Connect with us

Vijesti

INTERVJU S BISKUPOM SCHNEIDEROM O POSVETI RUSIJE I UKRAJINE (25.03.)

Published

on

Prenosimo interview s Atanasiusom Schneiderom, biskupom Astane u Kazahstanu, u svezi Gospine molbe u Fatimi da se Rusija posveti njezinom Bezgrješnom Srcu.

(Diane Montagna): Vaša Ekselencijo, što bi trebali imati na umu čitatelji koji možda nisu upoznati s poviješću i detaljima Gospine molbe u Fatimi da se Rusija posveti njezinom Bezgrješnom Srcu?

(Biskup Athanasius Schneider): Ponudio bih čitateljima sljedeći ulomak iz članka oca Davida Francisquinija, objavljenog u brazilskom časopisu “Revista Catolicismo” (br. 836, Agosto/2020.), pod naslovom “A consagração da Rússia foi efetivada como Senhora pediu?” [“Je li posvećenje Rusije izvršeno kako je Gospa tražila?”]. Vjerujem da autor daje sažet sažetak bitnih elemenata. On piše:
“U ukazanju 13. srpnja 1917. Gospa je djeci poručila da će Bog “kazniti svijet za zločine ratom, glađu i progonom Crkve i Svetog Oca.
[…] Da to spriječim, tražim posvetu Rusije mom Bezgrješnom Srcu i Pričest zadovoljštine 5 prvih subota. Ako se moji zahtjevi usliše, Rusija će se obratiti i bit će mir; ako ne, širit će svoje zablude po cijelom svijetu, promičući ratove i progone; dobri će biti mučeni, Sveti će Otac imati mnogo za trpjeti, razni narodi će biti uništeni; na kraju će moje Bezgrješno Srce trijumfirati. Sveti će mi Otac posvetiti Rusiju, koja će se obratiti, a svijetu će biti dodijeljena era mira.”
Dvanaest godina kasnije, 13. lipnja 1929., dok je boravila u Tuíju u Španjolskoj, sestra Lucija imala je viziju u kojoj joj je Gospa rekla: „Došlo je vrijeme kada Bog traži od Svetog Oca da u jedinstvu sa svim biskupima svijeta, napravi posvećenje Rusije mom Bezgrješnom Srcu, obećavajući da ću je na taj način spasiti.”

>> JE LI I CRKVA ODGOVORNA ZA II. SVJ. RAT? Kako je sedam papa propustilo posvetiti Rusiju (I.)

Vidjelica je još 1929. dala do znanja papi Piju XI., a sljedeće godine pisala je svom ispovjedniku fra. José Bernardo Gonçalves S.J., izvijestivši da ju je naš Gospodin potaknuo da zamoli Svetog Oca za odobrenje reparativne pobožnosti prvih subota. I dodala je: „Ako se ne varam, dobri Bog obećava da će prekinuti progon u Rusiji ako se Sveti Otac udostoji učiniti, a isto tako naredi biskupima katoličkog svijeta da izvrše svečani i javni čin reparacije i posvete Rusije Presvetim Srcima Isusovim i Marijinim.”
U kasnijoj intimnoj komunikaciji, Gospodin se požalio sestri Luciji: “Nisu htjeli udovoljiti mojoj molbi. Pokajat će se poput kralja Francuske; i hoće, ali bit će kasno. Rusija će već proširiti svoje zablude po cijelom svijetu.” U pismu svom ispovjedniku, od 18. svibnja 1936., sestra Lucija izjavljuje: “Intimno sam razgovarala s našim Gospodinom o tome; ne tako davno sam Ga upitala zašto nije obratio Rusiju, a da Njegova Svetost nije izvršila ovu posvetu.” Ovo je bio odgovor koji je sestra Lucija dobila od Isusa: „Jer želim da cijela moja Crkva prepozna ovu posvetu kao trijumf Bezgrešnog Srca Marijina, da zatim proširi svoje štovanje i mjesto, uz pobožnost mom Božanskom Srcu, pobožnosti ovoga Bezgrješnog Srca.”

