Vijesti
Uvod u skolastičku filozofiju
Svaki ozbiljan apologetski rad prije ili poslije doći će u susret s mišlju sv. Tome Akvinskoga, anđeoskog naučitelja, koji na neki način objedinjuje nauk svih otaca i naučitelja prije i poslije njega[1]. A kako bismo bili u stanju razumjeti misli i izričaje sv. Tome, nužno je biti upoznat s osnovama skolastičke filozofije i terminologijom koja iz nje proizlazi. U tu svrhu odlučili smo objaviti prijevod ovog kratkog članka koji na sažet način iznosi osnove skolastičke filozofije.
Za dublje proučavanje skolastičke misli i filozofije, čitatelji koji barataju engleskim jezikom upućeni su na daljnju literaturu[2]. U prevođenju ovog teksta korišten je i Rječnik filozofskih pojmova A. Mišića[3].
Slijedi prijevod izvornog članka.
Uvod
Filozofija sv. Tome Akvinskog čudo je srednjeg vijeka i dragulj u kruni katoličke skolastike. Ipak, Akvinčeva filozofija na puno načina predstavlja vrhunac 1600 godina grčke filozofije. Najviše zahvaljujući kršćanskim filozofima toga vremena, Aristotelova filozofija ponovo je otkrivena za vrijeme Srednjeg vijeka, nakon što je od pada Rimskog carstva bila zagubljena gotovo 1200 godina. Aristotelova filozofija dala je sv. Tomi Akvinskom i njegovim suvremenicima alat potreban da dokažu razumnost i racionalno utemeljene katoličke vjere. Ovaj jedinstveni spoj poganske filozofije (Aristotelova filozofija) i objavljene mudrosti (Sveto pismo i nauk Crkve) naziva se skolastička filozofija. Najpoznatiji skolastički filozofski rad je Summa Theologica, rasprava u pet tomova, sv. Tome Akvinskoga. U tom radu, Akvinac koristi nauk Crkve kao odskočnu dasku u istraživanju najdubljih pitanja filozofije.
Aristotelova definicija naravi bića i materije
Budući da se skolastička filozofija oslanja na mnoge principe Aristotelove filozofije, prije nego krenemo studirati skolastičke radove kao što je Summa Theologica, nužno je upoznati aristotelovske principe. Možda najvažniji među njima su pojam bića i razumijevanje onoga od čega se stvari sastoje. U suvremenom načinu razmišljanja odgovor na pitanje kao što je “koja je narav stvari?”, čini se jednostavnim. Od malena smo naučeni da se sve stvari sastoje od atoma, i da su atomi građevne jedinice materije. Suvremeno znanstveno naučavanje drži da je narav čovjeka strogo materijalna: čovjek nije ništa drugo doli materije (koja se sastoji od atoma) i energije. Kako nam znanost može pokazati da atomi zaista postoje (možemo ih vidjeti u elektronskim mikroskopima), i da se sastojimo od molekula na bazi ugljika, vode i elektrolita, čini se razumnim zaključiti da smo samo nakupina atoma i energije. Aristotel, međutim, nije slijedio ovaj način mišljenja. Iako su neki od njegovih suvremenika vjerovali da je konačni temelj bića atomistički, Aristotel je smatrao da je pogrešno reći da je biće definirano samo sumom njegovih dijelova. Razlog zbog kojeg je atomistička teorija pogrešna je u tome da supstancijalna forma materije ili bića ne može biti locirana ni u jednom dijelu supstancije (kao što su atomi, subatomske čestice, kvarkovi, itd.). Naprotiv, dijelovi kao što su atomi pridijevaju se već postojećoj supstanciji. Drugim riječima, nešto mora biti temelj materijalnih stvari, i jednostavna dioba materije u sve manje i manje čestice ne omogućuje nam definirati narav materijalne stvari.
