Čitam sporazum izmedju Srbije i Kosova potpisan izmedju Vučića i Hotija i vidim kapitulaciju Kosova pred svim zahtjevima Srbije – piše Muhamed Borogovac iz tzv. Bošnjačkog kongresa.
Dok se Amerikanci naglašeno prikazuju kao prijatelji Kosova, oni u stvari kao i u Bosni, koriste povjerenje i ljubav Kosovara da bi pomogli Srbiji. Medjutim, Kosovo treba biti svjesno da su Amerikanci samo medijatori, tj. posrednici izmedju dvije strane, te da nemaju pravo nametati rješenja. To je izmedju Srba i Albanaca da se sporazume ili da se razidju bez sporazuma.
Podjimo redom, od nedavne povijesti koja je neraskidivo vezana sa ovim “sporazumom”.
Amerikanci su svojom kampanjom bombardiranja Srbije za vrijeme rata 1999, stekli neograničeno povjerenje i ljubav Kosovara. Medjutim, svi koji smo tada pratili razvoj vojnih operacija na Kosovu, i koji smo imali na umu iskustvo ratova u Sloveniji, Hrvatskoj, i Bosni, dobro znamo što je konkretno postignuto tom kampanjom bombardovanja – postignuto je jedino to da je zaustavljen rat prije nego je Kosovo potpuno oslobodjeno. Zaustavljen je potpuno rat kada je Oslobodilačka Vojska Kosova (KLA) postajala sve jača pobjednička sila mladih ljudi odlučnih da oslobode domovinu i svoje domove od srpskih koljača, dok su srpski zločinci već bili izmoreni porazima u Sloveniji, Hrvatskoj i Bosni.
Srpska vojska se sastojala od rezervista, trećepozivaca koji su jedva čekali da bace puške i idu svojim kućama, svojim zenama i djeci, oni nisu imali nikakve motivacije da ratuju i ginu na tudjoj zemlji, protiv naoruzanih mladih Albanaca koji brane svoju domovinu i svoje obitelji. Srbi su vec bježali pred slovenskom Teritorijalnom obranom, pred hrvatskom Olujom i pred bosanskim Petim korpusom, i bili su spremni da bježe još jednom pred motiviranim Albancima, kada su Amerikanci svojom kampanjom bombardiranja stekli povjerenje i ljubav Kosovara da bi to iskoristili da Albancima ukradu pobjedu i ostave nerješiv problem, okupirano Sjeverno “srpsko” Kosovo.
Sto se tice priznanja Kosova to je bila gotova stvar. Kosovari nisu nikome dužni za to priznanje, jer Kosovo je priznato zato sto mu je to pripadalo po internacionalnim zakonima. Kosovo je prema posljednjem legalnom Ustavu SFRJ, prije nego ga je Milosevic na silu promjenio smjenjujuci jednog za drugim tadasnje legitimne predstavnike Kosova Fadila Hoxu, Bakalia, Nimanija, Katjusu Jasari, Azema Vlasija, itd. imalo sve institucije drzave, prakticno bilo drzava u Jugoslaviji. Srbija je cak i predala na sud slucaj nezavisnosti Kosova 2008 godine, i Internacionalni sud pravde (ICTY) je kazao da Kosovo ima pravo da proglasi nezavisnost i da time ne ugrozava prava drugih. Zato su pravne države svijeta, tada mahom počele priznavati Kosovo, dakle zbog internacionog prava, a ne zato što vole Albance više od Srba. Poslije toga, bilo je samo pitanje vremena kada ce to učiniti sve drzave, slično kako se dogodilo sa Slovenijom, Hrvatskom, Bosnom i Hercegovinom, Crnom Gorom, Makedonijom.
Taj proces priznavanja Kosova koji je tekao polako, a sigurno je prakticno zaustavio Hashim Thaci, pristajuci da pregovara sa Srbiijom o razmjeni teritorija. Tada je prvi put stvorena alternativa priznanju Kosova. Od tada sve drzave mogu odgadjati priznavanje Kosova dok traju pregovori. Tako je Thaci, da bi sebe spasio od internacionalnih sudova, od gotovine (kosovske drzavnosti) napravio veresiju o kojoj se sada pregovara.
VRATIMO SE SPORAZUMU OD 5. RUJNA 2020.
