Connect with us

Društvo

„S margine političkoga spektra“ – Hrvatski apsurdi

Published

on

Svaki treći ne plaća ni režije u državnom stanu, pravdaju se da nisu na vrijeme dobili uplatnice.”

Točno je da neki nisu dobili uplatnice i da zbog toga nisu platili režije (komentar se odnosi samo na prosinac 2021.). Sramotno je javno prozivati bilo koga, pa i političare zbog aljkavosti drugih. Objavljen je popis od 10 dužnosnika koji kasne s uplatom režija jer nisu dobili uplatnice. Neprofesionalno i nemoralno hrvatsko novinarstvo stvara aferu i blati ljude bez razloga.

https://www.24sata.hr/news/povlasteni-politicari-drzavne-stanove-dobilo-je-35-duznosnika-812522

Po uobičajenom obrascu novinari otkrivaju/stvaraju “afere” i pokazuju svoju neprofesionalnost, svoj loš moral, licemjerje i rušilački karater. Imamo loše zakone i loše uredbe koje je donijela/usvojila neokomunistička vlast HDZ-a, SDP-a, HNS-a, IDS-a itd. Neki korisnici državnih stanova plaćaju najamninu samo 5 kuna po kvadratu i to prema odredbi iz 2001. godine (Račanova vlada). Korisnici državnih stanova ne krše zakon (uredbu) pa je sramotno prozivati ih poimenično, oni samo koriste ono što im je država dala.

Loše odluke i loši zakoni su problem, a ne korisnici tih stanova jer oni koriste sve što mogu bez obzira na stranku kojoj pripadaju što je vidljivo iz objavljenog popisa 35 dužnosnika. Zašto političari plaćaju nisku najamninu to je pitanje za one koji su odredili visinu najamnine, a ne za korisnike. Iz priloženog popisa vidljivo je da su korisnici iz različitih stranaka pa je hajka na jednu stranku od strane nekih političara i mainstream medija sramotna. Nema kršenja zakona od strane prozvanih, to što zakonom nešto nije regulirano ili je loše regulirano je drugo pitanje kojim bi se novinari načelno trebali baviti.

Dakle, ako se hoće uvesti red mora se tražiti izmjena loših, nepravednih, zakona i uredbi, a ne izmišljati afere i prozivati pojednice koji ne krše zakon. Stavljati na stup srama, kao što to rade mainstream mediji i drug Superego, ljude koji su koristili svoje zakonsko pravo je nedopustivo i sramotno. Hajka na korisnika stana koji ima 6 kvadrata više nego što mu pravilnikom pripada je pokazatelj mržnje mainstream medija i političara prema neistomišljenicima. Zahvaljujći mainstream medijima i nekim političarima bavimo se izmišljenim aferama koje imaju rušilački karakter umjesto da rješavamo mnogobrojne probleme u društvu.

Loše uredbe i zakoni omogućili su političarima da legalno koriste državne stanove po povoljnim uvjetima pa je nužno promijeniti loše uredbe i zakone, a ne stavljati ljude na stup srama jer su koristili svoje zakonsko pravo. Očito je da mainstream mediji, oporba i drug Superego vode hajku protiv sestrinske neokomunističke stranke HDZ-a jer žele vlast!

Nije zvizdačica već zviždaljka Superega

Ministar opravdano kaže da je nečija zviždaljka, zna se čija (rušitelja vlade druga Plenkija).  Pisala je DORH-u (37 stranica), dala izjavu u DORH-u i dok traju izvidi i sudski postupak drugarica nastupa u medijima i plasira svoju istinu/poluistinu (svoje klevete?). Čudno, zar ne?

Trenutno se vodi sudski postupak zbog otkaza takozvanoj zvizdašici pa nije normalno da ista nastupa u javnosti. Zar drugarica zvizdašica/zviždaljka svojim postupanjem ne vrši pritisak na jadno hrvatsko pravosuđe? Nedopustivo je da “ulica” rješava pravne i radne sporove kao što to želi zvizdašica/zviždaljka. Ne znamo je li zviždačica/zviždaljka govori istinu (poluistinu) ili laže. Je li zviždačica/zviždaljka žrtva ili nije to ne znamo i ne ćemo znati ni nakon okončanja sudskog postupka jer je sudska praksa u Hrvatskoj blago rečeno čudna i nepredvidiva.

