Connect with us

Vijesti

VIDEO Pompeo: Ponudit ćemo dobre uvjete za F-16 avione, a na Hrvatskoj je da odluči

Published

on

Američki državni tajnik Pompeo šalje iz Dubrovnika jaku političku poruku o novoj razini savezništva 

Američki državni tajnik Mike Pompeo dolazi danas u Hrvatsku prije svega kako bi iz Dubrovnika poslao jaku političku poruku o novoj razini suradnje i savezništva dviju država i, prema informacijama iz vrlo upućenih krugova, potvrdio je da su ispunjeni uvjeti za dva kapitalna projekta na kojima se radi desetljećima – ukidanje viza i potpisivanje sporazuma o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja. Te dvije dobre vijesti središnje su točke i postignuća koja jačaju hrvatsko-američke odnose i bitno idu na ruku hrvatskim građanima. Sve druge teme, uključujući i američke zrakoplove F16, u drugom su planu – donosi Večernji list.

Tijek događaja:

16:01 Premijer Plenković komentirao je dolazak američkog državnog tajnika u Hrvatsku, kao i odnose s Kinom. 

– Format 1+17 je dobar ako gledate sa spektra Kine. Oni su pokrili tako pola članice Unije. Koristan je za Kinu i za te zemlje. To što su se oni osjetili, dobro je i mogu to isto drugi. Bez redovitih susreta sve ide teže pa i gospodarska razmjera. Zato je i važan susret s Pompea. Važno je to što smo imali manje od 3 posto odbijenih viza. Kad se ukinu, bit će još i bolja razmjena – kazao je i napomenuo kako će veliki utjecaj na jaču razmjenu imati i ukidanje dvostrukog oporezivanja. 

Inicijativu 3 mora su pokrili na ručku američki državni tajnik i ministar Grlić Radman, naveo je te ponovio da inicijativa ima hrvatsku podršku. 

VIDEO: Plenković o dolasku Mikea Pompea, snimila Slavica Vuković

14:40: Nakon održanog sastanka hrvatski premijer Andrej Plenković i američki državni tajnik Mike Pompeo obratili su se javnosti iz Dubrovnika gdje je i održan sastanak  

– Nakon njegove turneje po Italiji posebno nam je drago što je Mike Pompeo stigao ovdje. Zadovoljstvo mi je da smo imali prigodu razgovarati o nizu tema. Činjenicu da smo upravo proteklih godina zajedno radili da Hrvatska stekne sve preduvjete za ukidanje viznog režima. Vjerujemo da će ova godina biti ta kad će se postotak odbijenih zatjeva za vizom pasti na manje od 3 posto – kazao je Plenković i dodao: – Nadam se da će SAD vidjeti da smo ispunili te preduvjete te da će hrvatski državljani ostati bez tog uvjeta za posjet SAD-u

Rekao je da su govorili o dvostrukom oporezivanju te o energetici. Naveo je kako je jedna od tema bila i nabavka višenamjernih vojnih zrakoplova. 

– Hvala vam na lijepim željama za predsjednika Trumpa. Hvala vam što ste došli iz Bruxellesa kako biste mogli prisustvovati sastanku. Čast mi je ovdje biti – rekao je Mike Pompeo premijeru Plenkoviću te je dodao: – Naši povijesni odnosi su daleko stigli u posljednjih 30 godina. Govorili smo o mnogim temema – kazao je i podsjetio na činjenicu da je niz važnih sastanka bio održan upravo za vrijeme hrvatskog predsjedavanja

– Razgovarali smo o programu oslobađanja od viza. Opredijeljeni smo za nastavak suradnje. Zahvaljujemo se na vašoj suradnji s NATO-a te plaćanju financijskih obveza – rekao je državni tajnik. 

