Connect with us

Vijesti

dr.sc. Darko Bekić: EU-goslavija, Mini-Schengen za maxi probleme ili nešto treće?

Published

on

Što se, pak, tiče Hrvatske, ona je navedeni političko-diplomatski zadatak, dobiven od Europske unije, službouljudno prihvatila i provodi ga kao najviši cilj svoje vanjske politike. Umjesto da se profilira i promiče svoj 1000-godišnji identitet kao srednjoeuropske i mediteranske zemlje, hrvatska je politika dozvolila da ju – za razliku od Slovenije – u Bruxellesu percipiranju isključivo kao balkansku zemlju, iako je Hrvatska, u ukupnoj svojoj povijesti, na njemu „provela“ samo 70 godina. Posljedice takve orijentacije su, politički, gospodarski i kulturno – katastrofalne: Zagreb i Hrvatska nikada nisu bili provincijalniji nego danas

Nakon „land-slide“ pobjede lijevog suverenista Albina Kurtija na Kosovu, paralelogram političkih silnica na Zapadnom Balkanu, uoči prijetećeg „tsunamija“ nove američke politike prema regiji,  naglo se promijenio.

Podsjetimo: već gotovo čitavo desetljeće, proklamirana politika EU prema Zapadnom Balkanu, koju prihvaćaju i SAD, temelji se na procesu približavanja i priključivanju zemalja regije u Europsku uniju. U Bruxellesu, Zapadni Balkan vide kao njemu pripadajuću, iako perifernu i politički prezrenu regiju. Ustvari, Europa se nikada i nije stvarno udomaćila na Zapadnom Balkanu, koji je, stoljećima bio u sastavu Bizantskog carstva i civilizacije a kasnije, većim dijelom, porobljen i islamiziran.  Istina, Berlinski kongres 1878., priznao je Srbiji i Crnoj Gori status suverenih država, a Austriji odobrio da okupira Bosnu i Hercegovinu, ali sve do Prvog sv. rata, Zapadni Balkan i dalje je bio izvan fokusa europske politike. Tek poslije Oktobarske revolucije, regija je na mirovnim konferencijama (Versailles,  St. Germaine, Rapallo) postala interesantna zapadnim silama te, transformirana u Kraljevinu SHS, služila kao „cordon sanitaire“ protiv komunističke ekspanzije, sve do kraja Drugog svjetskog rata, kada je dogovorom Staljina i Churchilla,  Jugoslavija bila podijeljena „fifty-fifty“, što je Tito protumačio i „zero:zero“ i naredna tri desetljeća nesvrstanu Jugoslaviju politički i civilizacijski „izmjestio“ iz Europe u Aziju i Afriku. Ali, u geopolitičkom smislu, bivša država, realno govoreći, i dalje je bila samo „buffer-state“ između sovjetskog bloka i kapitalističkog Zapada.

Nakon propasti komunizma, gotovo sve zemlje Istočne Europe pristupile su Europskoj Uniji, ali one sa Zapadnog Balkana još su „na listi čekanja“. Srbijanski entuzijazam za pristupanje EU proizlazi najviše iz uvjerenja da će se time – poslije prekida od 30 godina – svi Srbi opet naći u istoj državnoj zajednici: „Eu-goslaviji“,u kojoj „od Srbije, preko Hrvatske i Slovenije, sve do Bruxellesa, neće biti granica“. U skladu sa svojim strateškim interesima, Bruxelles je Hrvatskoj, 2013. kao temeljni zadatak nametnuo da se svim silama zalaže i pomaže proces približavanja zemalja Zapadnog Balkana europskoj integraciji.

