joanne McPortland, “ušla je u redovnički život u dobi od 13 godina, služeći u hospiciju za gubavce koji je vodila njezina zajednica.”

U to je vrijeme počela imati neobičnu viziju. Pisac Heinrich Stieglitz pripovijeda viziju u svojoj knjizi The Church Year: Talks to Children:

Već u svojoj šesnaestoj godini Julijana je imala izvanrednu viziju dok je bila na molitvi. Vidjela je pun mjesec kako jarko sja, ali na njemu je bila tamna mrlja kao da je njegov komad izbio. Isprva nije mogla razumjeti viziju. Što je češće gledala taj neobičan prizor, to je njezino čuđenje raslo.

U početku je mislila da je vizija demonskog podrijetla i molila je Boga za pomoć:

“Je li to iskušenje Zloga?” – zabrinuto je upitala. Usrdno je molila, a vizija je ipak ostala. Usred gorućih suza djevojka je zamolila svog Spasitelja punog ljubavi da joj objasni što to znači.

Prema izvješću, Isus je odgovorio na Julianin zahtjev i rekao joj što je točno vizija trebala predstavljati:

Na kraju joj je Isus rekao: “Mjesec predstavlja crkvenu godinu. Tamna mrlja na njegovoj sjajnoj površini znači da još uvijek nedostaje jedna gozba. Moja je volja da se ustanovi velika svetkovina u čast Moga Presvetoga Tijela. Veliki četvrtak više je dan žalosti nego radosti. Sada idi i objavi to svijetu.” Ponizna časna sestra uzdržala se pred takvim zadatkom i rekla našem Gospodinu ovako: “Gospodine,” rekla je, “ja sam samo jednostavna djevojka i nisam nimalo dostojna. Zato te molim da ovo djelo povjeriš svetim i učenim svećenicima.”

U početku Juliana nije nikome rekla, no s vremenom je povjerila svoju viziju nekolicini ljudi, a zatim je račun došao do samog pape.

Dok će sveti Toma Akvinski s vremenom napisati prekrasne poetske pjesme za ovaj novi blagdan, slavlje vjerojatno ne bi postojalo da nije bilo svetosti svete Julijane i njezine otvorenosti za primanje Božje riječi.

Philip Kosloski /Altea

Continue Reading

Vijesti

Biden se boji ‘velikog židovskog utjecaja’

Published

on

Američki predsjednik neće riskirati da naljuti lobi u Washingtonu, rekao je savjetnik za sigurnost za Project Veritas

Predsjednik SAD-a Joe Biden pod pritiskom je progresivnog krila Demokratske stranke da oštrije osudi izraelske postupke u Gazi, ali to neće učiniti osim ako ne osvoji drugi mandat, rekao je dužnosnik Vijeća za nacionalnu sigurnost za Project Veritas.

Bidenov stav o Izraelu rezultat je pažljivih “političkih kalkulacija”, rekao je savjetnik za politiku Vijeća za nacionalnu sigurnost Sterlin Waters tajnom novinaru za Project Veritas, konzervativni medij poznat po operacijama skrivenih kamera.

S jedne strane, Biden i njegovi glavni suradnici moraju reći Izraelu da “nećete nastaviti lagati, bombardirati i ubijati svu ovu djecu bez suočavanja s ozbiljnim posljedicama” kako bi umirili progresivne glasače, objasnio je Waters u videu koji je objavljen u utorak. Međutim, kad bi Biden to učinio, nastavio je Waters, razljutio bi “veliki, moćni židovski utjecaj u republikanskoj i demokratskoj politici” i suočio se s klevetničkom kampanjom koja bi ga koštala predsjedničkih izbora u studenom ove godine.

“Kada bi Biden ponovno pobijedio, mogao bi biti mnogo iskreniji kada je rekao ‘ne’”, rekao je Waters. “[Ali] to je odluka drugog mandata.”

Trenutačno se čini da se Bidenovo stajalište o Izraelu mijenja iz dana u dan, s američkim predsjednikom koji je u nedjelju okupljenim studentima rekao da podržava “trenutni prekid vatre kako bi se zaustavile borbe” u Gazi, a novinarima u ponedjeljak rekao da “stojimo uz Izrael da ukloni [vođu Hamasa Yahyu] Sinwara i ostale koljače Hamasa.”

Izraelski premijer Benjamin Netanyahu tvrdi da Izrael može uništiti Hamas samo invazijom na Rafah, grad u južnoj Gazi u kojem se trenutno nalazi više od milijun raseljenih Palestinaca.

Ranije ovog mjeseca, Biden je zaprijetio da će zaustaviti isporuku oružja Izraelu ako Netanyahu naredi kopnenu invaziju na Rafah, odluka za koju je Waters rekao da je “politički rizik”.

Međutim, dok je Bijela kuća zamrznula isporuku bombi Izraelu krajem travnja, Biden je odobrio drugu prodaju oružja vrijednu milijardu dolara – uključujući tenkovsko streljivo i minobacačke granate – židovskoj državi nekoliko dana nakon što je obećao uskratiti buduće isporuke.

Izrael je napadao Rafah zračnim napadima posljednja dva tjedna, uz pokretanje ograničenih kopnenih operacija u istočnim četvrtima grada. Netanyahu je odbacio Bidenovu prijetnju da će prekinuti vojnu pomoć, izjavivši da će se Izrael “boriti našim noktima” ako bude potrebno.

Unatoč Netanyahuovom hvalisanju, premijerov ratni kabinet odložio je planove za veliku ofenzivu u Rafi i odlučio se za ograničeniji pristup koji će minimizirati civilne žrtve, izvijestio je u ponedjeljak Washington Post. Izraelski izvori koji su razgovarali s Postom rekli su da je ovaj pristup odabran kako bi se izbjegao gnjev SAD-a.

Dan prije nego što je Watersov intervju objavljen, dužnosnik američkog State Departmenta rekao je za Politico da je državni tajnik Antony Blinken naredio zaposlenicima da prestanu objavljivati detalje povjerljivih razgovora u vezi sa sukobom Izraela i Hamasa medijima (Project Veritas, Logicno)

Continue Reading

Popularno

Copyright © 2023. Croativ.net. All Rights Reserved