Upitan o stanje u BiH, Plenković rekao je sljedeće: –  Politika prema ovom dijelu Europe ide u dva pravca: podrška stabilnosti u svim zemljama i podržavanje naših susjeda u europskim i atlantskim integracijama. Po tome smo postali prepoznatljivi. Za nas je posebno važno pitanje BiH. Smatramo da upravo ta zemlja treba osigurati ravnopravnost svih građana. Zato smo i vodili dijalog sa svim predstavnicima. 

VIDEO: Plenković i Pompeo obraćaju se javnosti nakon sastanka, snimila: Slavica Vuković

– Mi ćemo učiniti sve za dobrobit ove regije i svijeta. Mi smo se aktivirali diljem svijeta, a toga nije bilo dugo vremena – istaknuo je Pompeo navodeći kako promiču zajedničke vrijednosti, te je najavio kako će sljedeće ići po diplomatsku turneju po Aziji. 

– Što se tiče F-16 aviona, ta je odluka na Hrvatskoj. Ja se jako ponosim s našom kvalitetom – rekao je i naveo: – Ponudit ćemo dobre financijske uvjete, a na čelništvu Hrvatske je da odluči. 

14:05 – Pompeo se sastao i s hrvatskim premijerom Andrejem Plenkovićem. Izjave za javnost se očekuju u 14:40. 

13:42 – VIDEO Ministar Grlić Radman i državni tajnik Pompeo prošetali su se Dubrovnikom 

11:50 – Državni tajnik Sjedinjenih Američkih Država Michael R. Pompeo došao je u Dubrovnik gdje su ga dočekali Gordan Grlić Radman, ministar vanjskih i europskih poslova, Nikola Dobroslavić, dubrovačko-neretvanski župan i Mato Franković, dubrovački gradonačelnik. 

Zajedno su prošetali po Stradunu i posjetili spomen-kuću Rona Browna, američkog ministra trgovine koji je poginuo kod Dubrovnika. 

U 14 sati zakazan je sastanak Pompea i hrvatskog premijera Plenkovića, nakon čega će se obratiti novinarima. Očekuje se da će glavne teme razgovora biti ukidanje viza za hrvatske državljane kao i ukidanje dvostrukog oporezivanja. Inače, Dubrovnik je pod strogim mjerama osiguranja. Policijski službenici na svakom su koraku, Grad nadlijeću policijski helikopteri, a u akvatoriju su policijski brodovi.

Inače, Michael Pompeo i supruga testirali su se na koronavirus nakon što je objavljeno da su američki predsjednik Donald Trump i prva dama Melani pozitivni. Oboje su negativni. Pompeo je kazao da se zadnji put vidio s Trumpom sredinom rujna. 

7:30 – Iako je iz SAD-a bilo najavljeno da će Pompea u Dubrovniku, uz predsjednika Vlade Andreja Plenkovića i ministra vanjskih poslova Gordana Grlića Radmana, dočekati i ministar obrane Mario Banožić, to ipak neće biti tako. Kako doznajemo, SAD je predložio da i Banožić bude u Dubrovniku, no nije radio pritisak da tako i bude jer nabava zrakoplova nije središnja točka posjeta.

– Ponekad su stvari onakve kakvima izgledaju i ne treba tražiti skrivenu agendu – kažu nam upućeni u posjet.

Južni i mediteranski krug

Vrlo je zanimljivo kako je State Department strukturirao posjet Europi. Državni tajnik vrlo rijetko, ako nije riječ o velikim zemljama poput Njemačke, Francuske ili Velike Britanije, dolazi u posjet samo jednoj zemlji. Kao što je i u ovom slučaju, organizira se posjet većem broju zemalja. Hrvatska je svrstana u južni i mediteranski krug, uz Italiju i Grčku, što je u savezničkom smislu i logična poveznica jer čini važan dio NATO-a i južnog krila američkih saveznika. Svaki put kad šef State Departmenta ide na put, vodi se računa o balansiranju poruke jer je i SAD-u stalo da održava dobre veze sa saveznicima.

