Connect with us

Vijesti

Umro Henry Kissinger. Tko je bio, kontroverzni diplomatski „čarobnjak“ ili ratni zločinac? Prijateljstvo s Putinom?

Published

on

Slavni američki diplomat, osoba koja je najviše doprinijela američkoj politici, posebno u prvoj polovici sedamdesetih, bio je jako vješt i inovativan da je ne bez razloga nazivan i „čarobnjakom“ diplomacije globalnog formata – Henry Kissinger, preminuo je u srijedu, 30. studenog, u 101. godini života, u svom domu u Connecticutu – donosi Zoran Meter na portalu Geopolitika.news.

Vijest o njegovoj smrti prva je objavila konzultantska tvrtka Kissinger Associates čiji je osnivač i bio.

Politička karijera

Bogata Kissingerova politička karijera počela je kasnih 1960-ih. Prethodno je bio stručni konzultant za sigurnost predsjednika Dwighta EisenhoweraJohna F. Kennedyja i Lyndona Johnsona te je radio s Agencijom za razoružanje i kontrolu naoružanja

Izdvajaju se njegove dužnosti državnog tajnika (od 1973 do 1977.) i istodobno savjetnika za nacionalnu sigurnost u predsjedničkim administracijama Richarda Nixona i Geralda Forda, a bio je i politolog i geopolitički konzultant čijim su se uslugama služili mnogi i u dugim godinama nakon što se prestao baviti aktivnom politikom – gotovo do same smrti s obzirom da je bio nevjerojatno lucidan, oštrouman – da bi mu na tome mogli zavidjeti brojni današnji politički dužnosnici i stručnjaci iz sfere geopolitike.

Od 1984. do 1990. bio je član Obavještajnog savjetodavnog odbora američkog predsjednika, a 2002. dva i pol tjedna predsjedao je Povjerenstvom za 11. rujna.

U prebogatoj karijeri, posebno se ističe njegov doprinos u pregovorima o prekidu vatre u Vijetnamu 1973. godine za što je dobio i Nobelovu nagradu za mir – iako se to smatra kontroverznom odlukom. Istu nagradu, naravno, dobili su i  on i predstavnik Sjevernog Vijetnama Le Duc Tho, ali Vijetnamci je nisu prihvatili rekavši da rat nije završio. Borbe su trajale još dvije godine.

Britanski Reuters Kissingera naziva diplomatskim moćnikom i piše da je u 1970-ima, obnašajući spomenute visoke diplomatske dužnosti, bio involviran u mnoge važne globalne događaje, a osim Pariškog mirovnog sporazuma sa Sjevernim Vijetnamom, njegovi napori doveli su do diplomatskog otvaranja Kine, značajnih američko-sovjetskih pregovora o kontroli naoružanja, kao i širenja veza između Izraela i njegovih arapskih susjeda.

“Kissingerova vladavina kao glavnog arhitekta vanjske politike SAD-a oslabila je s Nixonovom ostavkom 1974. Ipak, nastavio je biti diplomatska sila pod predsjednikom Geraldom Fordom i nuditi svoja mišljenja do kraja života”, navodi Reuters.

Dodao bih kako je upravo normalizacija odnosa između SAD-a i Kine 1970-ih, u kojoj je odigrao najvažniju ulogu, bila jedno od njegovih najvećih političkih i diplomatskih dostignuća, iako ima i onih koji tvrde kako je u tome on zapravo samo slijedio i provodio političku ideju republikanskog predsjednika Nixona koji je to inicirao i normalizaciji odnosa s Kinom težio. U srpnju ove godine Kissinger se u Pekingu sastao i sa sadašnjim kineskim vođom Xi Jinpingom.

Hvaljen i kuđen

Kissinger je nedvojbeno bio kontroverzna osoba – istodobno i hvaljen i kuđen. I dok su ga jedni kovali u zvijezde zbog briljantnog uma i golemog iskustva, drugi su ga bez zadrške smatrali ratnim zločincem zbog potpore antikomunističkim diktaturama, posebno u Latinskoj Americi, uključujući i napore za svrgavanje marksističkog, ali demokratski izabranog čileanskog predsjednika Salvadora Allendea.