Prema tome, ako želimo razumjeti što stvar jest u filozofskom smislu, moramo ju definirati kao cjelinu prije nego joj pridjenemo dijelove i kvantitetu. Aristotel je smatrao da kada postavimo pitanje “od čega se stvar sastoji?” ili “koja je narav bića ili stvari?”, odgovor leži u supstanciji te stvari. Supstancija je filozofski pojam koji je definiran kao primarno načelo bitka. Sve stvari se sastoje od supstancije. Temelj stvarnosti dakle leži u supstancijama. Atomi i druge čestice su stvarne, ali one su ipak samo dio cjeline. To je razlog zbog kojeg supstancija nije imaginarni, već racionalni pojam. To znači da u našoj mašti ne možemo zamisliti što je supstancija; kako bismo ju razumjeli, moramo se osloniti na razum i logiku.
Kao dodatak primarnom načelu bitka, supstanciji, sve stvari imaju sekundarna načela bitka, koje nazivamo akcidenti. Akcidenti su one stvari koji nam omogućavaju da zamislimo biće ili stvar. Akcidenti su usko povezani u supstanciji i daju joj fizikalna svojstva. Aristotel je definirao deset kategorija bitka koje nam omogućuju da odgovorimo na pitanje “od čega se biće ili stvar sastoji?”.
Deset kategorija bitka
1. Supstancija – supstancija je primarno načelo bitka i ona definira što biće jest. Supstancija je temelj stvarnosti i ne može biti zamišljena u umu bez da se istovremeno ne zamisle akcidenti koji su vezani za supstanciju.
Ostale kategorije bitka su akcidenti: sekundarna načela bitka.
2. Kvantiteta – kvantiteta (kolikoća) nam omogućuje definirati dijelove u supstanciji. Na primjer, mačka ima dva uha, dva oka i mnoštvo atoma u genetskom materijalu.
3. Kvaliteta – kvaliteta (kakvoća) je opisni pojam kao npr. mekoća ili smeđe oči u mačke.
4. Relacija – relacija (odnos) određuje relativno stanje između dva predmeta. Na primjer, da mačka A ima istu boju kao mačka B.
5. Akcija – akcija (djelovanje) subjekta je također akcident. Akcija ne znači nužno gibanje ili promjenu. Npr., “mačka mirno sjedi” je valjani akcijski akcident mačke.
6. Pasija – U filozofskom smislu pasija (trpnja) je definirana kao promjena. Na primjer, možemo reći da je proces starenja mačke pasija.
7. Lokacija – Lokacija (mjesto) je također akcident. Na primjer, možemo reći da je akcident mačke da sjedi na naslonu kauča.
8. Položaj – Položaj određuje prostornu orijentaciju subjekta. Npr., možemo reći da mačka sjedi sa sve četiri noge na podu i da joj se rep miče.
9. Temporalnost – Temporalnost (vrijeme) je pridjeljivanje vremena subjektu. Na primjer, mačka je stara sedam godina.
10. Stanje – Stanje (posjedovanje) označava promjenu u subjektu koje nam omogućuje da ga identificiramo u odnosu na druge subjekte. Npr., mačka trenutno ima oba oka sklopljena i tone u san.
Možemo jasno vidjeti da su devet od deset stanja bitka akcidenti. Ipak samo primarno načelo bitka, njegova supstancija, definira biće ili predmet. Na primjer, možemo reći da je duljina kose predsjednika Busha kvantitativni akcident. Ako bismo mu skratili kosu došlo bi do promjene u njegovoj akcidentalnoj kvaliteti (duljina njegove kose), ali on bi i dalje bio predsjednik Bush zato jer mu supstancija nije promijenjena. Trebamo također primijetiti da akcidenti ne postoje neovisno od supstancije, već su oni vezani u supstanciji. Duljina nečije kose ne postoji neovisno od osobe. Nije dakle moguće zamisliti ni jednu supstanciju bez akcidenata koji su u njoj vezani, niti ijedan akcident ne može postojati neovisno od supstancije.