Post-komunistička Rusija već 30 godina nosi se s epohalnim porazom sovjetskog imperijalizma, i u tom razdoblju iskusila je mnoge poraze: od raspada višenacionalnog SSSR-a i uspostave politički, pa i vojno suprotstavljenih država na svojim zapadnim granicama. Vojne jedinice NATO-a, uključujući i hrvatske, između ostalih, već patroliraju i u „mekom trbuhu“ Rusije, na granici Kalinjingradske enklave. Doduše, u Putinovu razdoblju, Rusija je izvršila nekoliko „kontraudara“ (Ukrajina, Krim, Moldova) ali je na Zapadnom Balkanu, „mekom trbuhu“ Europske unije, koji je u hladnoratovskoj podjeli pripadao sovjetskoj sferi interesa, Moskva iznenađujuće „pristojna“. Jest, ona deklarativno, pa i oružjem, podržava srbijanski režim Aleksandra Vučića, „svrdla“ po Crnoj Gori i BiH-entitetu Republike Srpske, ali bez prave političke i diplomatske strategije i, rekli bismo, stvarne geopolitičke procjene važnosti regije. Takvo, suzdržano držanje Moskve dovelo je do toga da je povijesnu ulogu i utjecaj Ruske federacije na Zapadnom Balkanu, u velikoj mjeri, svojim ambicioznim programom gospodarske i strateške penetracije, preuzela NR Kina.

Što se, pak, tiče Hrvatske, ona je navedeni političko-diplomatski zadatak, dobiven od Europske unije, službouljudno prihvatila i provodi ga kao najviši cilj svoje vanjske politike. Umjesto da se profilira i promiče svoj 1000-godišnji identitet kao srednjoeuropske i mediteranske zemlje, hrvatska je politika dozvolila da ju – za razliku od Slovenije – u Bruxellesu percipiranju isključivo kao balkansku zemlju, iako je Hrvatska, u ukupnoj svojoj povijesti, na njemu „provela“ samo 70 godina. Posljedice takve orijentacije su, politički, gospodarski i kulturno – katastrofalne: Zagreb i Hrvatska nikada nisu bili provincijalniji nego danas! Umjesto da se uključimo u raspravu o bitnim europskim pitanjima i pokušamo dati bar skromni doprinos njihovu rješavanju, mi dozvoljamo da nas Vučićeva Srbija neprekidno vraća u blato političke povijesti Balkana, u „neverending“ sukob ustaša i partizana, „Dare iz Jasenovca“ a, istovremeno, izostanak zapadnih investicija i poticanje „odljeva mozgova“, te „guranje“ u turizam, svelo nas je na funkciju „kelnerskog naroda“. Dok se Slovačka i Češka – da Poljsku i ne spominjemo – razvijaju u ozbiljne industrijske sile, Zagreb cinično podsjećaju: “Vaš je osnovni zadatak da uvedete Srbiju i Zapadni Balkan u Europsku uniju!“ Slatka osveta Zapada za našu „drskost“ što smo se usudili izboriti vlastitu državu!

Naime, postavlja se pitanje zašto bi, zapravo, hrvatski vanjskopolitički prioritet trebao biti onaj što nam ga nameće Bruxelles, točnije, najvažnija zemlja-članica EU? Tek 1992., odnosno, 2013. u aktualnim geopolitičkim okolnostima, Hrvatskoj nije u nacionalnom interesu da se Zapadni Balkan priključi EU, da se ostvari koncept „EU-goslavije“, odnosno, ujedini  „Srpski svet“, kako su Vučić i SPC , u posljednje vrijeme, preimenovali velikosrpsku strategiju. Po našem shvaćanju ali i geopolitičkim kriterijima, u hrvatskom je strateškom interesu da Bosna i Hercegovina opstane kao cjelovita federacija tri konstitutivna naroda a vanjskopolitički  kao „nesvrstana“, odnosno, „buffer-state“ između Hrvatske i Zapadnog Balkana. Srbija i Crna Gora morat će, po svemu sudeći, samostalno odlučiti kojem će se od dva „carstva“ prikloniti, a Albaniji – kada se ujedini s Kosovom – trebalo bi olakšati priključenje Europskoj uniji, jer je to i njena autentična ambicija.