U Hrvatskoj ga nije bilo neko vrijeme, a za razliku od tema s domaćinima u Italiji i Grčkoj, gdje će dublje pregovarati i lobirati za svoje interese, osobito u kontekstu zaoštrenih odnosa između SAD-a i Kine, u Dubrovniku su u prvom planu dobre vijesti kojima Amerikanci podižu kvalitetu bilateralnih odnosa i stavljaju Hrvatsku u najvišu savezničku kategoriju onih zemalja čijim građanima ne trebaju vize za SAD i s kojima imaju sporazum o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja. Ta dva pitanja neće biti konzumirana i riješena posjetom Mikea Pompea, ali će biti potvrđeno da je njihovo rješavanje samo stvar tehnike i proceduralne provedbe, koja može potrajati i nekoliko mjeseci, ali da je odluka politički neupitna i da je samo stvar formalnosti da se provede u djelo.

Avione će samo spomenuti

Uz ukidanje viza, što će olakšati putovanja onima s hrvatskim putovnicama jer neće morati prolaziti viznu proceduru i plaćati taj postupak, izuzetno je važan sporazum o ukidanju dvostrukog oporezivanja. Na ovotjednoj sjednici Vlade ovlašteno je Ministarstvo financija da zaključi pregovore i vrlo je čvrsta pretpostavka da nema razloga da to na kraju ne bude učinjeno. Taj je sporazum iznimno važan za hrvatski biznis, prije svega za male i srednje tvrtke, a pogotovo za IT sektor jer jamči da hrvatska tvrtka koja radi poslove u SAD-u manje od 12 mjeseci ne mora plaćati ondje porez već ga može platiti samo u Hrvatskoj.

U vremenima kad su mnoge hrvatske tvrtke jednom nogom ovdje, a drugom u SAD-u, kad se izdvajaju poslovi iz SAD-a, takav sporazum velika je stvar za male i srednje poduzetnike. Uz te dvije teme bit će spomenuti i zrakoplovi, no lobiranje Amerikanaca i procedura ionako idu drugim, ustaljenim kanalima. Tema će biti i gospodarska suradnja jer je Hrvatskoj cilj poboljšati suradnju i investicije, a sigurno će biti govora i o situaciji u susjednim zemljama, o 25 godina Daytonskog sporazuma, a vjerojatno će biti prilike i da se spomene situacija nakon sastanka u Bijeloj kući čelnika Kosova i Srbije te će Amerikanci željeti čuti i hrvatsku procjenu situacije u susjedstvu i šire, posebno nakon što su u nekim zemljama završeni izborni procesi.PITANJE KINEPompeo u Vatikanu, ali ga Papa nije primio

Na radnom ručku s ministrom vanjskih poslova Gordanom Grlićem Radmanom dotaknut će se i krizna žarišta, od Armenije, Azerbajdžana do istočnog Mediterana. Treba li ovaj Pompeov posjet gledati u kontekstu američkih izbora? U ovom trenutku, kažu upućeni, sve se može promatrati kao predizborni potez, ali sugovornici s obiju strana izričito napominju da ni vize ni sporazum o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja nisu predizborni darovi ni dnevnopolitički projekti i imat će kontinuitet bez obzira na ishod američkih izbora. Sporazumi se, kažu, mogu potpisati s ovom ili nekom drugom administracijom.

Advertisement

Vijesti

Elon Musk razotkrio Metu: “Djeca se treniraju društvenim mrežama, a AI se koristi za ‘maksimiziranje dopamina’

Published

on

Elon Musk upozorava da se djeca treniraju društvenim mrežama, razotkriva užas u kojem se AI koristi za ‘maksimiziranje dopamina’ (usmjeravanje ponašanja prema nagradi , pa i mogućoj ovisnosti) – piše Katabella Roberts u The Epoch Times.