Nakon izbijanja Drugoga svjetskog rata, sestra Lucija se izravno obratila novom papi Piju XII: “U nekoliko intimnih priopćenja, naš Gospodin ne prestaje inzistirati na ovom zahtjevu, obećavajući u posljednje vrijeme – ako se Vaša Svetost udostoji izvršiti posvetu svijet Bezgrješnom Srcu Marijinu, s posebnim naglaskom na Rusiju, i da naredi da, u zajedništvu s Vašom Svetošću i u isto vrijeme, to učine i svi biskupi svijeta – da će skratiti dane nevolja s kojima je odlučio kazniti narode za njihove zločine, ratom, glađu i raznim progonima Svete Crkve i Vaše Svetosti.”

Od 1984. do pada Berlinskog zida, sestra Lucija je tvrdila da nijedna od dotadašnjih posveta nije bila “valjana” (u smislu da su ispunjavala zahtjeve koje je postavila Gospa). U intervjuu koji je 1985. dao časopisu Sol de Fátima, sa sigurnošću je izjavila, u vezi s onima koje je proveo Ivan Pavao II u Fatimi (1982.) i u Rimu (1984.): „Nisu sudjelovali svi biskupi, niti je Rusija spomenuta.”

U pismu od 8. studenog 1989., sestra Lucija je izjavila: “Da [posveta] se izvršila kako je Gospa tražila, od 25. ožujka 1984.”. A u razgovoru kardinala Tarcisija Bertonea sa sestrom Lucijom, navodno je izjavila: “Već sam rekla da je posveta koju je Gospa željela izvršena 1984. i da je prihvaćena u Nebu.”

>> (VIDEO) Što se dogodilo francuskom kralju koji nije izvršio od Boga dan nalog? A što će se tek dogoditi nama, stoga što pape nisu izvršile posvećenje Rusije!?

(DM) Vaša Ekselencijo, kako objašnjavate ovu promjenu u razmišljanju s. Lucije u razdoblju od samo četiri godine?
(+AS): U navedenom članku vlč. Francesquini nudi ovaj uvjerljiv odgovor:
“Legitimno je pretpostaviti da je sestra Lucija, preispitujući čin Ivana Pavla II. 1984. godine, dopustila da bude pod utjecajem atmosfere optimizma koja se proširila svijetom nakon raspada Sovjetskog Carstva. Treba napomenuti da sestra Lucija nije uživala u karizmu nepogrešivosti u tumačenju uzvišene poruke koju je primila. Stoga je na povjesničarima, teolozima i pastirima Crkve da analiziraju dosljednost ovih izjava, koje je prikupio kardinal Bertone, s prethodnim izjavama same sestre Lucije. Međutim, jedno je jasno: plodovi posvete Rusije Bezgrešnom Srcu Marijinu, koje je navijestila Gospa, daleko su od ostvarenja. Na svijetu nema mira.”

(DM): Vaša Ekselencijo, vjerujete li da je posveta Rusije Gospi izvršena?
(+AS): U 19. poglavlju naše knjige, “Christus Vincit: Kristov trijumf nad tamom vremena” (Angelico Press, 2019.), raspravljali smo o ovom pitanju. Rekao sam u toj razmjeni:
“Kao što znamo, 24. ožujka 1984. papa Ivan Pavao II posvetio je cijelo čovječanstvo Bezgrješnom Srcu, u prisutnosti pravog, originalnog Fatimskog kipa, na Trgu sv. U toj posveti posebno je spomenuo one narode čije posvete Gospa želi izvršiti. Stoga je to bila implicitna posveta Rusije.
U Katedrali Gospe Fatimske u Karagandi u sklopu Mariološkog kongresa obilježena je stota obljetnica prvog Gospinog ukazanja u Fatimi, 13. svibnja 2017. godine. Papa Franjo je za ovu prigodu poslao papinskog legata, kardinala Paula Josefa Cordesa, a u homiliji kardinal Cordes spomenuo je takozvanu posvetu Rusije Bezgrješnom Srcu, što je papa Ivan Pavao II. učinio 1984. godine. Rekao je da je negdje nakon 1984. posvećenja, Papa ga je pozvao u svoj stan na večeru, a tijekom tog susreta upitao je Svetog Oca: “Zašto niste izričito posvetili Rusiju?” Odgovorio mu je Ivan Pavao II, rekavši: “Bila mi je to namjera učiniti.” Papa je potom dodao da, zbog zabrinutosti vatikanskih diplomata, nije mogao izvršiti posvetu kako je prvobitno namjeravao, posvetivši Rusiju na eksplicitan način. Stoga možemo vidjeti da je papa Ivan Pavao II., zbog političkih posljedica koje je iznijela vatikanska diplomacija, posvetu izvršio na taj implicitan način. To su činjenice.
Sestru Luciju pitali su o tom činu. Rekla je: “Nebo je to prihvatilo.” Ali ova fraza sestre Lucije, ili druge slične fraze, za mene ne znače da je ovaj čin bio najsavršeniji. Naravno, kada papa uputi tako lijepu molitvu i posvetu, Nebo to prihvaća. Nebo prihvaća svaku iskrenu i lijepu molitvu. Ali to ne znači, po mom mišljenju, da se u budućnosti ne bi mogao napraviti savršeniji čin posvećenja, koji će i Nebo također primiti i prihvatiti.”