Na toj crti, strateški dogovor što su ga u listopadu 2019., postigli srbijanski predsjednik Vučić, albanski i sjevernomakedonski premijer Edi Rama i Zoran Zaev, polazio je od ispravne pretpostavke da će carinska unija i slobodna gospodarska zona za ljude, robu i kapital između tri zemlje značiti gospodarsku dobit za sve uključene zemlje (u što još treba uvjeriti BiH i Crnu Goru!) i ubrzati njihovo približavanje EU. Ali, pri tome, svaki od tri lidera imao je  i vlastitu, „nacionalnu računicu“. Predsjednik Vučić je u formuli Mini-Schengen vidio zamjenu za propali bukureštanski dogovor iz 2006., o zajednici država CEFTA (Albanija, BiH, S. Makedonija, Moldavija, Srbija, Kosovo i Crna Gora), ali i priliku da  Mini Schengen preraste u „Maxi Srbiju“. Slično je, po svemu sudeći, kalkulirao i premijer Rama, ako je i kada spekulirao o „Velikoj Albaniji“, dok je za Sjevernu Makedoniju, zatočenu u nesnošljivoj geopolitičkoj situaciji i, po raznim osnovama, ugroženoj od svih susjeda, koncept Mini Schengena jedina spasonosna pro-EU i pro-NATO-formula.

Bosna i Hercegovina, u svojoj dubokoj političkoj disfunkcionalnosti, nije se u stanju ni o čemu izjasniti, pa tako niti o Mini Schengenu, Crna Gora još nije apsolvirala unutarnji sukob između srbijanske i suverenističke struje, ali je kosovarska politika odmah shvatila da je, srbijanski predsjednik Mini Schengen smislio da bi neutralizirao politički motivirane carine što ih je Priština uvela Srbiji i BiH, u znak prosvjeda zbog njihova upornog nepriznavanja suverenog i samostalnog Kosova. Usprkos tomu, predsjednik Vučić je za ideju Mini Schengena odmah dobio pristanak Bruxellesa i bivšeg predsjednika Trumpa, a sada će, nesumnjivo, dobiti i potporu novog predsjednika Bidena, koji se odavno zalaže za „ponovno ujedinjenje balkanskih naroda u sklopu EU“.

U tom smislu, izborna pobjeda Albina Kurtija, koja se može ocijeniti i kao referendum kosovskog naroda, nije baš dobro „sjela“ ni Europskoj Uniji niti Washingtonu, jer im otežava napore da što brže pronađu kompromisno rješenje za odnose Srbije i Kosova, kao ključnog kamena spoticanja na putu Zapadnog Balkana u euro-atlantske integracije. Naime, suverenistički, ali i EU-ropski orijentirani pobjednik prošlonedjeljnih izbora na Kosovu, Albin Kurti, otvoreno ističe da su mu u prvom planu – jer narod tako želi – borba protiv korupcije i gospodarski razvoj Kosova. U tom sklopu, Kurti ocjenjuje Mini Schengen kao „velikosrpski“ projekt, koji otežava međunarodno priznanje i samostalni pristup Kosova Europskoj Uniji ali, istovremeno, nastoji iskorištavati kosovski teritorij kao strateški prometni pravac prema Albaniji i njezinim jadranskim lukama. Također, Kurti je svjestan da se ni politika nove američke administracije – bar kada je riječ o Kosovu – neće puno razlikovati od Trumpove. Njegov povjerenik za Balkan Richard Grenell učinio je sve da, nakon samo nekoliko mjeseci, 2020., sruši kosovsku vladu kojoj je na čelu bio Albin Kurti. Ali, Trump je istovremeno dogovorio da se Kosovo i Izrael međusobno priznaju, što je politički i diplomatski bilo važno za obje zemlje. Najnovija izjava glasnogovornika State Departmenta, kojom se Kurtija poziva da pregovore sa Srbijom ipak postavi kao svoj prioriotet daje naslutiti da se politika nove administracije prema Kosovu i prema Albinu Kurtiju, osobno, neće bitno promijeniti u odnosu Trumpovu. A hoće li ići tako daleko da ga još jednom sruše s vlasti – tek treba vidjeti. U svakom slučaju, bit će to „balkanski test“ Bidenova shvaćanja demokracije!