Američki biznismen Elon Musk obraća se sudionicima putem videokonferencije tijekom 8. izdanja sajma tehnoloških startupa i inovacija Vivatech, u izložbenom centru Porte de Versailles u Parizu, 23. svibnja 2024. (slika: sreenshot/X)

Biznismen Elon Musk upozorio je roditelje na rizike koje njihova djeca provode previše vremena na društvenim mrežama, navodeći da se umjetna inteligencija (AI) učinkovito koristi kako bi se osigurala maksimizacija dopamina.

G. Musk, koji je vlasnik platforme društvenih medija X, izdao je upozorenje dok je govorio na tehnološkoj konferenciji VivaTech 2024 u Parizu u četvrtak, gdje se pojavio na daljinu putem web kamere.

Izvršni direktor Tesle pozvao je roditelje da ograniče količinu vremena koje svojoj djeci dopuštaju na društvenim mrežama, ističući sve veće rizike povezane s naprednom tehnologijom, osobito kada je riječ o algoritmima koji izazivaju ovisnost i koji djecu tjeraju da skrolaju na internetu.

“Brinem se da se današnja djeca obučavaju na društvenim mrežama”, rekao je g. Musk, dodajući da su algoritmi umjetne inteligencije “u osnovi maksimizatori dopamina”.

“Dakle, pokušavaju maksimizirati količinu dopamina koju dobivate gledajući ekran”, nastavio je. “Dakle, rekao bih, potaknuo bih roditelje da ograniče količinu društvenih medija koje djeca mogu vidjeti jer ih je programirala umjetna inteligencija koja maksimizira dopamin.”

G. Musk je kasnije podijelio video svog pojavljivanja na tehnološkoj konferenciji na svom X računu, napisavši uz njega: “Mnogi društveni mediji su loši za djecu, jer postoji ekstremno natjecanje između AI-ova društvenih medija za povećanje dopamina!”

Njegovi komentari dolaze dok se nastavljaju tužbe protiv Facebookove matične tvrtke Meta, koja također posjeduje Instagram.

U jednoj od tih tužbi, koju su podnijeli državni odvjetnici 33 savezne države, navodi se da je div društvenih medija osmislio i implementirao štetne značajke — uključujući umjetnu inteligenciju — kako bi iskoristio mlade korisnike i njihovu osjetljivost na ovisnost, čime je pomogao potaknuti krizu mentalnog zdravlja mladih.

Od Meta-e izmijenjena ‘društvena stvarnost’ mladih Amerikanaca’

“Meta je iskoristila snažne tehnologije bez presedana kako bi privukla, angažirala i naposljetku uhvatila u zamku mlade i tinejdžere”, stoji u pritužbi. “Njegov motiv je profit.”

Algoritmi Metine platforme, dodaje se u tužbi, dovode do toga da se korisnici spuštaju u “zečje rupe”, gdje obično ostaju dulje vrijeme, dok je tvrtka “duboko promijenila psihološku i društvenu stvarnost generacije mladih Amerikanaca” kroz tehnologije koje potiču angažman.

U tužbi se također navodi da je div društvenih medija aktivno radio na prikrivanju bilo kakvih dokaza u vezi s psihičkom štetom koju tvrtka uzrokuje.

Meta je oštro negirala tvrdnje iznesene u tužbi.

Međutim, tvrtka se također suočava s nizom drugih tužbi koje navode slične tvrdnje, uključujući da njezine aplikacije promiču tjelesnu dismorfiju i izlažu maloljetne korisnike potencijalno štetnom sadržaju.

Europska komisija, izvršna vlast Europske unije, također ispituje medijskog diva zbog zabrinutosti da ne štiti djecu na internetu i da možda krši zakone EU-a.

