Connect with us

Vijesti

TKO JE UBIO MARIU CALLAS: Pjevačica je oduvijek vjerovala da će bogovi kazniti zle ljude! Ubojica otkriven nakon četvrt stoljeća!

Published

on

Maria Callas bila je diva u pravom smislu te riječi. Danas živi u legendi: ova krhka, neurotična primadona zove se “La Divina”, počašćena titulom najbolje sopranistice svih vremena, nenadmašne operne božice. Ali svijet u kojem je živjela Maria Callas bio je bitno drugačiji. Tijekom života dobivala je više prijekora nego pohvala, podnosila je bolne kritike, najprije odrastala u okrutnoj i hladnoj obitelji, potom pod brutalnim svjetlima pozornice, a najveću bol zadali su joj ljubavnici.

O njezinoj tragičnoj sudbini pisano je bez kraja i konca, ona je “diva koja je umrla od slomljenog srca”, a gotovo 50 godina nakon smrti ostaje nepresušan izvor inspiracije za autore svih umjetničkih grana. A nova biografija “Cast a Diva: The Hidden Life of Maria Callas” Lindsey Spence, koja će biti objavljena ovog ljeta u obliku nikad objavljenih pisama, dat će novu dimenziju njezinu fascinantnom životu.


U New Yorku je 2. prosinca 1923. godine u grčkoj imigrantskoj obitelji rođena djevojčica po imenu Maria Ana Cecilia Sophia Kalogeropoulos. Njezini roditelji, Georgije i Litsa, zarobljeni u iznimno nesretnom braku, već su imali jednu djevojčicu Jakinti po imenu Jackie, a njihov najstariji sin Vasilis umro je u dobi od dvije godine. Zbog toga je obitelj željno očekivala sina. Stoga, od trenutka kada je ugledala svjetlo dana, Maria nije propustila priliku podsjetiti je da je nepoželjna – majka je od velikog razočaranja četiri dana nakon poroda odbijala pogledati kćer. Litsa je otvoreno preferirala svoju stariju sestru, vitku, lijepu Jackie.

Nije se previše obazirala na bucmastu, crnoputu, kratkovidnu Mariju sve dok nije shvatila svoj talent za glazbu.

“Od svoje pete godine, i tijekom svih godina kada sam se trebala i uživati, morala sam pjevati i zarađivati. Nikad neću oprostiti svojoj majci što mi je ukrala djetinjstvo”, rekla je Maria Callas.

Kad je Maria imala 14 godina, brak njezinih roditelja se raspao i ona je sa sestrom i majkom otišla u Grčku – neposredno prije izbijanja Drugog svjetskog rata. Mladoj Mariji život je tada postao još gori jer je majka nju i Jackie podvodila u njemačke i talijanske vojnike kako bi zaradile za život. No, njezin sirovi, neobrazovani pjevački talent ubrzo joj je omogućio mjesto na Državnom sveučilištu, te se unatoč savjetu profesora, umjesto da nastavi školovanje u Italiji, nakon rata vratila se u New York.

Tamo se nije dugo zadržala – ubrzo se našla na putu za Italiju i sa svime što je imala u jednom koferu stigla je u Napulj. Te prve kobne večeri u Italiji upoznala je izvjesnog Giovannija Battistu Meneginija, bogatog industrijalca koji će je pretvoriti u zvijezdu. Tada Maria Callas nije izgledala onako kako je se danas sjećamo – imala je gotovo stotinu kilograma, okruglo lice i velike grudi, ali je u Menenginiju izazvala neobičnu suosjećajnost

foto: Profimedia

Ponudio joj je podporu dok uči pjevati, a dvije godine kasnije vjenčali su se – 54-godišnji mladoženja vjenčao se s 25-godišnjakinjom u tajnosti, u zabačenoj prostoriji neke crkve.

Callas nije bila katolkinja, pa ih je svećenik zamalo odbio vjenčati. Uz Menengininu podršku i novac, na užasnoj dijeti od povrća i sirovog mesa, smršavila je više od trideset kilograma i preobrazila se u vitku ljepoticu.