>> OBJAVE S KRAJA VREMENA: Oh, DA SE POSLUŠALO FATIMU …

DM): Dakle, vjerujete li da je posveta, kako je Gospa tražila u Fatimi, obavljena ili nije?
(+AS): Još nije napravljena na način kako je Gospa tražila. Po mojem mišljenju, posvetu treba napraviti savršenije, a to znači uz izričito spominjanje Rusije uz ostale uvjete, kako je to Gospa navela. Nadam se i vjerujem da će jednoga dana, savršenim činom posvećenja Rusije Bezgrešnom Srcu od strane budućeg pape, Nebo izliti mnoge obilne milosti za Crkvu i čovječanstvo, te za potpuno obraćenje Rusije.

(DM): Vatikan je najavio da će papa Franjo posvetiti Rusiju i Ukrajinu Bezgrešnom Srcu Marijinu 25. ožujka, na blagdan Navještenja, tijekom pokore u 17 sati u bazilici sv. Tiskovni ured Svete Stolice izvijestio je novinare da će se samo posvećenje vjerojatno održati oko 18.30 sati (Rim), odnosno na kraju službe pokore. Vatikan je također potvrdio da je papa Franjo pozvao biskupe svijeta i njihove svećenike da mu se pridruže u ovoj posveti. Neki se ljudi pitaju zašto je Papa uključio Ukrajinu i predstavlja li njezino uključivanje prepreku ispunjenju Gospinog specifičnog zahtjeva. Što biste poručili onima koji se o tome pitaju?
(+AS): S obzirom na trenutni i bolan rat u Ukrajini, sasvim je razumljivo da bi i papa Franjo spomenuo Ukrajinu. Također treba uzeti u obzir da je u srpnju 1917. godine, kada je Gospa prvi put progovorila o posvećenju Rusije, veći dio teritorija današnje Ukrajine pripadao je Ruskom Carstvu, koje je pojedine krajeve ovog teritorija nazvalo „Mala Rusija“ i “Južna Rusija.” Kad bi Papa danas spomenuo samo Rusiju, veliki dio teritorija (tj. veći dio današnje Ukrajine), koji je Gospa imala pred očima u srpnju 1917., bio bi isključen iz posvete.

(DM): Neki su tvrdili da, kako bi vjerno odgovorio na Gospin zahtjev, Papa mora “narediti”, a ne samo “pozvati” svjetske biskupe da mu se pridruže u posvećenju Rusije Bezgrješnom Srcu. Kako biste odgovorili na ovu zabrinutost? Koji su, po Vašem mišljenju, bitni elementi koje treba uključiti u posvetu, a što nije bitno?
(+AS): U Gospinom zahtjevu treba razlikovati bitne od sporednih elemenata. Bitni elementi, po mom mišljenju, su: posveta Bezgrešnom Srcu Marijinu (a ne samo “Majci Božjoj” ili “Blaženoj Djevici Mariji”); eksplicitno spominjanje Rusije (dodatno spominjanje drugog naroda bliskog Rusiji, ili svih nacija svijeta, neće poništiti posvetu jer je uključen bitni element „Rusije“); da se sklopi u jedinstvu sa svim biskupima (ova unija ne mora kvantitativno obuhvatiti sto posto biskupa, nego cijeli episkopat u moralnom smislu.
U sličnom smislu, kada bi se papa na ekumenskom koncilu pridružio doktrinarno zdravoj manjini i odbacio heterodoksnu većinu, proglašena doktrina ili dogma bila bi nauk cijele Crkve, iako ju je proglasio papa zajedno s manjim dio episkopata). Način na koji Papa poziva biskupe da sudjeluju u činu posvete (bilo službenim pozivom ili izričitom naredbom) po mom je mišljenju sporedno.