Međutim, njeno nastupanje u javnosti uz podršku neprofesionalnih i nemoralnih mainstream medija je upitno jer je to pritisak na pravosuđe. Nije vrag da je zviždačica/zviždaljka uvijek u pravu i da jedino ona govori istinu, a svi ostali su hadezeovi lažljivci. Zvizdašica/zviždaljka bi trebala znati, kao i mainstream mediji, da “ulica” nije mjesto gdje se rješavaju radni i pravni sporovi.

O nesređenoj hrvatskoj vlasti britanski povjesničar dr. Robin Harris kaže:

„Hrvatska ima vrlo neučinkovitu administraciju, zatim pravosudni sustav koji ne uživa povjerenje javnosti, previše primjera rasipne javne potrošnje te visokih poreza koji obeshrabruju rad i potiču nezakonitost i lošu produktivnost. Kao rezultat svega dolazi jako slab rast. Bogata, djelotvorna i učinkovita država mogla bi iskoristiti svoju suverenost da zaštiti svoj narod od teškoća – a takva bi država također mogla pomoći Hrvatima u Bosni i Hercegovini, puno više nego što to sada čini.«

Loša međunarodna politika i hrvatska šutnja brišu Hrvate u BiH!?

Međunarodna zajednica (EU i SAD), svojim ponašanjem briše hrvatski narod u BiH, a hrvatska vlast razgovara s Čovićem kao da je on ključ rješenja dugogodišnje nepravde. Pogoršanje položaja Hrvata u BiH nije od jučer već od 2001. godine, a posebno nakon 2006. godine. Međunarodni predstavnici u protektoratu BiH su svojim odlukama kršili Daytonski sporazum na štetu Hrvata. Ni jedna hrvatska vlada od 2000. godine nije adekvatno reagirala na kršenja prava Hrvata u BiH koja su imali po Daytonskom sporazumu i Ustavu BiH. Današnja Plenkovićeva vlada je pasivna po pitanju položaja Hrvata u BiH. Hrvatska je potpisnica Daytonskog sporazuma i ima pravo i dužnost braniti položaj Hrvata u BiH. Hrvatska diplomacija je jadna jer tijekom godina nije uspjela objasniti polupismenim američkim dužnosnicima da je građanska država u BiH kršenje prava hrvatskoga naroda na opstojnost. Takozvana građanska država znači isključivo islamsku državu u kojoj će Hrvati biti obespravljena manjina.

O hrvatskoj politici prema BiH britanski povjesničar dr. Robin Harris kaže:

„Hrvatska politika prema Bosni i Hercegovini niz je neuspjeha, počevši od devedesetih do danas. Ona nije uspjela osigurati poziciju Hrvata. Gospodarstvo Bosne i Hercegovine u strašnom je stanju. Ljudi odlaze i nastavit će odlaziti, posebice Hrvati. Daytonski sporazum, koji je od početka imao nedostatke, nikada nije u cijelosti zaživio – prije svega što se tiče povratka izbjeglica, što je na kraju bila nagrada agresorima. Sadašnja borba za dokazivanje prava Hrvata kao konstitutivnoga naroda, iako je suštinska, ne nailazi na razumijevanje u Bijeloj kući. To je sumorna situacija i ne krivim sadašnju hrvatsku Vladu zbog toga. No izlaz iz te pozicije zahtijevat će inteligentno i strateško promišljanje.«

“Hrvati u BiH i hrvatska Vlada potpuno opravdano zahtijevaju izmjenu Izbornog zakona kako bi se osiguralo da Hrvati, a ne Bošnjaci, izaberu hrvatskog člana Predsjedništva. Omogućavanje nastavka ove zloporabe nije nimalo mudro za Bošnjake, koji sami sebi stvaraju beskrajne i nepotrebne probleme. Bh. Hrvati trebali bi izbjegavati bilo kakva strateška ili čak taktička savezništva s vodstvom Republike Srpske. Bez obzira na tenzije danas, povijesna prijetnja opstanku Hrvata i Muslimana dolazila je od Srba koje je podržavao Beograd. Pogrešno je ako Hrvati to zaborave. Još je gluplje ako Bošnjaci to zaborave. Bez otpora HVO-a prvim srpskim napadima na BiH i bez vojnog saveza dogovorenog u Splitu između Hrvata i Bošnjaka 22. srpnja 1995., većina Bošnjaka sada bi vrlo vjerojatno živjela kao velikosrpski podanici. No Bošnjaci danas guraju Hrvate u svrstavanje sa Srbima”.