Umjetna inteligencija “učitelj s iznimnim znanjem”

Na drugom mjestu tijekom svog pojavljivanja na daljinu na VivaTechu 2024. g. Musk je raspravljao o tome kako vjeruje da će umjetna inteligencija “dramatično utjecati” na obrazovni krajolik u budućnosti, premošćujući praznine u područjima s ograničenim pristupom obrazovanju i pružajući djeci vlastite osobno prilagođene tutore.

“AI je izuzetno obrazovan učitelj, vrlo strpljiv, gotovo uvijek će biti u pravu i može prilagoditi lekcije posebno djetetu”, rekao je. “To bi bilo kao da svako dijete ima Einsteina za učitelja, pa bi to bilo prilično duboko.”

Poslovni čovjek također je upozorio publiku da će AI vjerojatno preuzeti većinu poslova u budućnosti.

Vjerojatno nitko od nas neće imati posao, rekao je Musk.

Prema takvom scenariju, postojao bi univerzalni visoki dohodak, koncept prema kojem svaki član društva prima visok dohodak i ne postoji “nestašica dobara ili usluga”, prema g. Musku.

Međutim, takav bi scenarij vjerojatno ostavio ljude da preispituju svoj smisao života, rekao je biznismen.

“Svaki posao koji netko radi bit će neobavezan, kao ako želite raditi posao koji je poput hobija, možete raditi posao”, rekao je. “Ali inače će umjetna inteligencija i roboti pružiti bilo koju robu i usluge koje želite.”

Izvor: Epoch Times

Continue Reading

Vijesti

Marinci testirali repliku oklopa iz kasnog brončanog doba. Utvrdilo se da je riječ o posljednjem kriku

Published

on

Iz Grčke nam ove godine dolaze brojne zanimljive vijesti iz područja arheologije. Jedna od njih vezana je uz inovativno testiranje prapovijesnog oklopa. Konkretan oklop ulazi među najstarije prilično cjelovito očuvane europske oklope – piše Sonja Kirchhoffer u Povijest.hr.

Oklop se datira u kasno brončano doba i s obzirom na to star je oko 3500 godina. Izrađen je od brončanih ploča koje su prekrivale veći dio tijela, a uključivao je i neobičnu kacigu s pločama na obrazima, koja je napravljena od veprove kljove. Kaciga je izrađena tako što su komadići kljova vepra bili pričvršćeni na kožnu podlogu. Ova je defenzivna oprema iskopana još 1960. godine u blizini sela Dendra u južnoj Grčkoj. U pitanju je lokalitet koji je doslovno udaljen nekoliko kilometara od Mikene, odnosno prijestolnice kralja Agamemnona. Od trenutka kada je oklop nađen javila se dilemna je li on korišten u borbama ili samo u ceremonijama.

Oklop i kaciga mikenskog ratnika. Fotografija: Fotografija: Andreas Flouris and Marija Marković, PLOS ONE, 2024, CC-BY 4.0 (Fotor editor. GoArt)

Kriteriji koje su morali zadovoljiti marinci

Istraživanje ovog naizgled nezgrapnog oklopa proveo je Andreas Flouris, profesor fiziologije na Sveučilištu u Tesaliji i njegov tim. U provođenju istraživanja angažirali su marince Helenskih oružanih snaga. Rezultati ovog nesvakidašnjeg istraživanja objavljeni su u časopisu PLOS ONE, u svibnju 2024. Za potrebe istraživanja znanstvenici su angažirali 13 marinaca. Naravno, u pitanju su bili dobrovoljci koji su odgovarali postavljenim kriterijima. Marinci su morali biti odgovarajuće dobi, tjelesne težine i visine. Bili su to ljudi većinom u svojim tridesetim godinama života, što je bilo u skladu s opisima ratničke elite u Ilijadi. Kako su ti ratnici opisani kao visoki i impresivne pojavnosti – u izboru vojnika vodilo se računa da budu viši od tadašnjeg prosjeka i težine, ne bi li bili ujedno usklađeni s podacima prikupljenim iz mikenskih grobova ratničke elite. Bila je to okvirno visina od oko 170 centimetra i težina koja se kretala do nekih 80 kilograma

Tijekom eksperimenta marinci su bili odjeveni u naizgled nespretne replike tzv. Dendra oklopa i naoružani oružjem karakterističnim za brončano doba. Tako opremljeni uključeni su u unaprijed osmišljene simulacije borbi koje su smatraju karakterističnim za kasno brončano doba.