Menengini se kasnije prisjetio da je, kako bi dosegla svoju idealnu kilažu, čak i progutala vrpcu. U braku su burnih dvanaest godina, a u svojim novootkrivenim pismima Callas je pisala o svom mužu: ““Još uvijek me muči nakon što mi je oteo više od pola novca stavljajući sve na svoje ime otkad smo se vjenčali… Bila sam budala što sam se udala za njega.”

I dok joj se privatni život očito rušio, Maria Callas osvaja svjetske opere. Njezin glas nije imao klasičnu ljepotu, iako je vladao rasponom od tri oktave, opisivali su ga kao vrišteći, s metalnim prizvukom. Glasila je za majstoricu bel canta zbog kristalno čistih boja, ali prije svega moćnih interpretacija, glazbene inteligencije, domišljatog fraza i patetike koja je zračila iz svake njezine note. Tragične operne junakinje u njenom glasu bi oživjele, a publiku dovele do ekstaze i katarze. Danas ćete rijetko koga čuti da kritizira Mariju Callas, ali istina je da su je, u istoj mjeri u kojoj je očaravala svojim pjesmama, toliko omalovažavali. Glas joj je podrhtavao u najvažnijim trenucima, tehnika često nije bila na razini, a kada je nastupala u velikim operama poput Metropolitana na pozornici, znali su je gađati glavicama kupusa. Ipak, rasprodala je svaku dvoranu, a ulaznice su zgrabili i oni koji su je obožavali i oni koji su je mrzili.

Davala je bahate i arogantne intervjue otvoreno prozivajući majku za zlostavljanje i uspoređujući njezin glas sa šampanjcem. Njezin pad, jednoglasno će potvrditi svi poznavatelji, započeo je kada je 1957. godine upoznala brodograđevnog magnata, Grka Aristotela Onassisa. Oboje su tada bili u braku, no to ih nije spriječilo da započnu vatrenu ljubavnu vezu koja će trajati do njegove smrti 1975. godine. Ni Maria Callas nije našla sreću u njegovom zagrljaju. Ne samo da je iz novina morala doznati da se ljubav njezina života oženila s najpoželjnijom udovicom tog vremena, Jackie Kennedy, nego ju je Onassis omalovažavao, maltretirao, ostavio, a potom joj se vratio. Nova biografija Lindsay Spence također uključuje šokantne informacije da ju je jednom drogirao i silovao. Uz sve to, glas joj je opadao. Duševni poremećaji, nedijagnosticirana neurološka bolest i užasna glad ostavili su je bez ijednog aduta. Posljednje godine provela je u stanu u Parizu, živeći na alkoholu i tabletama za spavanje, a tamo je umrla od srčanog udara 1977. godine.

Pijanistica

Posljednjih godina života velika pjevačica vodila je povučen život. Danima je u potpunoj tišini lutala napuštenim sobama ili čitala knjige ležeći na kauču. Marijin društveni krug činili su sobarica, vozač i nekoliko glazbenika s kojima je prije surađivala. Jednom ih je, nakon što je dobro razmislila, samo spomenula u oporuci. 10 milijuna bi moglo usrećiti ove ljubazne ljude.

Ali u njenom životu je bila i pijanistica – Vasa Devetzi. Pokazalo se da je izuzetno odana žena i da je zapravo preuzela ulogu i guvernante i osobe od povjerenja. Vasa je znala pažljivo slušati, znala je utješiti u trenucima teške depresije. Odgovarala je na pisma poslana Mariji i javljala se na telefon. Pratila je dnevnu rutinu svoje prijateljice. Davala je lijek sat vremena. Kako je vrijeme odmicalo, Callas se sve više vezao za nju.

Kako je mogla znati da Vasa, koja se smatrala velikom pijanisticom, nepravedno uvrijeđena sudbinom, godinama zavidi Mariji Callas i potajno je mrzi? I ne može oprostiti Mariji što ju je spomenula u oporuci, među ostalima? Je li mogla zamisliti da joj draga Vasa, preuzimajući njezino dopisivanje i telefonske razgovore, postupno odsijeala ono malo preostalih prijatelja? Kako je mogla pretpostaviti da svaka čaša lijeka sadrži snažna sredstva za smirenje i tablete za spavanje koje postupno uništavaju tijelo? I da će se na kraju ta doza pokazati smrtonosnom.