„Koncept triju konstitutivnih naroda ključan je za daljnje postojanje države Bosne i Hercegovine. Bez jamčenja toga cilja Hrvatska nikada ne bi ni potpisala Daytonski sporazum. Ali stvarnost je takva da je međunarodna zajednica, kada se složila uspostaviti Republiku Srpsku za jedan konstitutivni narod, zadala oštar udarac vjerodostojnosti tog koncepta – čak je i naziv “republika” (koji je država BiH napustila u zapanjujućem ustupku Alije Izetbegovića) bio priznanje poraza, ozbiljna diplomatska pogreška. Štoviše, quid pro quo teritorijalne podjele, s 49 posto teritorija koji je pripao RS-u, odnosio se i na to da će se nesrpskim izbjeglicama omogućiti povratak. To se nije dogodilo. Kao rezultat toga, napetost u Federaciji se povećala, a stari problem majoriziranja, koji desetljećima muči balkansku i jugoslavensku politiku, osvetoljubivo se vratio. Nova američka administracija sada, izgleda, želi ponovno revidirati cijelu daytonsku nagodbu i u iskušenju je da inzistira na zapadnom modelu jedinstvenog državljanstva u cijeloj BiH, a ne na konstitutivnim nacijama. To je nepraktično i vjerojatno se neće dogoditi. Druga mogućnost bila bi inzistiranje na toj opciji za bošnjačko-hrvatsku federaciju.

To bi jednostavno pogoršalo položaj Hrvata, a Hrvati bi još brže napuštali zemlju – stvarajući tako gotovo potpuno muslimansku kvazidržavu na jugoistočnom rubu Europe. Strateške implikacije toga bile bi neugodne za Zapad. Ni mnogim umjerenim sekulariziranim muslimanima to ne bi bio ugodan ishod. Vjerujem, umjesto toga, da je najbolji put koncentrirati se na županije – prenoseći im maksimalan broj ovlasti i ograničavajući ovlasti FBiH na minimum. Da bi se izbjegla dodatna birokracija, svako radno mjesto stvoreno na županijskoj razini moralo bi, po zakonu, biti uravnoteženo ekvivalentnim smanjenjem radnog mjesta na razini Federacije. Županije bi trebale zadržati mnogo više poreznih prihoda koje same prikupljaju i biti odgovorne za njihovo trošenje…“

Međunarodna zajednica (EU , SAD i drugi) ima čudan pristup: jednom preko svog predstavnika nameće rješenje, a drugi put kaže dogovorite se (kada se radi o pravu Hrvata). Dogovor o izbornom zakonu s isključivim muslimanskim dužnosnicima nije moguć pa je apsurdno to očekivati. Hrvati su konstitutivan narod u BiH i to bi međunarodna zajednica morala poštivati i braniti preko svojih predstavnika, a Republika Hrvatska na tome mora inzistirati. Zahvaljujući međunarodnim predstavnicima u BiH, BiH je postala država korupcije, nepotizma, etničke isključivosti i bošnjačkog terora u Fedreaciji BiH. Srbi štite svoje interese kroz Republiku Srpsku, Bošnjaci (Muslimani) štite svoje interese i stvaraju unitarnu muslimansku državu na području Federacije BiH. Jedino Hrvati nemaju pravo, zahvaljujući međunarodnoj zajednici i njihovim predstavnicima u BiH, braniti svoje interese, svoju opstojnost, svoj povijesni i kulturni kontinuitet u BiH.

U BiH imamo bošnjački unitarizam i srpski secesionizam koji ide na štetu Hrvata. Ako Bošnjaci (Muslimani) udovolje srpskim traženjima to će biti na štetu Hrvata jer Srbi tada ne će braniti pravo Hrvata kao konstitutivnog naroda. Situacija je složena jer je BiH pod utjecajem međunarodnih igrača: Rusije, Turske, EU, SAD, Kine.

Pričati da se poštuje konstitutivnost tri naroda, a ništa ne učiniti da se to u izbornom zakonu jasno propiše je idiotarija međunarodnih dužnosnika. Koliko je hrvatskih prognanika EU vratila u bosanskiu Posavinu, koliko je kuća Hrvata EU obnovila i radnih mjesta otvorila tijekom 25 godina? Nula! Ne zaboravimo da je EU 1995. godine sudjelovala u progonu Hrvata iz Republike Srpske.