Kako rekonstruirati borbe u kasnom brončanom dobu?

Pravo je pitanje kako su te borbe izgledale i koliko ih je uopće moguće rekonstruirati. Znanstvenici okupljeni u ovoj studiji krenuli su od Homerove Ilijade koja daje prikaz Trojanskog rata. Iako je Ilijada zabilježena u željeznodobnom periodu ili preciznije u arhajskom razdoblju grčke povijesti, ona sadrži i ratne tehnike iz brončanodobnog perioda. Autori unutar ove studije su bili prilično rigorozni i odlučili su prihvatiti iz Ilijade samo ono što je već doista potvrđeno arheološkim nalazima. Tijekom 11 satne simulacije zaključeno je da ovaj oklop nije ograničavao nositelje, kao i da je bio podnošljiv u uvjetima jakog naprezanja. U simulaciji su marinci bili naoružani križnim mikenskim mačem, kopljem, ali i kamenjem srednje veličine. Najčešće su primjenjivali borbenu tehniku nazvanu “hit and run”, koja je zahtijevala visoku razinu angažiranosti. Prilikom brončanodobnog ratovanja najčešće su stradavali gornji udova, prsa i glava. Znanstvenici su tijekom simulacija vodila računa i o geografsko-klimatskim uvjetima na području Troje, kao i fizičkim obilježjima ondašnje populacije i koječemu drugom.

Kako napraviti vjerodostojno simulaciju?

Da bi simulacija bila što vjerodostojnija nastojali su se replicirati odgovarajući životni uvjeti. Područje Troje je u kasnom brončanom dobu bilo močvarno s relativno visokim temperaturama i visokom vlagom. Prema onome što znamo o ratovima u davnoj prošlosti oni su se vodili u ljepšem i toplijem dijelu godine. Procijenjeno je da je prosječna ljetna temperatura u vrijeme Trojanskog rata bila između 23 i 29 stupnjeva Celzija uz iznimno visoku vlagu. Dakle eksperiment je proveden u kontroliranim uvjetima, ali je tražio temeljitu pripremu istraživača. Ovo je eksperimentalno istraživanje provedeno tijekom 2019. godine. Svi su marinci prije sudjelovanja prošli obuku u taktikama ratovanja brončanodobnog vremena. Kada su došli na testiranje morali su ići na počinak u točno određeno vrijeme i isto tako u određeno vrijeme se dići. Naime, bitke su u to davno vrijeme, kako se procjenjuje, započinjale negdje oko 7 sati ujutro i trajale su do oko 18 sati navečer.

Procjena potrebnih kalorija

Uz sve to simulirana je i prehrana ratničke elite onog vremena. Procijenjeno je da je elitnim vojnicima trebalo malo više od 4440 kalorija dnevno. Njihovi su obroci podijeljeni na tri dijela: jutarnji, međuobrok i večeru. Vjeruje se da su 40 posto kalorija unosili ujutro, 10 kroz grickanje u pauzama i 50 posto tijekom večere. Doručak se u ratničke elite sastojao od suhog kruha, kozjeg sira, maslina i crnog vina. Međuobroci su bili slični doručku, samo tu nije bilo vina, ali se moglo naći meda dok se navečer jelo obilnije pa je uz sve navedeno na repertoaru bilo i mesa različitih životinja poput ovaca i koza.

