Zapad po svaku cijenu želi spriječiti kapituliranje posljednjih boraca Azova u Mariupolju. Što je toliko važno u Željezari Azov? U Rusiji se ubrzano špekulira s pitanjem tko ili što bi moglo biti u katakombama ispod Željezare Azovstal u Mariupolju, jer očito, mora biti nešto vrlo važno što opravdava medijsku i političku pompu oko te željezare. Zbog kontinuirane pozornosti u zapadnim medijima, želio bi malo pojasniti zašto je to od tolike važnosti za Zapad i zašto se on toliko trudi osigurati, da ovo nešto (ili ovaj netko) ne padne u ruke Rusa. – prenosi Goran Sijakovic
Situacija u Mariupolju”Rusi su potpuno oslobodili grad Mariupolj!” Tako to s ushićenjem rado izgovaraju stanovnici tog grada. I dalje se vode borbe u izoliranim gnijezdima plaćenika bataljuna Azov, ali borbe u samom gradu su sada gotove, a u industrijskoj zoni Illijch ukrajinski militanti, također su se predali. Najmanje 1000 boraca iz nacionalističkog bataljuna Azov ušančeno je još ispod gigantske čeličane Azov Steel. Potpuno su opkoljeni, a predsjednik Putin zabranio je ruskoj vojsci juriš na to mjesto, jer bi u tim borbama u podzemnim katakombama poginulo previše ruskih vojnika. Te katakombe ispod čeličane protežu se na najmanje četiri podzemne etaže. Ruska strategija sada je izgladnjivanje ostataka ukrajinskih boraca, koji su tu preostali, a sve kako bi ih se prisililo na predaju i izbjegle daljnje pogibije na obje strane.
Dakle, situacija u Mariupolju je malo drugačija od one, koju prikazuju zapadni mediji. U zapadnim medijima se govori o opkoljenom gradu iz kojeg civili mogu bježati samo humanitarnim koridorima, što Rusija navodno ne dopušta. To je besmislica, što pokazuju karte, koje su objavili sami zapadni mediji. Mariupol je zauzet, a najbliži ukrajinski položaji udaljeni su stotinjak i više kilometara.
Civili u Mariupolju stoga više nisu u neposrednoj opasnosti i evakuacija iz grada je moguća bez ikakvih problema, doduše u područjima pod kontrolom Rusa ili Donjecka. No, kada su u pitanju goli životi ljudi, to bi trebalo biti više nego dovoljno, a nakon evakuacije iz Mariupolja, svatko tko želi otići na ukrajinski teritorij, može se i do tamo probiti. Onaj tko još ima nešto novca, lako može vlakom do Bjelorusije (za manje od sto eura) a otud je slobodan put preko granice u zapadnu Ukrajinu. Dakle, o nužnosti humanitarnih koridora, o kojem mainstream Zapada svakodnevno trubi, nema govora.
Panika, koju zapadni mediji šire oko teškog položaja civila u Mariupolju, izvještavajući, da su civili u životnoj opasnosti zbog borbi, odnosno da ih Rusi sprječavaju da napuste Mariupol, jednostavno je neutemeljena. To je fiktivno, jeftino filovanje mozga MSMa, koje s realnim stanjem i istinom, nema ništa zajedničko. To sve potvrđuju čak i sami mediji, koji izvještavaju, da Rusi autobusima iz grada izbacuju ljude, koji žele napustiti Mariupol. Međutim, to se tada naziva “deportacija”, a ne “evakuacija”.
To pokazuje kako “mediji” utječu na javno mnijenje svojim formulacijama i odvlače pažnju od stvarnog stanja.
Što je to ispod čeličane Azov?
Pitanje koje ovih dana muči gotovo sve analitičare u Rusiji je što bi moglo biti tako važno u katakombama Azov Steel. Ukrajinska vojska je nekoliko puta pokušala pojedinačnim helikopterima doći do tog područja kako bi odatle evakuirala bilo koga ili bilo što. Srušeno je svih 8 helikoptera u tim pokušajima. Priča se da su tamo zapeli visoki časnici NATO-a i da ih žele evakuirati po svaku cijenu, kako ne bi pali u ruske ruke. Također postoje izvješća, da se ondje može pronaći biološki laboratorij ili barem važne informacije o američkim istraživanjima biološkog oružja.Nagađa se i da bi se tu moglo naći nešto “francusko”, što bi objasnilo intenzivne pokušaje francuskog predsjednika, da svakih nekoliko dana telefonski kontaktira Putina i razgovara o Mariupolju. Macron više puta preko medija poziva na humanitarne koridore iz Mariupola na ukrajinski teritorij, iako civili mogu relativno lako napustiti Mariupol.
U međuvremenu je bataljun Azov čak tražio, da se zarobljeni borci evakuiraju u inozemstvo, u treće zemlje, što je u Rusiji, naravno, odmah odbijeno. Situacija boraca Azov ispod čeličane vojno je bezizlazna, a ukrajinska ofenziva, da ih se “izvuče” također ne dolazi u obzir. Ipak, Kijev im ne daje dopuštenje, da se predaju i zahtijeva njihovo povlačenje, preko “humanitarnih koridora”, a onda čak i u inozemstvo pod međunarodnim nadzorom. Zapad podržava Kijev u tim nastojanjima, koliko god je to moguće, kako politički tako i medijski. Stoga ne čudi što u Rusiji postoji sumnja, da među borcima postoji nešto ili netko čega se Rusi ni pod kojim uvjetima ne bi smjeli dočepati.