Ponašanje međunarodne zajednice u BiH je sramotno jer Hrvate kao konstitutivan narod pretvaraju u manjinu, a Federaciju BiH u muslimansku državu. Hrvati su žrtve pristrane politike međunarodne zajednice koja je Hrvate uništavala gospodarski (npr. slučaj Hercegovačke banke), društvenopolitički (Hrvati nemaju svoj nacionalni tv kanal na hrvatskom jeziku, ne mogu birati svog predstavnika u Predsjedništvo BiH i druga predstavničkla tijela). S jedne strane političari međunarodne zajednice pričaju priče da nema ukidanje konstutivnosti hrvatskoga naroda u BiH, a s druge strane odobrajavu muslimanske postupke kojima se Hrvate pretvara u manjinu. Građanska BiH znači unitarnu muslimansku državu u kojoj će Hrvati biti građani drugog reda. Nakon što su Bošnjaci odbacili sve prijedloge za izmjenu izbornoga zakona tijekom godina međunarodna zajednica je trebala u svom protektoratu nametnuti novi izborni zakon koji će onemogućiti ukidanje prava Hrvata. Ništa više!

Hrvatska država mora odlučno braniti prava Hrvata u BiH, njihovo pravo da biraju svoje predstavnike na svim razinama vlasti. Kao članica EU i potpisnica Daytonskog sporazuma Republika Hrvatska ima pravo zahtjevati poštivanje Daytonskog sporazuma i ljudskih prava Hrvata u BiH. Vrijeme je da drug Plenković uradi nešto konkretno.

Hrvatska šutnja i srpska propaganda

Dr. Robin Harris: Srbija vodi nemilosrdan i uspješan propagandni rat protiv Hrvatske, iz godine u godinu.

Treba odbaciti tendencije izjednačavanja krivnje. Oprostu moraju prethoditi istina i pokajanje. Osjećam da je Hrvatskoj potrebna samopouzdanija kulturna politika. Ona treba energično promicati svoju kulturu, jezik i literaturu jer nitko drugi to ne će činiti umjesto nje. Hrvatska je danas općenito previše sramežljiva. Hrvatska je šutnja i dalje loša politika. Ostanu li Hrvati tihi, netko će drugi stvoriti buku koja se njima ne će svidjeti“,

»Odnosi sa Srbijom su loši, no to je isključivo jednostrana odluka. Srbi to žele tako. To je politika koju žele projicirati. Srbija vodi nemilosrdan, briljantan i uspješan propagandni rat protiv Hrvatske, iz godine u godinu. Njezin je doseg u svijetu zaprepašćujući. Srbija ima intelektualce i javne ličnosti posvuda, koji su željni braniti srpske interese. Na neki im se način i divim. Srbija je također, koristeći se Srpskom pravoslavnom Crkvom, pokušala destabilizirati Crnu Goru, susjednu zemlju i članicu NATO saveza. Bio je to prilično besraman potez.“

Mnogo toga bi hrvatski političari mogli naučiti od Robina Harrisa.

Dr. Marko Jukić

Društvo

SKITNJE LIJEPOM NAŠOM: Svetište Majke Božje Trsatske

Published

on

By

Svetište Majke Božje Trsatske najveće je hodočasničko svetište u zapadnom dijelu Republike Hrvatske. Prema predaji 10. svibnja 1291. godine na mjestu današnjeg svetišta Gospe Trsatske osvanula je Nazaretska kućica Svete obitelji. Na Trsat su je iz Nazareta prenijeli anđeli. Tu se zadržala do 10. prosinca 1294. godine kada je anđeli preniješe u Loreto, pokraj Ancone, gdje se i danas nalazi.

O gradnji crkve razmišljao je Nikola IV Frankapan, a gradnju je započeo njegov sin knez Martin Frankapan, dozvolom pape Nikole V., zavjetujući se franjevcima obvezom gradnje crkve i franjevačkog samostana 1453. godine, na mjestu gdje se prema legendi od 1291 do 1294. godine nalazila Bogorodičina kućica. Nakon izgradnje je doveo franjevce iz Bosanske vikarije.
Crkva Blažene Djevice Marije danas je poznato svetište i hodočasničko odredište u koje stižu ljudi iz raznih dijelova Hrvatske i inozemstva. U njoj je pokopano više znamenitih ljudi. Tu su grobovi nekih članova grofovske obitelji Frankopana i grob Petra Kružića, graditelja čuvenih stuba do trsatskog svetišta.