Potencijalnost i aktualnost
Koncept potencijalnosti (mogućnosti) i aktualnosti (zbiljnosti) ključan je za skolastičku filozofiju. Aktualnost i potencijalnost su suprotnosti koje opisuju stanje supstancije. Aktualnost opisuje egzaktni oblik, stanje, položaj i ostatak od deset kategorija bitka primjenjive na neki predmet. Na primjeru mačke, možemo reći da kategorije bitka kao što je položaj, lokacija, kvalitativna svojstva, kvantitativna svojstva, itd. aktualiziraju mačku. Drugim riječima, mačka je aktualna (zbiljna) jednostavno zato što postoji. Međutim, mačka ne posjeduje samo aktualnost, već i potencijalnost. Mačka je kadra promijeniti bilo koji od svojih akcidenata jednostavno se pomičući, linjajući se, stareći; pa čak i promijeniti svoju supstanciju (kao kada se npr. živa mačka promijeni u lešinu nakon smrti). U ovom smislu, kažemo da mačka ima potencijal (mogućnost) promjene. Sve materijalne stvari imaju i aktualnost i potencijalnost jednostavno zato jer su sposobni za promjenu.
Razlog zbog kojeg je koncept potencijalnosti i aktualnosti važan za skolastičku filozofiju je zbog toga što je on središnji stup kozmološkog dokaza za postojanje Boga koji je iznio sv. Toma Akvinski. Stoga je razumijevanje aristotelovskih koncepata potencijalnosti i aktualnosti nužno za skolastike i kršćanske filozofe.
Primordijalna materija i supstancijalna forma
Sada kada smo razumjeli razliku između supstancije i akcidenta, kao i deset kategorija bitka, možemo otići dalje u razumijevanju toga što supstancija zaista jest. Aristotel je smatrao da se supstancija sastoji od primordijalne materije i forme. Primordijalna materija [grč. hyle, nap. prev.] nije isto što i fizikalna materija (ona za koju mislimo da je sastavljena od atoma), već o njoj moramo razmišljati u terminima potencijalnosti i aktualnosti. Primordijalna materija nije ništa drugo nego čista potencijalnost. Ona je temeljna supstancijalna stvarnost svih stvari i kao takva ima potencijal postati bilo što. Primordijalna materija (budući je supstancijalna) nema nikakvu fizičku pojavnost, kvalitetu ili kvantitetu. Primordijalna materija ne može se zamisliti čak ni odvojeno od forme. Forma je ono što primordijalnoj materiji omogućuje da postane supstancija. Npr., za sve elemente periodnog sustava (kao što su željezo, zlato, srebro, živa, itd.) možemo misliti da su sačinjeni od primordijalne materije. Ono što razlikuje elemente jedne od drugih jest njihova forma. Srebro i zlato sačinjeni su od iste primordijalne materije, ali imaju različitu formu. Forma i primordijalna materija čine supstanciju svakog predmet, a u supstanciji tog predmeta vezani su akcidenti koji supstanciji daju fizikalni značaj.
Supstancijalna promjena i akcidentalna promjena
Već smo naučili da se akcidenti bilo kojeg predmeta mogu promijeniti. Akcidentalna promjena ove vrste ne mijenja supstanciju predmeta. Ako mačka promijeni svoj položaj akcident lokacije će se promijeniti, ali ona još uvijek ostaje mačka. Promjena akcidenta neće uzrokovati to da mačka postane nešto drugo.
Međutim, mogu postojati i promjene u supstanciji predmeta. Ako se forma predmeta promijeni, onda se će isto tako promijeniti i supstancija predmeta. Na primjer, ako bi mačka skočila s litice i sunovratila se 20 metara niže te tako uginula, doživjela bi i akcidentalnu promjenu (zbog promjene položaja i lokacije) i supstancijalnu promjenu (uzrokovanu smrću mačke). Ne možemo više mačku zvati živom životinjom: umjesto toga, ona se supstancijalno promijenila u lešinu. Slična stvar događa se i u kemijskim reakcijama. Ako se supstancija kao što je željezo kombinira sa kisikom, željezo će postati željezni oksid (rđa). Promjena od željeza u rđu uključuje supstancijalnu promjenu u formi željeza. Proces oksidacije čini promjenu u supstanciji željeza tako da ono postane nešto novo.