>> Ukrajinski katolički biskupi pozivaju na posvećenje Rusije kao što je bilo zahtijevano u Fatimi

(DM): Je li bitno spominjanje Pričesti reparacije pet prvih subota?
(+AS): Kao što je gore navedeno, u ukazanju 13. srpnja 1917. Gospa je rekla da će doći tražiti posvetu Rusije njenom Bezgrješnom Srcu kako bi spriječila božanske kazne (rat, glad i progon Crkve i Svetog Oca) i Pričesti reparacije prvih subota.
“Ako se moji zahtjevi usliše”, rekla je, “Rusija će se preobratiti i bit će mir.” Kasnije, u pismu iz 1929. njezinom ispovjedniku vlč. José Bernardo Gonçalves S.J., sestra Lucia izvijestila je da ju je naš Gospodin potaknuo da zamoli Svetog Oca za odobrenje reparativne pobožnosti prvih subota. Po mom mišljenju, odobravanje prakse Pričesti reparacije prvih subota ne mora nužno biti izričito uključeno u formulu posvete. Papino odobravanje moglo bi se očitovati i, na primjer, u dekretu Apostolske Pokorničarne u kojem se kaže da će vjernici koji prakticiraju Pričest odštete pet prvih subota dobiti potpuni oprost. Takav dekret općenito ukazuje da ga je odobrio Sveti Otac.

(DM): Je li pitanje javnog i privatnog otkrivenja također važno da ljudi ovdje imaju na umu?
(+AS): Treba pažljivo razlikovati javnu božansku objavu i privatnu objavu. Poruke u Gospinim ukazanjima u Fatimi i kasnije odvojeno sestri Luciji, iako ih Crkva priznaje kao nadnaravne, ipak su privatna objava. Crkva nas u tom pogledu uči:
“Tijekom stoljeća je bilo takozvanih »privatnih« objava. Neke je od njih priznao crkveni autoritet. One ipak ne spadaju u polog vjere. Uloga im nije da »poboljšaju« ili »upotpune« konačnu Kristovu objavu, nego da pomognu da se ona u određenom povjesnom razdoblju potpunije oživotvori. Pod vodstvom crkvenog učiteljstva osjećaj vjernika znade razlučiti i prihvatiti ono što je u takvim objavama Crkvi pravi poticaj Krista ili njegovih svetaca.
Kršćanska vjera ne može prihvatiti »objave« koje bi htjele nadići ili is praviti objavu koja je u Kristu dovršena. Tako se ponašaju neke nekršćanske religije i neke novije sekte koje se zasnivaju na takvim
»objavama«.” KKC 67

>> Pojavio se križ na nebu i uzdrmao Rusiju

(DM): Vatikan još nije objavio molitvu posvete koja će se koristiti 25. ožujka, ali ako sadrži bitne elemente, kakve učinke vjernici trebaju očekivati ​​od posvete?
(+AS): Učinak čina Posvete Rusije Bezgrešnom Srcu Marijinu, čak i učinjenog na savršen način prema Gospinom zahtjevu, ne treba shvatiti kao da je sakrament, čiji učinak dolazi od njegove valjane proslave (ex opere operato). Čin posvete, teološki gledano, je sakramentalno (sacramentale), čiji učinak ovisi uglavnom o Crkvenoj molitvi zapovijedanja (ex opere operantis ecclesiae). Katolička teologija precizira da sakramentali (sacramentali) ne proizvode milost nego se za nju pripremaju. Čin posvećenja nema automatski, neposredan, spektakularan ili senzacionalan učinak. Bog, u svojoj suverenoj, mudroj i tajanstvenoj Providnosti, zadržava za sebe pravo odrediti vrijeme i način ostvarivanja učinaka posvete. Dobro činimo da imamo na umu riječi našeg Gospodina: “Nije na vama da znate vremena i trenutke koje je Otac stavio u svoju vlast” (Djela 1,7).