Što se pak tiče Kurtijeve vanjske politike, za njega je trenutačno veći problem Tirana, nego Washington. Naime, Kurtijeva stranka „Vetevendosje“ (Samoopredjeljenje), u skladu sa svojom strategijom ujedinjenja čitavog albanskog naroda u jednu državu, namjerava se kandidirati i na izborima u Albaniji. Karizmatična osobnost mladog Albina Kurtija te njegova lijeva, ali suverenistička i antikorupcijska platforma, u albanskom narodu stjeće sve više pristaša, ali kod političke elite i, osobno, premijera Edija Rame, izaziva zlovolju, pa čak i strepnju. Drugi vanjskopolitički problem za ponovnog kosovskog premijera je, dakako, Srbija, bolje rečeno, osoba Aleksandra Vučića. Iako je Kurti, u slavljeničkoj euforiji, „izvalio“ da mu je Srbija šesta ili sedma na listi prioriteta, on iznosi vrlo promišljene analogije: da bi Srbiji otvorio europsku perspektivu, Vučić bi – po Kurtijevu mišljenju – morao postati srbijanski Gorbačov i zemlju povesti u gospodarske reforme. Također, morao bi uvjeriti srpski narod da se može ići naprijed i bez Kosova, kao što je De Gaulle uvjerio Francuze da su velika nacija i bez Alžira. Konačno, Vučić bi, kao Willy Brandt, morao kleknuti i zamoliti oprost za sve srpske zločine, kao što je to nekadašnji njemački kancelar učinio u Varšavi.

Vizija i odvažnost 45-godišnjeg Kurtija, bivšeg zatvorskog uznika, političkog aktivista i uličnog borca da pred međunarodnu javnost tako otvoreno iznosi svoje političke poglede i nacionalne ciljeve, da ne kalkulira i poslušnički samo provodi zamisli svjetskih velikih centara moći, kod diplomatskih promatrača izaziva duboko poštovanje. Jer, to je gesta i retorika onih državnika koji donose i obilježavaju epohalne promjene u povijesti svojih naroda, bili oni veliki ili mali! Darko Bekić/Geopolitika.news

Advertisement

Vijesti

Marinci testirali repliku oklopa iz kasnog brončanog doba. Utvrdilo se da je riječ o posljednjem kriku

Published

on

Iz Grčke nam ove godine dolaze brojne zanimljive vijesti iz područja arheologije. Jedna od njih vezana je uz inovativno testiranje prapovijesnog oklopa. Konkretan oklop ulazi među najstarije prilično cjelovito očuvane europske oklope – piše Sonja Kirchhoffer u Povijest.hr.

Oklop se datira u kasno brončano doba i s obzirom na to star je oko 3500 godina. Izrađen je od brončanih ploča koje su prekrivale veći dio tijela, a uključivao je i neobičnu kacigu s pločama na obrazima, koja je napravljena od veprove kljove. Kaciga je izrađena tako što su komadići kljova vepra bili pričvršćeni na kožnu podlogu. Ova je defenzivna oprema iskopana još 1960. godine u blizini sela Dendra u južnoj Grčkoj. U pitanju je lokalitet koji je doslovno udaljen nekoliko kilometara od Mikene, odnosno prijestolnice kralja Agamemnona. Od trenutka kada je oklop nađen javila se dilemna je li on korišten u borbama ili samo u ceremonijama.

Oklop i kaciga mikenskog ratnika. Fotografija: Fotografija: Andreas Flouris and Marija Marković, PLOS ONE, 2024, CC-BY 4.0 (Fotor editor. GoArt)

Kriteriji koje su morali zadovoljiti marinci

Istraživanje ovog naizgled nezgrapnog oklopa proveo je Andreas Flouris, profesor fiziologije na Sveučilištu u Tesaliji i njegov tim. U provođenju istraživanja angažirali su marince Helenskih oružanih snaga. Rezultati ovog nesvakidašnjeg istraživanja objavljeni su u časopisu PLOS ONE, u svibnju 2024. Za potrebe istraživanja znanstvenici su angažirali 13 marinaca. Naravno, u pitanju su bili dobrovoljci koji su odgovarali postavljenim kriterijima. Marinci su morali biti odgovarajuće dobi, tjelesne težine i visine. Bili su to ljudi većinom u svojim tridesetim godinama života, što je bilo u skladu s opisima ratničke elite u Ilijadi. Kako su ti ratnici opisani kao visoki i impresivne pojavnosti – u izboru vojnika vodilo se računa da budu viši od tadašnjeg prosjeka i težine, ne bi li bili ujedno usklađeni s podacima prikupljenim iz mikenskih grobova ratničke elite. Bila je to okvirno visina od oko 170 centimetra i težina koja se kretala do nekih 80 kilograma

Tijekom eksperimenta marinci su bili odjeveni u naizgled nespretne replike tzv. Dendra oklopa i naoružani oružjem karakterističnim za brončano doba. Tako opremljeni uključeni su u unaprijed osmišljene simulacije borbi koje su smatraju karakterističnim za kasno brončano doba.