Kritike
Jedna od kritika spram Aristotelovog jedinstvenog gledanja na svijet možda dolazi iz činjenice da moderna znanost, kako se čini, gleda na svijet na supstancijalno drugačiji način. Netko može reći da na primjeru mačke njezin DNA sadrži stvarnu narav mačke, a ne neka čudna ideja kao što je supstancija. Drugim riječima, dijelovi određuju cjelinu. Međutim, ovaj pogled, mehanicistički materijalizam, je fundamentalno manjkav. Ako bismo se pozvali na DNA kao fundamentalnu stvarnost mačke (kao da je DNA građevna jedinica mačke) opet bismo trebali objasniti dijelove DNA molekule. Kako bismo inače objasnili što su ti dijelovi ako je DNA primarna građevna jedinica mačke? Mehanicistički materijalist bi se tada vjerojatno pozvao na atom kao primarnu građevnu jedinicu DNA molekule, pa tako i mačke. Naravno, atomi se sastoje od subatomskih čestica, koji zahtijevaju objašnjenje. Ove čestice također se sastoje od subčestica, i tako dalje… Konačno, materijalist mora doći do neke čestice koja je fundamentalna stvarnost mačke; onu stvar koja čini mačku stvarnom. Međutim, čak i kada bi se ovaj subatomski lanac uspio zaustaviti na jednoj čestici (kao npr. čista energija ili superstruna), opet bi trebao objasniti odakle ta čestica dobiva svoju “stvarnost”. U tom slučaju, materijalist bi naprosto priznao da ta čestica (nazovimo je za sada superstruna) naprosto jest stvarna; ona ne objašnjava samu sebe i mora biti potpuno jednostavna stvarnost. Ako bi to učinio, tada bi se složio s Aristotelom. Zašto? Zbog toga što se materijalist složio da je superstruna fundamentalna stvarnost. Superstruna ima svoju masu, kvalitetu (kao što je svjetlina ili tekstura), kvantitetu i vjerojatno ostala načela bitka koje aristotelovski mislioci nazivaju akcidentima. Materijalist se mora složiti da fundamentalna čestica (superstruna) ima akcidente – odakle inače dolazi kvantiteta, kvaliteteta, položaj itd. u mačke? Ako materijalist pristane na činjenicu da je superstruna fundamentalna stvarnost s akcidentalnim kvalitetetama, onda je on upravo definirao aristotelovski predmet. Njegov predmet ima supstanciju (primarno načelo bitka koji fundamentalno naprosto jest), vezanu s akcidentima (sekundarno načelo bitka koji supstanciji daju vidljive karakteristike). Na kraju, materijalist bi bio prisiljen prihvatiti stvarnost supstancije i akcidenta povrh filozofije beskrajne strune ili mehanicističkog materijalizma. Isto tako bismo jednostavno mogli reći da mačka naprosto jest jednostavna supstancija vezana uz akcidente koji su djeljivi na dijelove (DNA, proteini, atomi, kvarkovi, superstrune, itd.). Mačka je definirana kao cjelina, a ne kao suma dijelova. Mačka se fundamentalno sastoji od primordijalne materije s formom mačke. Dijelovi (kao što su DNA i njezini konstitutivni atomi) su također “mačkasti” budući da se forma mačke nalazi u svakom dijelu mačke. Supstancija mačke određuje da dijelovi budu ono što jesu. Pojedini atom izdvojen iz forme mačke je supstancijalno različit od onog koji se nalazi u mački, zato jer je supstancija atoma atomska, dok je atom u mački samo dio cjeline – stoga je njegova supstancija ona od mačke. Zaključno, cjelina mora biti definirana prije nego što joj se mogu pridijeliti dijelovi.