Vrlo brzo ovo svetište je postalo hodočasničkim središtem. Nakon velikog požara koji se desio 1629. godine, bilo je potrebno dodatno renovirati crkve i samostan uz nju. Crkva i samostan su obnovljeni ponajviše u baroknom stilu u kojem su prepoznatljivi i danas. Unutrašnjost je također dizajnirana baroknim stilom, a to se najviše očituje u raskošnom oltaru koji datira iz 1692. godine.

Na mjestu današnje bazilike gotovo dva stoljeća bila je kapela koju je dao izgraditi Nikola I. Frankopan. Crkva koja je iz nje nastala, zahvaćala je prostor svetišta i polovicu glavne crkvene lađe današnje građevine. Lijeva crkvena lađa i pročelje podignuti su tek kasnije. Sada je čine dvije lađe. Znamenita su i dva samostanska klaustra te ljetna blagovaonica.

Najzaslužniji za današnji njen izgled je Franjo Glavinić, tadašnji gvardijan samostana, koji je u kolovozu 1644. pokrenuo radove na obnovi i proširenju. Svoj konačni izgled, crkva je dobila 1824. godine kada je produžena 6 metara, a dodan joj je i zvonik kojega do tada nije imala.

Današnja bazilika, splet je gotičko – renesansno – barokno – bidermajerskih graditeljskih faza. Crkvu Majke Božje danas rese oltarne slike sv. Mihovila, sv. Katarine i sv. Nikole, manirističkog slikara iz Švicarske, franjevca Serafina Schöna, slikara C. Tasce i drugih poznatih umjetnika 17. i 18. stoljeća.

Zbog gubitka Svete kućice, neutješenim Trsaćanima papa Urban V. 1367. godine šalje čudotvornu sliku Majke Božje imena «Majka milosti».

Predaja kaže da je sliku osobno naslikao sv. Luka Evanđelist. Izrađena je na cedrovoj dasci i podijeljena na tri polja. Zbog štovanja koje joj iskazivano, slika je okrunjena krunom od pravoga zlata 8. rujna 1715. godine, a svečanost njene krunidbe se održala pod pokroviteljstvom hrvatskog Sabora. Bila je to prva Marijina slika izvan Italije koju je dao okruniti neki papa. »Majka milosti« ima iznimno značenje u stvaranju kulta štovanja Djevice Marije na Trsatu. Sveti otac već u petnaestom stoljeću dopušta poseban oprost onima koji ju pohode. Slika se i danas cijeni zbog milosti koju po njoj dijeli Marija svojim štovateljima, a stoji na glavnom oltaru i iz crkve se iznaša prilikom raznih procesija, kao npr. na Blagdan Gospe Trsatske ili  Velike Gospe.

Čudotvorna slika “Majke Milosti” podijeljene je u tri okomita polja. U središnjem, najvećem polju je Marija koja doji, hrani Isusa. Marijin blagi pogled usmjeren je prema Isusu ali i prema gledatelju slike. Dijete Isus ima ozbiljan pogled i podiže ruku za blagoslov. U gornjem dijelu lijevog i desnog bočnog polja prikazani su najvažniji događaji iz povijesti spasenja: Utjelovljenje (Navještenje) i Otkupljenje. Potonje je prikazano u tradicionalnoj ikonografskoj formi “deisisa” – prikaza Kristove otkupiteljske smrti na križu, prije koje je Crkvi preko sv. Ivana, najmlađeg apostola, Mariju ostavio za Majku. U donjoj polovici lijevog i desnog bočnog polja slike prikazani su svjedoci Crkve. Ono što je Isus propovijedao nastavili su učenici! Desno su apostoli sv. Petar, sv. Ivan i sv. Pavao. S lijeve strane su prikazani nepoznati sveti biskup (najvjerojatnije sv. Nikola), sv. Bartolomej (crven, jer mu je tijekom mučeništva odrana koža) i sv. Stjepan, đakon.