Aristotel Onasis i Marija Callas

Evo tko je ubio Mariju Callas?

Prema Geffirelijevim riječima, Vasa je bila ta koka je inzistiral da se nakon Callasine smrti ne radi obdukcija. Zahtijevala je hitnu kremaciju. A svoju ustrajnost motivirala je činjenicom da ju je o tome obavijestila sama pjevačica, očekujući njezinu skoru smrt. Tada je pijanistica ukrala oporuku, gotovinu i neke vrijedne stvari.

Je li Geffirelijeva pretpostavka točna ili ne, vjerojatno nikada nećemo saznati. Vasa nije puno nadživila Mariju i nije imao vremena koristiti njezinu oporuku. Pokazalo se da je Callas bila u pravu: bogovi su pravedni.

Vijesti

U Brodosplitu dovršen obalni ophodni brod za HRM

Published

on

U Brodosplitu je dovršen novi obalni ophodni brod. Riječ je o budućem brodu Hrvatske ratne mornarice.

U ožujku je potpisan ugovor kojim je reguliran način završetka gradnje i novi rok isporuke za prvi od ukupno četiri preostala broda. Brod će biti porinut 1. srpnja, a MORH-u će biti isporučen do kraja godine.

Ministar obrane Ivan Anušić nakon preuzimanja dužnosti najavio je nastavak realizacije projekta izgradnje obalnih ophodnih brodova, istaknuvši to kao jedan od prioriteta Ministarstva obrane.

Gostujući na Dan državnosti u središnjem Dnevniku HTV-a, ministar Anušić rekao je kako ima informacije iz Brodosplita da je brod čija je gradnja ugovoriena izvezen van iz hale i da se priprema već ovo ljeto za porinuće i nastavak dovršenja.

Podsjetio je da je s Brodosplitom 2014. godine potpisan ugovor o realizaciji pet ophodnih brodova za HRM, kojima je rok isporuka trebao biti 2018. godine, međutim dosad je isporučen samo jedan, prototip. Najavio je, da će, prema informacijama iz Brodosplita, do kraja godine HRM imati drugi brod i nakon u paketu će se i ostala tri broda rješavati.

foto: Ophodni obalni brod Umag 32/MORH

Continue Reading

Vijesti

Sveti Toma Akvinski o tome kako izbjeći zavist na društvenim mrežama

Published

on

Umjesto da podlegnemo zamci usporedbe, možemo njegovati duh zahvalnosti i slaviti dobro u sebi i drugima.

Gornja ilustracija: – Imam 1000 sljedbenika, a ti? – 80000. Stvarnost: – Mislila sam da će više ljudi doći!? – Ne, samo moji najbolji prijatelji!

Potreba za isključivanjem, odbacivanjem doslovno beskonačnog pomicanja i algoritamski odabranih feedova, sve je veći fenomen. Nije pretjerano reći da mnogi biraju digitalnu detoksikaciju, svjesni prekid od stalne gužve društvenih medija – ili čak potpuno povlačenje iz njih. Ovo nije samo hir, poput čišćenja sokovima ili povremenog posta; to je zdrav odgovor na stalni pritisak online savršenstva. Platforme društvenih medija, iako nude povezanost, također mogu njegovati osjećaj zavisti. Ali što kada bi postojao način za snalaženje u ovom digitalnom krajoliku bez podlijeganja ovom poroku?

Uđite u svetog Tomu Akvinskog, poznatog srednjovjekovnog filozofa i teologa. Njegovi bezvremenski uvidi iznenađujuće su relevantni kada je u pitanju razmišljanje o našim suvremenim borbama. Dok Akvinski nije mogao predvidjeti uspon društvenih medija, njegova razmišljanja o zavisti pružaju snažan okvir za navigaciju u usporednoj zamci koju te platforme mogu stvoriti.

Što je zavist i zašto je destruktivna?

Prema Akvincu, zavist je “tuga tuđeg dobra”. To nije samo ljubomora, koja je strah od gubitka nečega što posjedujete. Zavist je podmuklija emocija, gorčina koja se zagnoji kada vidimo sreću druge osobe. U doba društvenih medija, ova sreća može poprimiti mnoge oblike – prijateljeve savršene fotografije s odmora, kolegina nemilosrdna promaknuća na poslu, pažljivo osmišljena slika života koji se čini sretnim bez napora.