Dat ću čitatelju još jedan primjer: razliku između mehanicističko-materijalističkog i skolastičkog pogleda na materiju. Zasigurno, svatko od nas je od znanosti naučio da se atom gotovo u potpunosti sastoji od praznog prostora: u atomu se nalazi vrlo malo materijala (protoni, neutroni i elektroni). Zaista, masa atoma sastoji se od jezgre i većina atoma je prazni prostor s električnim nabojima (elektronima) koji kruže oko jezgre. Materijalist će često ukazati na to da se čvrsti predmet kao npr. stol gotovo u potpunosti sastoji od praznog prostora zbog razmaka masenih čestica u atomu. Pitanje koje ostaje neriješeno je zašto se stol čini kvalitativno čvrst (ima boju, težinu, čvrstoću) ako se sastoji samo od praznog prostora sa relativno sitnim subatomskim česticama? Kvaliteta stola ne može doći jednostavno od kvalitete dijelova. To nam pak sugerira da je stol esencijalno primordijalna materija i forma, koji ima sekundarna svojstva kvalitete i kvantitete.
Zaključak
Aristotelova filozofija je duboko ukorijenjena u radove skolastičkih filozofa. Ideja supstancije i akcidenta čini temelj kršćanskog metafizičkog razumijevanja svijeta. Sv. Toma Akvinski i njegovi suvremenici koristili su Aristotelovu metafiziku kako bi istražili sve od naravi čovjeka pa do naravi Boga. Osim toga, Aristotelove ideje aktualnosti i potencijalnosti utisnute su u skolastičko razumijevanje uzročnosti i stvaranja svemira. Čini se dakle da skolastici puno toga duguju Aristotelu. Upravo su od njega filozofi zaista naučili tražiti mudrost u intelektu, a ne u mašti, te tražiti znanje u razumu bez ograničavanja na osjetilni svijet.
S. M. Miranda
S engleskog preveo: Lucas Ioannes ([email protected])
[1] ,,Među svim skolastičkim učiteljima kao prvak i učitelj najviše se odlikuje Toma Akvinski koji je, kao što je to primijetio Cajetan, stare “svete učitelje najvećma poštivao, te je stoga na neki način stekao sav njihov razum”. Njihovo učenje je kao razasute udove nekog tijela Toma sabrao i okupio u jedno, rasporedio u divan red, te ga je velikim dodacima tako povećao, da se zasluženo i s pravom smatra jedinstvenom obranom i dikom Katoličke crkve (…) Zato dok mi izjavljujemo, da treba sa spremnom i zahvalnom dušom primiti što je pametno rečeno, štogod je netko pronašao ili domislio, sve vas dakle dodatno opominjemo, da za obranu i čast katoličke vjere, na dobro društva i napredak svih znanosti, obnovite i najviše širite zlatnu mudrost sv. Tome. Kažemo mudrost sv. Tome: ako su naime skolastički učitelji nešto ili istraživali prevelikom sitničavošću, ili manje promišljeno učili, ako je nešto postalo manje u skladu s istraženom znanošću kasnijih vjekova, ili konačno na bilo koji način manje vjerojatno, nikako nam nije namjera da to u naše vrijeme predlažemo da treba slijediti.’’ (Iz enciklike Aeterni Patris pape Lava XIII; DH 3139-3140)[2] Richard Percival Phillips, Modern Thomistic Philosophy; 1st vol.: http://archive.org/details/modernthomisticp01phil ; 2nd vol.: http://babel.hathitrust.org/cgi/pt?id=uc1.b4462642 ;
Michael Shallo, Lessons in Scholastic Philosphy; http://archive.org/details/lessonsinschola00shalgoog ;
Reginald Garrigou-Lagrange O.P., Reality:A Synthesis of Thomistic Thought; http://www.ewtn.com/library/theology/reality.htm[3] Anto Mišić, Rječnik filozofskih pojmova, Verbum, 2000.
Vijesti
U Brodosplitu dovršen obalni ophodni brod za HRM
U Brodosplitu je dovršen novi obalni ophodni brod. Riječ je o budućem brodu Hrvatske ratne mornarice.
U ožujku je potpisan ugovor kojim je reguliran način završetka gradnje i novi rok isporuke za prvi od ukupno četiri preostala broda. Brod će biti porinut 1. srpnja, a MORH-u će biti isporučen do kraja godine.