Kako rekonstruirati borbe u kasnom brončanom dobu?

Pravo je pitanje kako su te borbe izgledale i koliko ih je uopće moguće rekonstruirati. Znanstvenici okupljeni u ovoj studiji krenuli su od Homerove Ilijade koja daje prikaz Trojanskog rata. Iako je Ilijada zabilježena u željeznodobnom periodu ili preciznije u arhajskom razdoblju grčke povijesti, ona sadrži i ratne tehnike iz brončanodobnog perioda. Autori unutar ove studije su bili prilično rigorozni i odlučili su prihvatiti iz Ilijade samo ono što je već doista potvrđeno arheološkim nalazima. Tijekom 11 satne simulacije zaključeno je da ovaj oklop nije ograničavao nositelje, kao i da je bio podnošljiv u uvjetima jakog naprezanja. U simulaciji su marinci bili naoružani križnim mikenskim mačem, kopljem, ali i kamenjem srednje veličine. Najčešće su primjenjivali borbenu tehniku nazvanu “hit and run”, koja je zahtijevala visoku razinu angažiranosti. Prilikom brončanodobnog ratovanja najčešće su stradavali gornji udova, prsa i glava. Znanstvenici su tijekom simulacija vodila računa i o geografsko-klimatskim uvjetima na području Troje, kao i fizičkim obilježjima ondašnje populacije i koječemu drugom.

Kako napraviti vjerodostojno simulaciju?

Da bi simulacija bila što vjerodostojnija nastojali su se replicirati odgovarajući životni uvjeti. Područje Troje je u kasnom brončanom dobu bilo močvarno s relativno visokim temperaturama i visokom vlagom. Prema onome što znamo o ratovima u davnoj prošlosti oni su se vodili u ljepšem i toplijem dijelu godine. Procijenjeno je da je prosječna ljetna temperatura u vrijeme Trojanskog rata bila između 23 i 29 stupnjeva Celzija uz iznimno visoku vlagu. Dakle eksperiment je proveden u kontroliranim uvjetima, ali je tražio temeljitu pripremu istraživača. Ovo je eksperimentalno istraživanje provedeno tijekom 2019. godine. Svi su marinci prije sudjelovanja prošli obuku u taktikama ratovanja brončanodobnog vremena. Kada su došli na testiranje morali su ići na počinak u točno određeno vrijeme i isto tako u određeno vrijeme se dići. Naime, bitke su u to davno vrijeme, kako se procjenjuje, započinjale negdje oko 7 sati ujutro i trajale su do oko 18 sati navečer.

Procjena potrebnih kalorija

Uz sve to simulirana je i prehrana ratničke elite onog vremena. Procijenjeno je da je elitnim vojnicima trebalo malo više od 4440 kalorija dnevno. Njihovi su obroci podijeljeni na tri dijela: jutarnji, međuobrok i večeru. Vjeruje se da su 40 posto kalorija unosili ujutro, 10 kroz grickanje u pauzama i 50 posto tijekom večere. Doručak se u ratničke elite sastojao od suhog kruha, kozjeg sira, maslina i crnog vina. Međuobroci su bili slični doručku, samo tu nije bilo vina, ali se moglo naći meda dok se navečer jelo obilnije pa je uz sve navedeno na repertoaru bilo i mesa različitih životinja poput ovaca i koza.

Oklop je imao težinu od 18 kilograma, što je bilo manje od težine replike. Naime razlika u težini se pripisuje nedostaku određenih dijelova na originalu kao i oksidaciji. Tijekom eksperimenta provedena su razna laboratorijska mjerenja. Zapravo prehrana je zajedno s ispitivanjima tijelesnih funkcija pokazala da je visoka procjenjena količina kalorija doista odgovarala onoj potrebnoj. Nakon simulacije marinci su pokazivali umor uglavnom u gornjim dijelovima tijela, ali i stopalima. Ovo je defenzivno oružje bilo fleksibilno za upotrebu u borbi, ali i dovoljno jako da ratnika zaštiti od većine udaraca, pa se smatra da je imalo važnu ulogu u osvajačkim tendencijama Mikenjana. Bio je to posljednji tehnološki krik koji je nadmašio znatno skromniji oklop izrađen od brončanih ljuskica apliciranih na lan.