Očajnički napori
Rusija je u četvrtak izvijestila da su borbe oko Mariupola okončane, s izuzetkom Azov Steel.
Ruska vojska dijeli humanitarnu pomoć izgladnjelom stanovništvu, počela je popravljati infrastruktura i započela s radovima čišćenja. O tome se može vidjeti puno izvještaja neovisnih slobodnih novinara Zapada, koji ističu brzinu s kojom se grad dovodi u red. To je poznato i na Zapadu, ali unatoč tome, francuski predsjednik je u četvrtak ponovno zatražio pomoć za opkoljene borce:
“Situacija u Mariupolju je sve gora i gora. Deseci tisuća civila su zarobljeni. Ponovno pozivam Rusiju da poštuje međunarodno humanitarno pravo, dopusti stanovnicima da napuste grad i omogući isporuku humanitarne pomoći. ”Macron jako dobro zna, da Rusija dostavlja humanitarnu pomoć i također zna, da ljudi tamo više nisu “zatočeni”, te da postoje čak i autobusi spremni, da one koji to žele, odvezu iz grada. Macronova izjava bila je namijenjena samo globalnoj javnosti, koja sve to ne zna, ova izjava nije imala nikakve veze s istinom. Time se želi pojačati međunarodni pritisak na Rusiju, jer Macron nije zabrinut za civile u Mariupolju, već za evakuaciju boraca Azov.
Ali zašto? Odjednom u Azov Steelu ima civila
Posljednjih tjedana nikada nije bilo govora o prisutnosti civila na lokaciji Azov Seela. Kijev već nekoliko dana iznenada javlja da se tamo nalazi 1000 civila. Izvještaji o civilima u čeličani također imaju za cilj povećati pritisak javnosti na Rusiju. Da je to jedino bitno, jasno je čak i iz izvještaja njemačkih medija, jer se i u Njemačkoj pisalo, da je Rusija u više navrata najavljivala prekide vatre, kako bi se svi, koji su htjeli napustiti čeličanu mogli predati i izaći kao zarobljeni, ali živi. No, njemački mediji to nazivaju “ruskim ultimatumom”, što naravno zvuči loše. A kako se do sada niti jedan borac Azova na to nije odazvao, izašao iz čeličane i otišao u zarobljeništvo, njemački mediji iz toga izmišljaju „sagu o herojima Mariupolja“.
To zvuči herojski, ali svatko tko razmisli, primijetit će grešku u tom kreiranju javnog mnijenja. Ako je doista bilo 1000 civila ispod čeličane s borcima Azov, Ukrajina i Zapad su bili toliko „zabrinuti“ za te civile, da se postavlja pitanje, zašto nijedan civil nije izašao tijekom primirja iz čeličane? Navodno ima obitelji s malom djecom – žele li ti roditelji dragovoljno umrijeti “herojskom” smrću zajedno sa svojom malom djecom umjesto da izađu iz čeličane? Na puno logičnih pitanja, Zapad mudro šuti!
Ili ti civili uopće ne postoje i cijela stvar je samo još jedna laž iz kijevske propagandne mašinerije? Ili civili doista postoje, ali ih borci Azova ne puštaju, nego ih koriste kao svoj živi štit, kao što su tjednima radili u Mariupolju u stambenim naseljima? Ovo nije ruska propaganda, jer čak je i njemački Der Spiegel to potvrdio, iako na malo zagonetan način.
Uvijek iznova postavlja se pitanje zašto su sve te bajke izmišljaju. Tko ili što je u katakombama Azov Seela toliko vrijedan tog truda?
Kijev prijeti granatiranjem civila
U Kijevu – a posebno u bataljunu Azov – nitko se uopće ne brine za civile. Andrej Biletsky, osnivač bojne Azov, potvrdio je to na ukrajinskoj televiziji, kada je zaprijetio da će ispaliti balističke rakete na civile u Mariupolju.
U Mariupolju žive etnički Rusi, za koje je 9. svibnja, Dan pobjede nad nacističkom Njemačkom, jedan od najvažnijih praznika u godini. U Ukrajini nakon Majdana, kojom su i same vladale neonacističke vlade, ove su proslave de facto bile zabranjene. U Mariupolju je najavljeno da će se ove godine proslava održati, unatoč situaciji u gradu.
Biletskom se to nimalo ne sviđa, te je na ukrajinskoj televiziji upozorio, da se ne sudjeluje u proslavi, jer ukrajinske jedinice još uvijek imaju projektile, poput balističkih projektila Tochka-U, s kojima ispaljuju punjenje zabranjenim kasetnim streljivom. Biletsky je zaprijetio, da će ispaliti takve rakete na proslavu u Mariupolju, što bi, ako mu uspije, rezultiralo stotinama civilnih žrtava. On je doslovno rekao: “Ukrajinske rakete dugog dometa poput Tochka-U ponekad imaju ovo područje u dometu. Tako da ne bih riskirao učiniti ‘Immortal Regiments’ i slične akcije.”Naravno, o tome se na Zapadu ne izvještava, jer bi onda zapadna javnost mogla postavljati pitanja, kakav to režim, oružjem i milijardama dolara, Zapad podržava u Ukrajini.
Foto: DW