Iz sadašnje globalne geopolitičke perspektive gledano, kontroverzan je bio i s obzirom da je održavao dobre odnose s ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom, koji je, kako je to sam kazao, uvijek cijenio Kissingerovo mišljenje. Više puta su se osobno sastajali u Moskvi, a zadnji je put to bilo u vrijeme mandata bivšeg američkog predsjednika Donalda Trumpa. Nedugo nakon sastanka Trump-Putin u Helsinkiju, u koji su obojica državnika polagala velike nade, Kissinger je, shvaćajući politiku ključnih silnica duboko unutar američke politike, kao i salve političkih i medijskih optužbi koje su zbog sastanka s Putinom uslijedile protiv Trumpa, u izvjesnom intervjuu kazao kako mu je žao što je propuštena posljednja velika prilika za normalizaciju odnosa između Washingtona i Moskve, kao da je slutio (a sigurno je puno toga i znao) – da će uslijediti njihov neizbježni krah.

Kako je sve počelo

Heinz Alfred Kissinger rođen je u gradu Furthu, u Njemačkoj, 27. svibnja 1923. u religioznoj židovskoj obitelji, s kojom se preselio u SAD 1938. godine, prije nacističke kampanje istrebljenja europskih Židova odnosno Holokausta.

U SAD-u je promijenio ime u Henry. Godine 1940. upisao je City College u New Yorku. Američko državljanstvo dobio je 1943. godine, da bi potom služio u američkoj vojsci u Europi u Drugom svjetskom ratu. Tri je godine služio u američkoj vojsci: najprije kao prevoditelj, a potom je prebačen u kontraobavještajni korpus njemačke države Hesse. Za svoju službu dobio je medalju Brončane zvijezde.
Godine 1947. upisao se kao student na Harvardsko sveučilište, gdje je doktorirao 1954. godine i gdje je potom dugo godina radio kao profesor.

Aktivan do smrti

Kissinger je 1982. u New Yorku osnovao konzultantsku tvrtku Kissinger Associates koja je nudila savjete svjetskoj korporativnoj eliti.

Bio je član upravnih odbora tvrtki i raznih vanjskopolitičkih i sigurnosnih foruma, a bio je i autor brojnih knjiga iz područja nacionalne sigurnosti, diplomacije i međunarodnih odnosa.

Između brojnih nagrada koje je dobio za svoju profesionalnu karijeru ističu se i Predsjednička medalja slobode (koju dodjeljuje predsjednik Sjedinjenih Država za izniman doprinos javnom životu) i Nagrada Münchenske sigurnosne konferencije Ewald von Kleist (dodjeljuje je za izniman doprinos miru i rješavanju sukoba).

Neovisno o brojnim kontroverzama, teško da će i SAD i svijet više ikada dobiti osobu takvoga formata, tako širokog znanja i sposobnosti u krajnje osjetljivoj i složenoj sferi u koju spadaju međunarodni odnosi i geopolitika.

Motivi i krajnji ciljevi djelovanja su jedno, ali znanje i sposobnost Kissingeru nitko ne može niti pokušava osporiti.

Vijesti

“ZASTRAŠUJUĆE?” Soros bi mogao pokupovati preko 220 medijskih postaja u SAD

Published

on

Liberalni financijer George Soros kupio je glavni udio u drugoj najvećoj američkoj radijskoj tvrtki i mogao bi steći “efektivnu kontrolu” nad više od 220 postaja diljem zemlje, izvijestio je u srijedu New York Post.

Soros Fund Management kupio je oko 400 milijuna dolara duga medijske grupe Audacy tijekom stečajnog postupka, izvijestile su novine pozivajući se na sudske podneske. Milijarder je kupio dug po otprilike 50 centi za dolar od hedge fonda HG Vora, nastavlja se u izvješću, uz napomenu da će, nakon što stečajni sud odobri posao, Soros posjedovati oko 40% ukupnog duga Audacyja.

Iako 40% nije većinski udio, izvor je rekao za New York Post da bi Soros ipak mogao steći “efikasnu kontrolu nad medijskim divom kada izađe iz stečaja”.

