Connect with us

Vijesti

Umro Henry Kissinger. Tko je bio, kontroverzni diplomatski „čarobnjak“ ili ratni zločinac? Prijateljstvo s Putinom?

Published

on

Slavni američki diplomat, osoba koja je najviše doprinijela američkoj politici, posebno u prvoj polovici sedamdesetih, bio je jako vješt i inovativan da je ne bez razloga nazivan i „čarobnjakom“ diplomacije globalnog formata – Henry Kissinger, preminuo je u srijedu, 30. studenog, u 101. godini života, u svom domu u Connecticutu – donosi Zoran Meter na portalu Geopolitika.news.

Vijest o njegovoj smrti prva je objavila konzultantska tvrtka Kissinger Associates čiji je osnivač i bio.

Politička karijera

Bogata Kissingerova politička karijera počela je kasnih 1960-ih. Prethodno je bio stručni konzultant za sigurnost predsjednika Dwighta EisenhoweraJohna F. Kennedyja i Lyndona Johnsona te je radio s Agencijom za razoružanje i kontrolu naoružanja

Izdvajaju se njegove dužnosti državnog tajnika (od 1973 do 1977.) i istodobno savjetnika za nacionalnu sigurnost u predsjedničkim administracijama Richarda Nixona i Geralda Forda, a bio je i politolog i geopolitički konzultant čijim su se uslugama služili mnogi i u dugim godinama nakon što se prestao baviti aktivnom politikom – gotovo do same smrti s obzirom da je bio nevjerojatno lucidan, oštrouman – da bi mu na tome mogli zavidjeti brojni današnji politički dužnosnici i stručnjaci iz sfere geopolitike.

Od 1984. do 1990. bio je član Obavještajnog savjetodavnog odbora američkog predsjednika, a 2002. dva i pol tjedna predsjedao je Povjerenstvom za 11. rujna.

U prebogatoj karijeri, posebno se ističe njegov doprinos u pregovorima o prekidu vatre u Vijetnamu 1973. godine za što je dobio i Nobelovu nagradu za mir – iako se to smatra kontroverznom odlukom. Istu nagradu, naravno, dobili su i  on i predstavnik Sjevernog Vijetnama Le Duc Tho, ali Vijetnamci je nisu prihvatili rekavši da rat nije završio. Borbe su trajale još dvije godine.

Britanski Reuters Kissingera naziva diplomatskim moćnikom i piše da je u 1970-ima, obnašajući spomenute visoke diplomatske dužnosti, bio involviran u mnoge važne globalne događaje, a osim Pariškog mirovnog sporazuma sa Sjevernim Vijetnamom, njegovi napori doveli su do diplomatskog otvaranja Kine, značajnih američko-sovjetskih pregovora o kontroli naoružanja, kao i širenja veza između Izraela i njegovih arapskih susjeda.

“Kissingerova vladavina kao glavnog arhitekta vanjske politike SAD-a oslabila je s Nixonovom ostavkom 1974. Ipak, nastavio je biti diplomatska sila pod predsjednikom Geraldom Fordom i nuditi svoja mišljenja do kraja života”, navodi Reuters.

Dodao bih kako je upravo normalizacija odnosa između SAD-a i Kine 1970-ih, u kojoj je odigrao najvažniju ulogu, bila jedno od njegovih najvećih političkih i diplomatskih dostignuća, iako ima i onih koji tvrde kako je u tome on zapravo samo slijedio i provodio političku ideju republikanskog predsjednika Nixona koji je to inicirao i normalizaciji odnosa s Kinom težio. U srpnju ove godine Kissinger se u Pekingu sastao i sa sadašnjim kineskim vođom Xi Jinpingom.