Ministar obrane Ivan Anušić nakon preuzimanja dužnosti najavio je nastavak realizacije projekta izgradnje obalnih ophodnih brodova, istaknuvši to kao jedan od prioriteta Ministarstva obrane.
Gostujući na Dan državnosti u središnjem Dnevniku HTV-a, ministar Anušić rekao je kako ima informacije iz Brodosplita da je brod čija je gradnja ugovoriena izvezen van iz hale i da se priprema već ovo ljeto za porinuće i nastavak dovršenja.
Podsjetio je da je s Brodosplitom 2014. godine potpisan ugovor o realizaciji pet ophodnih brodova za HRM, kojima je rok isporuka trebao biti 2018. godine, međutim dosad je isporučen samo jedan, prototip. Najavio je, da će, prema informacijama iz Brodosplita, do kraja godine HRM imati drugi brod i nakon u paketu će se i ostala tri broda rješavati.
foto: Ophodni obalni brod Umag 32/MORH
Vijesti
Sveti Toma Akvinski o tome kako izbjeći zavist na društvenim mrežama
Umjesto da podlegnemo zamci usporedbe, možemo njegovati duh zahvalnosti i slaviti dobro u sebi i drugima.
Gornja ilustracija: – Imam 1000 sljedbenika, a ti? – 80000. Stvarnost: – Mislila sam da će više ljudi doći!? – Ne, samo moji najbolji prijatelji!
Potreba za isključivanjem, odbacivanjem doslovno beskonačnog pomicanja i algoritamski odabranih feedova, sve je veći fenomen. Nije pretjerano reći da mnogi biraju digitalnu detoksikaciju, svjesni prekid od stalne gužve društvenih medija – ili čak potpuno povlačenje iz njih. Ovo nije samo hir, poput čišćenja sokovima ili povremenog posta; to je zdrav odgovor na stalni pritisak online savršenstva. Platforme društvenih medija, iako nude povezanost, također mogu njegovati osjećaj zavisti. Ali što kada bi postojao način za snalaženje u ovom digitalnom krajoliku bez podlijeganja ovom poroku?
Uđite u svetog Tomu Akvinskog, poznatog srednjovjekovnog filozofa i teologa. Njegovi bezvremenski uvidi iznenađujuće su relevantni kada je u pitanju razmišljanje o našim suvremenim borbama. Dok Akvinski nije mogao predvidjeti uspon društvenih medija, njegova razmišljanja o zavisti pružaju snažan okvir za navigaciju u usporednoj zamci koju te platforme mogu stvoriti.
Što je zavist i zašto je destruktivna?
Prema Akvincu, zavist je “tuga tuđeg dobra”. To nije samo ljubomora, koja je strah od gubitka nečega što posjedujete. Zavist je podmuklija emocija, gorčina koja se zagnoji kada vidimo sreću druge osobe. U doba društvenih medija, ova sreća može poprimiti mnoge oblike – prijateljeve savršene fotografije s odmora, kolegina nemilosrdna promaknuća na poslu, pažljivo osmišljena slika života koji se čini sretnim bez napora.
Akvinski nas podsjeća da je zavist razorna sila. To ne samo da izjeda našu vlastitu radost, već također sprječava našu sposobnost da cijenimo dobre stvari u vlastitom životu. Akvinski nadalje tvrdi da istinska sreća ne dolazi od uspoređivanja s drugima, već od življenja kreposnog života u skladu s Božjim planom.
Dakle, kako možemo primijeniti mudrost Akvinskog na svoje navike društvenih medija? Evo nekoliko strategija:
1. PAZITE ŠTO KONZUMIRATE
Uredite svoje feedove društvenih medija tako da budu poticajni i inspirativni. Prestanite pratiti račune koji stalno izazivaju zavist ili negativnost.
2. VJEŽBAJTE ZAHVALNOST
Prebacite fokus s onoga što vam nedostaje na ono što imate. Svaki dan odvojite vrijeme za razmišljanje o blagoslovima u svom životu, velikima i malima.
3. SLAVI USPJEH DRUGIH
Prava radost zbog tuđe sreće raspršuje zavist. Koristite društvene medije da čestitate i ohrabrite druge.