Oklop je imao težinu od 18 kilograma, što je bilo manje od težine replike. Naime razlika u težini se pripisuje nedostaku određenih dijelova na originalu kao i oksidaciji. Tijekom eksperimenta provedena su razna laboratorijska mjerenja. Zapravo prehrana je zajedno s ispitivanjima tijelesnih funkcija pokazala da je visoka procjenjena količina kalorija doista odgovarala onoj potrebnoj. Nakon simulacije marinci su pokazivali umor uglavnom u gornjim dijelovima tijela, ali i stopalima. Ovo je defenzivno oružje bilo fleksibilno za upotrebu u borbi, ali i dovoljno jako da ratnika zaštiti od većine udaraca, pa se smatra da je imalo važnu ulogu u osvajačkim tendencijama Mikenjana. Bio je to posljednji tehnološki krik koji je nadmašio znatno skromniji oklop izrađen od brončanih ljuskica apliciranih na lan.

Piše: Sonja Kirchhoffer

Continue Reading

Vijesti

Legenda o nastanku hrvatskoga grba

Published

on

Legenda kaže da je krajem 10. stoljeća, u ratu s Mlečanima, hrvatski kralj Stjepan Držislav zarobljen i odveden u Veneciju. Mletački dužd Petar II. Orseolo je čuo da hrvatski kralj dobro igra šah i izazvao ga je na 3 partije šaha.

Ako bi kralj pobijedio, dužd mu je jamčio slobodu. Prema legendi, Stjepan Držislav je pobijedio i pušten je iz tamnice da se vrati u Hrvatsku. Kao zahvalu za svoju slobodu odlučio je za svoj grb i grb Hrvatske odabrati šahovnicu – djelomično prenosimo sa stranice History of Croatia…

Freska iz 15. stoljeća s hrvatskim grbom

Naravno, ovo je samo legenda. Crveno-bijela šahovnica u Hrvatskoj se kao državni grb počela javljati tek u 15. stoljeću, a vjerojatno najvažniji dokument s hrvatskom šahovnicom je onaj u kojem hrvatsko plemstvo bira Ferdinanda I. Habsburškog za svog i hrvatskog kralja 1. siječnja 1527. Nakon što je 1526. u bitci kod Mohača poginuo posljednji ugarsko-hrvatski kralj Ludovik II. Jagelski.

Povelja iz 1527. kojom hrvatski velikaši biraju Ferdinanda I. Habsburškog za kralja

Postoji više tumačenja što znače bijela i crvena polja na grbu… Jedno od njih je da znače Bijelu i Crvenu Hrvatsku. Bijela Hrvatska bila je prapostojbina Hrvata na području današnje sjeverne Češke i južne Poljske do iza Karpata, a Crvena Hrvatska je današnja Hrvatska koju su Hrvati naselili početkom 7. stoljeća.

Ali postoji, prema istraživanjima skupine ruskih povjesničara, arheologa i etnologa, monografija Velikaya Horvatya, potpisana od povjesničara s Peterburškog sveučilišta, Aleksandra Mayorova s narativom o Velikoj (Crvenoj) Hrvatskoj. Knjiga je izdana 2006. godine i baca potpuno novo svjetlo na povijest Hrvata kao antičko-pontskog naroda, koji je kroz prvih par stoljeća pos. Kr., vodio Slavene do potpune emancipacije i velikog kraljevstva/carstva.

Postoje tumačenja da bijela polja označavaju mir, a crvena krv i rat, do toga da označavaju strane svijeta, bijela – zapad, crvena – jug, no ni jedna od ovi teza nije sa sigurnošću potvrđena. Kroz povijest se mijenjala boja početnog polja.

Smiješno je stoga, da današnji glavnostrujaški projugoslavenski ‘povjesničari’ (zajednički naziv – ‘istoričarske karleuše’ – uz ispriku J.K.-i)… hrvatski grb svode na neke, tek epizodne reminiscencije 20. stoljeća…

Continue Reading

Popularno

Copyright © 2023. Croativ.net. All Rights Reserved