Piše: Sonja Kirchhoffer

Continue Reading

Vijesti

Legenda o nastanku hrvatskoga grba

Published

on

Legenda kaže da je krajem 10. stoljeća, u ratu s Mlečanima, hrvatski kralj Stjepan Držislav zarobljen i odveden u Veneciju. Mletački dužd Petar II. Orseolo je čuo da hrvatski kralj dobro igra šah i izazvao ga je na 3 partije šaha.

Ako bi kralj pobijedio, dužd mu je jamčio slobodu. Prema legendi, Stjepan Držislav je pobijedio i pušten je iz tamnice da se vrati u Hrvatsku. Kao zahvalu za svoju slobodu odlučio je za svoj grb i grb Hrvatske odabrati šahovnicu – djelomično prenosimo sa stranice History of Croatia…

Freska iz 15. stoljeća s hrvatskim grbom

Naravno, ovo je samo legenda. Crveno-bijela šahovnica u Hrvatskoj se kao državni grb počela javljati tek u 15. stoljeću, a vjerojatno najvažniji dokument s hrvatskom šahovnicom je onaj u kojem hrvatsko plemstvo bira Ferdinanda I. Habsburškog za svog i hrvatskog kralja 1. siječnja 1527. Nakon što je 1526. u bitci kod Mohača poginuo posljednji ugarsko-hrvatski kralj Ludovik II. Jagelski.

Povelja iz 1527. kojom hrvatski velikaši biraju Ferdinanda I. Habsburškog za kralja

Postoji više tumačenja što znače bijela i crvena polja na grbu… Jedno od njih je da znače Bijelu i Crvenu Hrvatsku. Bijela Hrvatska bila je prapostojbina Hrvata na području današnje sjeverne Češke i južne Poljske do iza Karpata, a Crvena Hrvatska je današnja Hrvatska koju su Hrvati naselili početkom 7. stoljeća.

Ali postoji, prema istraživanjima skupine ruskih povjesničara, arheologa i etnologa, monografija Velikaya Horvatya, potpisana od povjesničara s Peterburškog sveučilišta, Aleksandra Mayorova s narativom o Velikoj (Crvenoj) Hrvatskoj. Knjiga je izdana 2006. godine i baca potpuno novo svjetlo na povijest Hrvata kao antičko-pontskog naroda, koji je kroz prvih par stoljeća pos. Kr., vodio Slavene do potpune emancipacije i velikog kraljevstva/carstva.

Postoje tumačenja da bijela polja označavaju mir, a crvena krv i rat, do toga da označavaju strane svijeta, bijela – zapad, crvena – jug, no ni jedna od ovi teza nije sa sigurnošću potvrđena. Kroz povijest se mijenjala boja početnog polja.

Smiješno je stoga, da današnji glavnostrujaški projugoslavenski ‘povjesničari’ (zajednički naziv – ‘istoričarske karleuše’ – uz ispriku J.K.-i)… hrvatski grb svode na neke, tek epizodne reminiscencije 20. stoljeća…

Continue Reading

Vijesti

“Uključi Boga u svoj život i naći ćeš ga …”

Published

on

Mario Žuvela ima jednu nadahnutu, ‘strelovitu’ molitvu/misao, koju dijelimo s vama.

Ima nešto u tome kad Boga uključiš u svoj svakodnevni život. Dobivaš bolji život.

Dublje odnose. Snažnija iskustva. Sve postaje nekako smislenije. Ne nestaju svi tvoji problemi preko noći, ali se preko noći pronalaze rješenja za njih. Jer ih tražiš s Bogom.

Jer pitaš Boga za savjet. U molitvi. U čitanju Svetoga pisma. U osluškivanju vlastitoga srca. 

Mario Žuvela

Dobro jutro. Kreni jutros s Isusom u novi dan i sve će biti lakše!

Pripremaio: don S. Lončar

Continue Reading

Popularno

Copyright © 2023. Croativ.net. All Rights Reserved