U sporazumu kojega su Amerikanci ponudili Vučicu i Hotiju, a koji se predstavlja kao sporazum o ekonomskoj normalizaciji, osjeća se da je taj sporazum samo priprema za finalizaciju sporazuma Vučića i Thacia, o razmjeni teritorija. Ključna točka jučerašnjeg sporazuma na Engleskom glasi:
“Both parties will agree to work with U. S. Department of energy, and other appropriate U. S. government agencies, on a feasibility study for the purpose of shearing Gazivode/Ujmani lake, as a reliable source of water and energy supply.”
U prijevodu: “Obje strane ce se sloziti da rade sa Ministarstvom za energiju Sjedinjenih Drzava na studiji kojom ce se provesti u praksu podjela jezera Gazivode/Ujmani kao pouzdanog izvora vode i energije.”
Upravo ova tocka toboze “ekonomskog” sporazuma nam govori da je na djelu stavljanje pred svršen cilj Albanaca da prihvate i sporazum Vucica i Thacia o razmjeni teritorija. Naime, veliki problem u sporazumu o razmjeni teritorija za Albance je to sto time Srbija ostaje u kontroli voda i energije Ibra. Ovaj sporazum Vucica i Hotija je šarena laza kojom se žele prevariti Albanci da bi pristali na odricanje od teritorije sjevernog Kosova, za obećanje da ce dobiti pola vode i energije rijeke Ibra.
Medjutim, mi u Bosni znamo da jednom kada Srbi stave pod svoju kontrolu tu teritoriju, nema nista od obecanja. Tada obecanja data od Srba i Amerikanaca postaju mrtva slova na papiru, i potvrdjuju onu staru srpsku poslovicu: “Obecanje ludom radovanje.” Pogledajte npr. srpsko obecanje o povratku bosanskih izbjeglica, upakovano u Aneks 7 Daytonskog ugovora. Cim je Srbima priznata RS na pola BiH, odmah je ta RS pocela ometati povratak izbjeglica.
Kosovo nema poterbe da daje bilo koji dio svoje teritorije Srbiji niti da dijeli bilo koji dio svojih resursa. Srbi ne mogu odrzati taj sjeverni dio Kosova, jer je to nezakonita okupacija i kada tada ce morati dozvoliiti povratak protjeranim Albancima na zemlju u sjevernom Kosovu koju Albanci nikada nisu prodali. Albanci imaju pobjednicku strategiju, a to je da na internacionalnim sudovima insistiraju na povratku imovine u posjed vlasnika. Srbi to ne mogu vjecito onemogucavati u suvremenom svijetu.
Katasrofalna za Kosovo je i slijedeca tocka sporazuma:
“Kosovo (Pristina) will agree to implement one year moratorium seeking new memberships into International organizations. Serbia (Belgrade) will agree to its one year moratorium to its de-recognition campaign …”
U prevodu: “Kosovo (Pristina) se slaze za jednogodisnji moratorijm u svojim zahtjevima da bude prihvaćeno kao država ćlanica u internacionalnim organizacijama, a Srbija se slaze za svoj jednogodisnji moratorij urgirati protiv priznanja Kosova od drugih drzava….”
Ovako nesto sebi jedan suveren, dostojanstven narod ne smije dozvoliti. Sami odustati od trazenja clanstva u UN, gdje pripadaju sve drzave svijeta, je kao vlastito priznanje da Kosovo jos nije drzava, a tek za godinu dana ce to traziti. Postavice se prirodno pitanje: Sta se promjenilo za tu godinu, po cemu ste sada postali drzava? Jer, ili jesi ili nisi drzava. Ovakvim ponasanjem Kosovo i samo unosi sumnju u svoju drzavnost i strahovito rusi svoj suverenitet.
To sto Srbija odustaje od nagovaranja drugih da ne ukidaju priznanje, je potpuna besmislica. To niko ne moze kontrolirati sta ce Srbi pricati sa ostalim suverenim drzavama, dok se moze konrolirati hoće li Albanci predavati pismene zahtjeve za članstvom u Internacionalnim organizacijama.
Ako Parlamet Kosova prihvati (ratificira) ovaj dokument, Kosovu predstoji dugotrajna nestabilnost.
Jedini izlazak iz ove situacije je da Kosovo energično odbije ovaj dokument, da “priceka Biden-ovu administraciju …”, ali stvari se mijenjaju i treba biti spreman na dugotrajnu političku borbu, jer vrijeme radi za Kosovo. Srbi na sjeveru su sve malobrojniji, Albanci trebaju inzistirati na povratku na svoja imanja, tu je rješenje. (Muhamed Borogovac)