Akvinski nas podsjeća da je zavist razorna sila. To ne samo da izjeda našu vlastitu radost, već također sprječava našu sposobnost da cijenimo dobre stvari u vlastitom životu. Akvinski nadalje tvrdi da istinska sreća ne dolazi od uspoređivanja s drugima, već od življenja kreposnog života u skladu s Božjim planom.

Dakle, kako možemo primijeniti mudrost Akvinskog na svoje navike društvenih medija? Evo nekoliko strategija:

1. PAZITE ŠTO KONZUMIRATE

Uredite svoje feedove društvenih medija tako da budu poticajni i inspirativni. Prestanite pratiti račune koji stalno izazivaju zavist ili negativnost.

2. VJEŽBAJTE ZAHVALNOST

Prebacite fokus s onoga što vam nedostaje na ono što imate. Svaki dan odvojite vrijeme za razmišljanje o blagoslovima u svom životu, velikima i malima.

3. SLAVI USPJEH DRUGIH

Prava radost zbog tuđe sreće raspršuje zavist. Koristite društvene medije da čestitate i ohrabrite druge.

4. PRISJETITE SE “ODGOVARANE STVARNOSTI”

Društveni mediji su vrhunac, a ne stvarni život. Svatko se suočava s izazovima, čak i oni s naizgled savršenim online osobama.

5. USREDOTOČITE SE NA VLASTITI ŽIVOT

Uspoređivanje je kradljivac radosti. Postavite sebi ciljeve i težnje, neovisno o tome što drugi rade.

Društveni mediji mogu biti vrijedan alat za povezivanje i informacije – to je neporecivo. Ali primjenom bezvremenske mudrosti Akvinca na zavist, možemo koristiti ovaj digitalni prostor s većom sviješću i unutarnjim mirom. Umjesto da podlegnemo zamci usporedbe, možemo njegovati duh zahvalnosti i slaviti dobro u sebi i drugima. Usredotočujući se na svoj život, možemo pronaći istinsku sreću izvan filtrirane leće društvenih medija.

Daniel Esparza/Aletea ilustracija: Brightside

Continue Reading

Vijesti

Preminuo je Louis d’Alencourt ‘apostol posljednjih vremena’

Published

on

Louis d’Alencourt, francuski intelektualac, komunikolog, te kao katolik specijaliziran za eshatologiju, koji je detektirao sve simboličke tragove koji se odnose na kraj vremena, preminuo je. POČIVAO U MIRU!

Tekst o Autoru (samom sebi) s bloga Le grand Reveil – Révélations pour la fin des temps, (Veliko buđenje – Otkrivenje za posljednja vremena) prenosimo

slika: Gospa od La Salette.

Zovem se Louis d’Alencourt, rođen sam 1969., dakle 2012. imam 43 godine. Oženjen, otac obitelji, poslovni menadžer, oglašivač sam i radim u komunikacijskim profesijama od svoje 23 godine , uglavnom na čelu vlastitih struktura. Imao sam sve razloge da nastavim živjeti “ublaženi” mali život bez postavljanja previše pitanja i da uživam u životu. Osim toga…

Praktičan katolik, tradicionalističkog senzibiliteta, odgojen sam u okruženju u kojem sam naučen ne vjerovati “svijetu”, odnosno društvu koje ga okružuje, čije su ideje i način djelovanja sve više u suprotnosti s katoličkom mišlju i njezinim učenjem . Hvala Bogu, djetinjstvo i mladost sam sačuvao od štete koju danas nanose televizija i “elektronički” stil života (videoigre i slično).

To me nije spriječilo da se prihvatim računala čim sam počeo raditi (bilo je to 1989. godine), niti da pozdravim dolazak Interneta i očito budem redoviti korisnik. Čak sam bio jedan od preteča mobitela jer sam i prije dolaska mobitela već imao telefon u autu. Bilo je to doba Radiocoma 2000. ako se dobro sjećam.