4. PRISJETITE SE “ODGOVARANE STVARNOSTI”
Društveni mediji su vrhunac, a ne stvarni život. Svatko se suočava s izazovima, čak i oni s naizgled savršenim online osobama.
5. USREDOTOČITE SE NA VLASTITI ŽIVOT
Uspoređivanje je kradljivac radosti. Postavite sebi ciljeve i težnje, neovisno o tome što drugi rade.
Društveni mediji mogu biti vrijedan alat za povezivanje i informacije – to je neporecivo. Ali primjenom bezvremenske mudrosti Akvinca na zavist, možemo koristiti ovaj digitalni prostor s većom sviješću i unutarnjim mirom. Umjesto da podlegnemo zamci usporedbe, možemo njegovati duh zahvalnosti i slaviti dobro u sebi i drugima. Usredotočujući se na svoj život, možemo pronaći istinsku sreću izvan filtrirane leće društvenih medija.
Daniel Esparza/Aletea ilustracija: Brightside
Vijesti
Preminuo je Louis d’Alencourt ‘apostol posljednjih vremena’
Louis d’Alencourt, francuski intelektualac, komunikolog, te kao katolik specijaliziran za eshatologiju, koji je detektirao sve simboličke tragove koji se odnose na kraj vremena, preminuo je. POČIVAO U MIRU!
Tekst o Autoru (samom sebi) s bloga Le grand Reveil – Révélations pour la fin des temps, (Veliko buđenje – Otkrivenje za posljednja vremena) prenosimo
slika: Gospa od La Salette.
Zovem se Louis d’Alencourt, rođen sam 1969., dakle 2012. imam 43 godine. Oženjen, otac obitelji, poslovni menadžer, oglašivač sam i radim u komunikacijskim profesijama od svoje 23 godine , uglavnom na čelu vlastitih struktura. Imao sam sve razloge da nastavim živjeti “ublaženi” mali život bez postavljanja previše pitanja i da uživam u životu. Osim toga…
Praktičan katolik, tradicionalističkog senzibiliteta, odgojen sam u okruženju u kojem sam naučen ne vjerovati “svijetu”, odnosno društvu koje ga okružuje, čije su ideje i način djelovanja sve više u suprotnosti s katoličkom mišlju i njezinim učenjem . Hvala Bogu, djetinjstvo i mladost sam sačuvao od štete koju danas nanose televizija i “elektronički” stil života (videoigre i slično).
To me nije spriječilo da se prihvatim računala čim sam počeo raditi (bilo je to 1989. godine), niti da pozdravim dolazak Interneta i očito budem redoviti korisnik. Čak sam bio jedan od preteča mobitela jer sam i prije dolaska mobitela već imao telefon u autu. Bilo je to doba Radiocoma 2000. ako se dobro sjećam.
No, kako nisam rođen s računalima i kako sam ih usvajao samo u radu, uvijek sam ih smatrao prije svega alatom za rad. Isto za Internet. Računalni i elektronički alati za mene nisu cilj nego sredstvo. Nijansa je važna jer nam omogućuje da stroju i njegovoj dominaciji nad čovjekom damo granice, također nam omogućuje da znamo da ne budemo previše ovisni o njemu, a prije svega da zadržimo “kontrolu”. Često sam sklon reći “nije stroj taj koja odlučuje, ja sam”.
Dovoljno je reći da računala koja se sama ažuriraju, nadjačavajući slobodnu volju svog vlasnika, odgovaraju stvarima koje me ljute. Da ne spominjem da zapravo ne znamo sve što navedeno računalo radi i prenosi…
Sve ovo samo da kažem da sam malo po malo, što sam bio stariji, to sam se više pitao o evoluciji sadašnjeg svijeta; kamo ide, Što se događa ? Odakle taj jaz između percipiranog svijeta, željenog svijeta i stvarnog svijeta? Kako objasniti da usprkos iznimnom životnom standardu zapadnjaka, čiji je potrošačko društvo najvidljiviji izlog, postoji i velika nelagoda? Sve se čini u redu, a ipak nešto nije u redu.