Knez Martin Frankapan uz crkvu je dao sagraditi i samostan u koji su se 1468. doselili franjevci. Tu se nalazi stara i bogata knjižnica s arhivom i bogata riznica s darovima i zadužbinama koje potječu od 14. stoljeća do današnjih dana. U njoj se čuva original gotičkog triptiha Gospe Trsatske kojeg je, prema predaji, Hrvatima 1367. godine darovao papa Urban V. Ikona je već u to doba slovila kao čudotvorna jer ju je, vjerovalo se, naslikao sam sveti Luka. Tu se nalazi i veliki relikvijar srpske despotice Barbare rođene Frankapan poklonjen crkvi 1485., te dvoglavi orao iz masivnog zlata ukrašen draguljima koji je zavjetni dar Karla V. iz 1536. godine, a vrijedna je i visokorenesansna srebrna skulptura Bogorodice s Isusom, visoka 35 cm koju je 1597. godine darovao hrvatski ban Toma Bakač-Erdody za ozdravljenje sina. Još se tu čuvaju i Leopoldovi svjećnjaci, te misno ruho koje je darovala Marija Terezija.

U kapeli Zavjetnih darova nalaze se zavjetne slike na kojima se obično vide lađe pomoraca kada im je u oluji zaprijetila životna opasnost, a ističe se i gotička skulptura Gospe Slunjske. Tu su i ostali darovi od 19. st. do danas.

U sklopu samostana u 17. je stoljeću osnovana i gimnazija za školovanje mladih franjevaca te su više od stoljeća djelovali teološka škola, prva trsačka pučka škola i prva bolnica u Rijeci. Samostanska knjižnica posjeduje više od 20.000 svezaka, među kojima su i prva hrvatska neglagoljska knjiga »Lekcionar Bernarda Splićanina« te »Evangelistarum« iz 1532. godine Marka Marulića, kao i «Raj duše», koji je bio osobni molitvenik grofice Katarine Zrinski autora Nikole Dešića.

Brončana skulptura “Trsatski hodočasnik”  je rad akademskog kipara Antuna Jurkića. Skulptura predstavlja papu Ivana Pavla II. kako se moli. Postavljena je u čast trećeg pastoralnog posjeta (2003. godine) pape Hrvatskoj.

Continue Reading

DOMOVINSKI RAT-KULTURA SJEĆANJA

KULTURA SJEĆANJA: VUKOVAR 1991.

Published

on

By

Popis 2717 žrtava srpske agresije na Vukovar 1991. godine.

Podsjetnik za zaboravne Hrvateke, dezertere koji vladaju, jugočetničku oporbu i koalicijske partnere HDZ-a

Vukovarski franjevci (ne država) napravili su popis svih vukovarskih žrtava 1991. godine. Imena su ispisana na staklenoj stijeni u dvorištu Franjevačkog samostana, ponad Dunava. Idejni poticaj za ovaj popis dao je fra Josip Šoštarić, tadašnji župnik u Šarengradu, koji je često dolazio u Vukovar.

Na ovome popisu nalaze se poginuli hrvatski branitelji i pripadnici civilne zaštite u Vukovaru 1991. godine. Među njima su i oni zatočeni i ubijeni u Srpskim koncentracijskim logorima, ali i brojni nestali te veliki broj hrvatskih branitelja koji su iz drugih krajeva Domovine i inozemstva došli braniti Vukovar.

Vukovarski fratar dvije je godine tragao za imenima branitelja i civila, muškaraca, žena i djece, katolika i pravoslavaca, muslimana koji su izgubili svoje živote u Domovinskom ratu. Prvi put sada su na jednom mjestu njihova imena i prezimena uklesana u staklene ploče. Vidi popis:

https://direktno.hr/domovina/objavljujemo-popis-2717-heroja-vukovara-169822/

Popis 2717 žrtava srpske agresije na Vukovar

Podsjetnik za zaboravne Hrvateke, dezertere koji vladaju, jugočetničku oporbu i koalicijske partnere HDZ-a

Continue Reading

DOMOVINSKI RAT-KULTURA SJEĆANJA

KULTURA SJEĆANJA: Srpski zločin u Saborskom

Published

on

By

Slika 1. Spomenik u Saborskom (Saborsko.net)

Srpski zločin u Saborskom, 12. studenoga 1991.