Hvaljen i kuđen

Kissinger je nedvojbeno bio kontroverzna osoba – istodobno i hvaljen i kuđen. I dok su ga jedni kovali u zvijezde zbog briljantnog uma i golemog iskustva, drugi su ga bez zadrške smatrali ratnim zločincem zbog potpore antikomunističkim diktaturama, posebno u Latinskoj Americi, uključujući i napore za svrgavanje marksističkog, ali demokratski izabranog čileanskog predsjednika Salvadora Allendea.

Iz sadašnje globalne geopolitičke perspektive gledano, kontroverzan je bio i s obzirom da je održavao dobre odnose s ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom, koji je, kako je to sam kazao, uvijek cijenio Kissingerovo mišljenje. Više puta su se osobno sastajali u Moskvi, a zadnji je put to bilo u vrijeme mandata bivšeg američkog predsjednika Donalda Trumpa. Nedugo nakon sastanka Trump-Putin u Helsinkiju, u koji su obojica državnika polagala velike nade, Kissinger je, shvaćajući politiku ključnih silnica duboko unutar američke politike, kao i salve političkih i medijskih optužbi koje su zbog sastanka s Putinom uslijedile protiv Trumpa, u izvjesnom intervjuu kazao kako mu je žao što je propuštena posljednja velika prilika za normalizaciju odnosa između Washingtona i Moskve, kao da je slutio (a sigurno je puno toga i znao) – da će uslijediti njihov neizbježni krah.

Kako je sve počelo

Heinz Alfred Kissinger rođen je u gradu Furthu, u Njemačkoj, 27. svibnja 1923. u religioznoj židovskoj obitelji, s kojom se preselio u SAD 1938. godine, prije nacističke kampanje istrebljenja europskih Židova odnosno Holokausta.

U SAD-u je promijenio ime u Henry. Godine 1940. upisao je City College u New Yorku. Američko državljanstvo dobio je 1943. godine, da bi potom služio u američkoj vojsci u Europi u Drugom svjetskom ratu. Tri je godine služio u američkoj vojsci: najprije kao prevoditelj, a potom je prebačen u kontraobavještajni korpus njemačke države Hesse. Za svoju službu dobio je medalju Brončane zvijezde.
Godine 1947. upisao se kao student na Harvardsko sveučilište, gdje je doktorirao 1954. godine i gdje je potom dugo godina radio kao profesor.

Aktivan do smrti

Kissinger je 1982. u New Yorku osnovao konzultantsku tvrtku Kissinger Associates koja je nudila savjete svjetskoj korporativnoj eliti.

Bio je član upravnih odbora tvrtki i raznih vanjskopolitičkih i sigurnosnih foruma, a bio je i autor brojnih knjiga iz područja nacionalne sigurnosti, diplomacije i međunarodnih odnosa.

Između brojnih nagrada koje je dobio za svoju profesionalnu karijeru ističu se i Predsjednička medalja slobode (koju dodjeljuje predsjednik Sjedinjenih Država za izniman doprinos javnom životu) i Nagrada Münchenske sigurnosne konferencije Ewald von Kleist (dodjeljuje je za izniman doprinos miru i rješavanju sukoba).

Neovisno o brojnim kontroverzama, teško da će i SAD i svijet više ikada dobiti osobu takvoga formata, tako širokog znanja i sposobnosti u krajnje osjetljivoj i složenoj sferi u koju spadaju međunarodni odnosi i geopolitika.

Motivi i krajnji ciljevi djelovanja su jedno, ali znanje i sposobnost Kissingeru nitko ne može niti pokušava osporiti.

Vijesti

Peru donio zakon kojim se transrodne osobe proglašavaju “mentalno bolesnima”

Published

on

Predsjednica Perua Dina Boluarte potpisala je dekret kojim se “transseksualizam, transvestizam, poremećaj rodnog identiteta u djetinjstvu, drugi poremećaji rodnog identiteta i fetišistički transvestizam” proglašavaju mentalnim bolestima.