Uvijek su me zanimale politika i ekonomija. Moram razumjeti stvari i stoga dublje prodreti u određene teme. Budući da televizija ne dopušta da idete dublje, čitanje je najlakši i najpouzdaniji način.
Tako sam od prosječnog građanina s godinama postao ISTRAŽIVAČ. Filozof i istraživač. Točnije, istraživač političke filozofije.
Da biste razumjeli što se događa, morate pokušati znati donju stranu karata. Postoji službena i neslužbena povijest. Onaj pravi, onaj o kojem se ne uči u udžbenicima. Geopolitika. Tajne službe. Tajna društva. itd…
Kao istraživački alat, ne biste trebali početi s internetom, već s knjigama. Jedna knjiga vodi drugoj; autor, u svom argumentu, navodi druge knjige koje vas potiče znatiželja, i tako dalje. Zatim dovršavate svoja zapažanja putem Interneta. Nikad ne zaboravite da, ako vam se neka tema sviđa, morate je dalje istraživati kroz knjige, a ne ostati na površnoj fazi, kao što je slučaj s audiovizualnim dokumentima i internetom.
A ono što sam otkrio bilo je zastrašujuće. Nakon 10 godina istraživanja i napornog rada, odabira, provjeravanja, razmišljanja, danas sam u mogućnosti odgovoriti na pitanja:
Za što ?
Gdje idemo ?
O kako da stignemo tamo?
Gotovo sa sigurnošću. Jedini element koji mi nedostaje, i to veliki, je kalendar: Kada?
Ali to je i najteže, i najtajnije.
Iza riječi “kraj vremena”, “apokalipsa” ili “kraj svijeta” moramo dati jasna objašnjenja, valjane argumente i konstruirano razmišljanje.
Danas više ne mogu šutjeti. Ovo znanje moram staviti u službu svojih bližnjih kako bih im pomogao da se pripreme za konačno rješenje koje se nazire. Razmišljao sam o pisanju knjige; ovaj projekt nije isključen, ali prvo krećem s ovim blogom čiji je cilj u naslovu: probudi se dok ne bude prekasno!
Tako ću ispuniti ulogu “apostola posljednjih vremena” o kojem je Gospa od La Salette govorila u svojoj poznatoj tajni (1846.) i koji će se pojaviti u vrijeme dolaska Antikrista: “Pozivam apostole posljednjih vremena, vjerne učenike Isusa Krista, koji su živjeli u preziru svijeta i samih sebe, u siromaštvu i poniznosti, u preziru i šutnji, u molitvi i mrtvljenju, u čistoći i u jedinstvu s Bogom, u patnji i neznanju svijetu. Vrijeme je da izađu i osvijetle zemlju. “.
Nažalost, ne uklapam se baš u opis, stoga riječ (budućnost) na početku ovog članka, jer težim biti dio toga i nadam se da ću pronaći milost i snagu potrebnu da to postignem.
Doista, vladavina Antikrista je blizu i sada je hitno prosvijetliti svoje suvremenike.
-
Vijesti1 tjedan ago
Rim Tim Tagi Dim – tek pohvala Baalu?
-
Vijesti2 tjedna ago
Fra Josip Marcelić: ŠTO JE RUACH? Duh Sveti u povijesti spasenja
-
Vijesti2 dana ago
Hrvatska – Sretan ti Dan državnosti!
-
Vijesti4 dana ago
HRVATIMA GOVORI? Njemački svećenik prije 300 g. zapisao koga će svi htjeti uništiti
-
Vijesti4 tjedna ago
DANAS Prvi put misa zadušnica za žrtve komunističkih zločina u Zagrebu
-
Vijesti2 tjedna ago
DEMONOLOG GOVORI: Ozdravljenje obiteljskog stabla
-
Vijesti3 tjedna ago
Izložba “Tamo gdje su moji korijeni”
-
Vijesti3 tjedna ago
Kad zakon postane teror, otpor postaje obaveza: Što komunizam ima s pobačajem, Metuzalemom i potopom!