Saborsko je veliko hrvatsko mjesto udaljeno 10 km od Plitvičkih jezera smješteno na cesti koja vodi prema Plaškom i Ogulinu, podno planine Male Kapele. Prije Drugoga svjetskog rata Saborsko i okolna sela brojala su preko 4.000 ljudi, mahom Hrvata, a 1991. broj je bio oko 1.500 stanovnika. Hrvati su činili apsolutnu većinu stanovnika.

Saborsko je bilo okruženo srpskim selima pa je već od kolovoza 1991. bilo u potpunoj blokadi. Napadi na Saborsko započeli su u kolovozu. Prvi napad bio je 5. kolovoza 1991. u ranim jutarnjim satima minobacačkim granatama iz pravca Ličkih Jesenica. Branitelji Saborskog više su od tri mjeseca u okruženju odolijevali žestokim napadima agresora. Cilj je bio zastrašivanje i protjerivanje Hrvata s njihovih ognjišta i stvaranje etnički čiste Velike Srbije.

Pokolj u Saborskom izvršili su pripadnici JNA i srpske paravojne snage. Na dan 12. studenoga 1991. srpski su napadači (JNA s devet vojnih zrakoplova, 43 tenka, desetak haubica i VBR-ova, te blizu 1000 pripadnika paravojnih formacija) probili obrambene crte Saborskog. Potom su išli od kuće do kuće i ubijali seljane, ukupno njih 29, koji nisu htjeli ili mogli napustiti selo. Sve su kuće potom opljačkane. Katoličku crkvu su digli u zrak, a groblje opustošili.

U Saborskom su pak ubijene 52 osobe, a devet ih se još vodi nestalima. Ubijene su osobe visoke životne dobi, najstariji ubijeni imao je 96 godina (Mate Matovina). Samo u jednom danu (12. studenoga) Srbi su ubili gotovo četrdesetak osoba! Preživjeli seljani krenuli su prema Bihaću. Tri dana su se provlačili kroz šume sve do Bihaća u BiH. Odatle su prebačeni autobusima u Hrvatsku i smješteni s ostalim izbjeglicama po hotelima.

Saborsko je praktično sravnjeno sa zemljom; uništen je 1171 stambeni objekt. Stoga i ne čudi da su temelj hrvatske tužbe za genocid protiv Srbije pred Međunarodnim sudom pravde u Haagu činili zločini počinjeni u Vukovaru, Škabrnji i Saborskom.

O zločinu u Saborskom se rijetko govori, ne snimaju se filmovi, ne organiziraju se okrugli stolovi i ne pišu se kolumne. O zločinu 1945. godine se nije smjelo govoriti u vrijeme komunističke vladavine. U Saborskom i okolnim selima Srbi su 1945. ubili više od 400 Hrvata.

Dana 12. studenoga 1991. pred općim napadom topništva, avijacije, tenkova, pješaštva i drugih agresorskih snaga branitelji su bili prisiljeni, uz znatne gubitke, napustiti Saborsko i otići u progonstvo zajedno s preostalim stanovništvom. Toga dana u Saborskom je porušeno i zapaljeno preko 350 obiteljskih gospodarstava.

Pokolj u Saborskom počinile su snage JNA i pobunjeni Srbi 12. studenoga 1991.  Saborsko je bilo mjesto s većinskim hrvatskim stanovništvom. Napadi su počeli 1. listopada 1991.  godine. Cilj je bio protjerivanje Hrvata s njihovih ognjišta i stvaranje etnički čiste velike Srbije.

12. studenoga srpski su napadači (JNA s devet vojnih zrakoplova, 43 tenka, desetak haubica i VBR-ova, te blizu 1000 pripadnika paravojnih formacija) probili obrambene crte sela Saborskog. Potom su išli od kuće do kuće i ubijali seljane, ukupno njih 29, koji nisu htjeli ili mogli napustiti selo. Sve su kuće potom opljačkane. Katoličku crkvu su digli u zrak, a groblje opustošili.

Prognani seljani su se tri dana provlačili kroz šume prema Bihaću. Iz Bihaća su autobusima prebačeni u Hrvatsku i smješteni s ostalim izbjeglicama po hotelima.

U Saborskom je za vrijeme srpske agresije ukupno ubijeno 80 ljudi, a 160 je ranjeno.

Dr. Marko Jukić

Continue Reading

Popularno

Copyright © 2023. Croativ.net. All Rights Reserved