Audacy posjeduje 227 glazbenih, sportskih i radio postaja u 45 američkih država. Tvrtka također posjeduje CBS Radio, koji upravlja s 11 informativnih postaja uključujući KCBS iz San Francisca i WCBS iz New Yorka. Nakon godina pada prihoda, Audacy je početkom prošlog mjeseca podnio zahtjev za stečaj s 1,9 milijardi dolara duga.

Bude li se dogovor sklopio kako je objavljeno, Audacy će biti najnoviji dodatak Sorosevom rastućem medijskom carstvu. Soros Fund Management pridružio se konzorciju vjerovnika za kupnju Vice Media prošlog ljeta, plativši 350 milijuna dolara za preuzimanje bivšeg medijskog velikana koji je nekoć bio procijenjen na 5,7 milijardi dolara.

“Insajderski izvor” kojeg citira New York Post opisao je ugovor s Audacyjem kao “zastrašujući”, rekavši kako vjeruje da Soros namjerava iskoristiti svoj udio kako bi utjecao na javno mnijenje uoči ovogodišnjih predsjedničkih izbora – prenosi Tribun.

Continue Reading

Vijesti

(VIDEO) Plaćeni ubojica šokirao javnost priznanjem da je poslan da ubije Carlsona: Tko ga je unajmio…

Published

on

Na nekim stranicama društvenih mreža procurile su informacije o tome tko je trebao likvidirati poznatog voditelja.

Poznati američki novinar Tucker Carlson bio je svjestan rizika koji u njegov život nosi intervju s ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom, no pravi novinar ne bi bio novinar da ne pokušava ići u krajnosti.

Što je Carlson i učinio i uspio natjerati više od milijardu ljudi da pogledaju intervju s Putinom.

No, sada se doznaje da je Carlson bio na meti Ukrajinaca koji su za njegovu likvidaciju angažirali izvjesnog Vasilija Petrova Aleksejeviča.

Ukrajinski obavještajci navodno su planirali ubiti Tuckera Carlsona u Moskvi, a čovjek koji je plaćen da ubije novinara detaljno je objasnio plan.

Vasilij Petrov Aleksejevič, koji je trebao ubiti Carlsona, uhićen je u Moskvi.

U videu koji se pojavio na Platformi X, on priznaje da je bio angažiran da ubije Carlsona.

– U studenom 2023. regrutirala me ukrajinska obavještajna služba. Trebao sam postaviti eksplozivnu napravu pod auto i za to mi je obećana nagrada od 4000 dolara. Trebao sam postaviti eksploziv u podzemnu garažu hotela u Moskvi, a meta je bio američki novinar Tucker Carlson – kazao je između ostalog Aleksejevič u videu.

Sad, je li ovo ruska medijsko-psihološka operacija ili ne, nadamo se saznati ubrzo…

(Mediji)

Continue Reading

Vijesti

Obljetnica smrti dr. Ante Starčevića: Otac Domovine – putokaz domoljubima!

Published

on

Na današnji dan 1896. godine preminuo je dr. Ante Starčević, veliki politički vođa, jedan od najutjecajnijih političara u hrvatskoj povijesti te jedan od najvećih promotora ljubavi prema Hrvatskoj, još za života nazvan Ocem Domovine – donosi Domovinski pokret.

Starčević se zalagao za samostalnu Hrvatsku te je smatrao da bi ona s Austro-ugarskom monarhijom trebala biti povezana samo ugovornim odnosom između kralja i hrvatskog naroda. Otuda i njegov glasoviti slogan: “Ni pod Beč, ni pod Peštu, nego za slobodnu, samostalnu Hrvatsku”. Upozoravao je kako je i Beograd neprijatelj hrvatske slobode i samostalnosti.

Dr. Starčević, hvala vam na svemu što ste učinili za Hrvatsku, i danas ste uzor i putokaz domoljubima. Počivali u miru Božjem, neka vam je laka hrvatska gruda!

Domovinski Pokret

Continue Reading

Popularno

Copyright © 2023. Croativ.net. All Rights Reserved