No, kako nisam rođen s računalima i kako sam ih usvajao samo u radu, uvijek sam ih smatrao prije svega alatom za rad. Isto za Internet. Računalni i elektronički alati za mene nisu cilj nego sredstvo. Nijansa je važna jer nam omogućuje da stroju i njegovoj dominaciji nad čovjekom damo granice, također nam omogućuje da znamo da ne budemo previše ovisni o njemu, a prije svega da zadržimo “kontrolu”. Često sam sklon reći “nije stroj taj koja odlučuje, ja sam”.

Dovoljno je reći da računala koja se sama ažuriraju, nadjačavajući slobodnu volju svog vlasnika, odgovaraju stvarima koje me ljute. Da ne spominjem da zapravo ne znamo sve što navedeno računalo radi i prenosi…

Sve ovo samo da kažem da sam malo po malo, što sam bio stariji, to sam se više pitao o evoluciji sadašnjeg svijeta; kamo ide, Što se događa ? Odakle taj jaz između percipiranog svijeta, željenog svijeta i stvarnog svijeta? Kako objasniti da usprkos iznimnom životnom standardu zapadnjaka, čiji je potrošačko društvo najvidljiviji izlog, postoji i velika nelagoda? Sve se čini u redu, a ipak nešto nije u redu.

Uvijek su me zanimale politika i ekonomija. Moram razumjeti stvari i stoga dublje prodreti u određene teme. Budući da televizija ne dopušta da idete dublje, čitanje je najlakši i najpouzdaniji način.

Tako sam od prosječnog građanina s godinama postao ISTRAŽIVAČ. Filozof i istraživač. Točnije, istraživač političke filozofije.

Da biste razumjeli što se događa, morate pokušati znati donju stranu karata. Postoji službena i neslužbena povijest. Onaj pravi, onaj o kojem se ne uči u udžbenicima. Geopolitika. Tajne službe. Tajna društva. itd…

Kao istraživački alat, ne biste trebali početi s internetom, već s knjigama. Jedna knjiga vodi drugoj; autor, u svom argumentu, navodi druge knjige koje vas potiče znatiželja, i tako dalje. Zatim dovršavate svoja zapažanja putem Interneta. Nikad ne zaboravite da, ako vam se neka tema sviđa, morate je dalje istraživati ​​kroz knjige, a ne ostati na površnoj fazi, kao što je slučaj s audiovizualnim dokumentima i internetom.

A ono što sam otkrio bilo je zastrašujuće. Nakon 10 godina istraživanja i napornog rada, odabira, provjeravanja, razmišljanja, danas sam u mogućnosti odgovoriti na pitanja:

Za što ?
Gdje idemo ?
O kako da stignemo tamo?
Gotovo sa sigurnošću. Jedini element koji mi nedostaje, i to veliki, je kalendar: Kada?
Ali to je i najteže, i najtajnije.

Iza riječi “kraj vremena”, “apokalipsa” ili “kraj svijeta” moramo dati jasna objašnjenja, valjane argumente i konstruirano razmišljanje.

Danas više ne mogu šutjeti. Ovo znanje moram staviti u službu svojih bližnjih kako bih im pomogao da se pripreme za konačno rješenje koje se nazire. Razmišljao sam o pisanju knjige; ovaj projekt nije isključen, ali prvo krećem s ovim blogom čiji je cilj u naslovu: probudi se dok ne bude prekasno!

Tako ću ispuniti ulogu “apostola posljednjih vremena” o kojem je Gospa od La Salette govorila u svojoj poznatoj tajni (1846.) i koji će se pojaviti u vrijeme dolaska Antikrista: “Pozivam apostole posljednjih vremena, vjerne učenike Isusa Krista, koji su živjeli u preziru svijeta i samih sebe, u siromaštvu i poniznosti, u preziru i šutnji, u molitvi i mrtvljenju, u čistoći i u jedinstvu s Bogom, u patnji i neznanju svijetu. Vrijeme je da izađu i osvijetle zemlju. “.

Nažalost, ne uklapam se baš u opis, stoga riječ (budućnost) na početku ovog članka, jer težim biti dio toga i nadam se da ću pronaći milost i snagu potrebnu da to postignem.

Doista, vladavina Antikrista je blizu i sada je hitno prosvijetliti svoje suvremenike.

Continue Reading

Popularno

Copyright © 2023. Croativ.net. All Rights Reserved