Peruanske vlasti tvrde da će dekret također učiniti besplatnim psihološki tretman za ove kategorije građana, a uvjeravaju i da “kategorički potvrđuju poštivanje dostojanstva pojedinca i njegovo slobodno djelovanje u okviru ljudskih prava, pružajući im medicinsku usluge za njihove uvjete”, prenosi Daily Mail.

Aktivisti za ljudska prava vjeruju da bi klasificiranje trans i interseksualnih osoba kao mentalno bolesnih moglo otvoriti vrata konverzijskoj terapiji, koja je trenutno zabranjena u Peruu.

Konverzijska terapija je proces promjene seksualne orijentacije homoseksualaca, lezbijki ili biseksualaca u heteroseksualce, te transrodnih i rodno varijantnih osoba u cisrodne osobe.

Percy Maita-Tristan, medicinski istraživač na Sveučilištu Southern Science u Limi, rekao je da dekret pokazuje nedostatak svijesti vlasti o složenim LGBT pitanjima.

“Ne možete zanemariti kontekst da se ovo događa u superkonzervativnom društvu u kojem LGBT zajednica nema nikakva prava i gdje označavanje njih kao mentalno bolesnih otvara vrata terapiji konverzije!”, rekao je novinarima.

Dekret koji je potpisala predsjednica Perua dolazi uoči 34. obljetnice otkako je Svjetska zdravstvena organizacija uklonila homoseksualnost iz Međunarodne klasifikacije bolesti, što je izazvalo negodovanje skupina za ljudska prava.

WHO je prestao smatrati transseksualnost bolešću 2019.

Continue Reading

Vijesti

MAKLJAŽA NA VIDIKU Veliki napad Hezbolaha na izraelsku vojnu bazu

Published

on

Snimka pokazuje štetu nanesenu bazi IDF-a u blizini sjevernog grada Kiryat Shmona ranije danas, nakon što je pogođena teškim raketama koje je lansirao Hezbolah.

foto: screenshot: Hindustan Times

Hezbolah je rekao da je ispalio rakete Burkan – koje imaju veliku bojevu glavu – na kamp Gibor, sjedište 769. brigade IDF-a.

Baza, koja se nalazi u blizini grada Kiryat Shmona, pretrpjela je ogromnu štetu. Više zgrada i vozila su potpuno unušteni.

IDF tvrdi da nije bilo žrtava. Nakon napada, tvrde, mjesto za lansiranje raketa je uništeno u zračnom napadu.

Continue Reading

Vijesti

U Brodosplitu dovršen obalni ophodni brod za HRM

Published

on

U Brodosplitu je dovršen novi obalni ophodni brod. Riječ je o budućem brodu Hrvatske ratne mornarice.

U ožujku je potpisan ugovor kojim je reguliran način završetka gradnje i novi rok isporuke za prvi od ukupno četiri preostala broda. Brod će biti porinut 1. srpnja, a MORH-u će biti isporučen do kraja godine.

Ministar obrane Ivan Anušić nakon preuzimanja dužnosti najavio je nastavak realizacije projekta izgradnje obalnih ophodnih brodova, istaknuvši to kao jedan od prioriteta Ministarstva obrane.

Gostujući na Dan državnosti u središnjem Dnevniku HTV-a, ministar Anušić rekao je kako ima informacije iz Brodosplita da je brod čija je gradnja ugovoriena izvezen van iz hale i da se priprema već ovo ljeto za porinuće i nastavak dovršenja.

Podsjetio je da je s Brodosplitom 2014. godine potpisan ugovor o realizaciji pet ophodnih brodova za HRM, kojima je rok isporuka trebao biti 2018. godine, međutim dosad je isporučen samo jedan, prototip. Najavio je, da će, prema informacijama iz Brodosplita, do kraja godine HRM imati drugi brod i nakon u paketu će se i ostala tri broda rješavati.

foto: Ophodni obalni brod Umag 32/MORH

Continue Reading

Popularno

Copyright © 2023. Croativ.net. All Rights Reserved