Način na koji Božanska Providnost vodi povijest spasenja i povijest Njegove Crkve obično je karakteriziran organskim rastom i postupnošću. Naša je zadaća učiniti ono što je Majka Božja rekla; ostalo je na Providnosti da odredi prema vremenima i putevima koji nam još nisu poznati. Kao što je rekao sveti Augustin, dok se Krist ne vrati, “Crkva će hodočastiti usred svjetskih progona i Božjih utjeha” (usp. De civitate Dei, 18, 51).

(DM): Vaša Ekselencijo, kakve su vaše nade za posvećenje Rusije?
(+AS): Treba se nadati da posvećenje Rusije ubrzava njezino obraćenje, što nužno uključuje ponovno ujedinjenje Ruske pravoslavne crkve s Apostolskom stolicom i na taj način postaje istinski katolička. Tek tada će doći do istinskog obraćenja u Božjim očima, budući da obraćenje ne može biti polovično. Biskup Alexander Chira (+ 1983.), podzemni grkokatolički biskup iz Zakarpatja (Karpatska Rutenija), koji je živio u egzilu u Karagandi, Kazahstan, rekao je u svojoj posljednjoj propovijedi, održanoj na njemačkom, 13. svibnja 1983.:

“U Fatimi u Portugalu Majka Božja je objavila: Rusija će se obratiti na katoličko jedinstvo (Russland bekehrt sich zur Katholischen Einigkeit). Bolna podjela između Crkve Istoka i Zapada već je 900 godina otrgnula Rusiju od istinske Kristove Crkve. Pokušaji da se ova stara rana u Mističnom Tijelu Kristovu izliječi učinjeni su više puta. Ljudska zloća, bezakonje i lukavstvo osujetili su najljubaznije i najplemenitije pothvate Katoličke crkve. I sada, neočekivano, ljubazna Majka Božja uzima stvar u svoje ruke. Pojavila se u Fatimi troje djece. Nije li zapanjujuće da se nije pojavila učenim moćnim vojskovođama, već samo troje jednostavne seoske djece!? I otkrila je: Rusija će se obratiti Katoličkoj crkvi!”

Također se moramo nadati da će posveta Rusije ubrzati trijumf Bezgrešnog Srca Marijina, koji će se sastojati u autentičnoj obnovi života Katoličke Crkve, tj. u novom sjaju čistoće katoličke vjere, svetosti liturgije i svetosti kršćanskog života.

Na kraju, moramo se nadati da će posvećenje Rusije ubrzati eru mira za čovječanstvo. Ipak, istinski i trajni mir u ljudskom društvu bit će uspostavljen samo ako Krist zavlada ljudskim društvom. Kao što je papa Pio XI napisao: “Nije manje neupitno da ćemo, čineći sve što možemo da dovedemo do ponovne uspostave Kristova kraljevstva, najučinkovitije raditi na trajnom svjetskom miru” (Enciklika, Ubi arcano, 49) .

(DM): Osobni tajnik Pape emeritusa Benedikta XVI., nadbiskup Georg Gänswein, potvrdio je da će se Benedikt XVI pridružiti papi Franji i biskupima svijeta u posvećenju Rusije i Ukrajine 25. ožujka. Vatikan je rekao da će to učiniti privatno iz samostana Mater Ecclesiae, odnosno iz kapele njegove rezidencije u Vatikanu. Što mislite o ovoj vijesti?
(+AS): Radost je za cijelu Crkvu što će se bivši papa Benedikt XVI., koji je, naravno, jedan od najeminentnijih članova svjetskog episkopata naših dana, pridružiti posveti Rusije Bezgrešnom Srcu Marijinu.

Izdavačka kuća Kyrios

Vijesti

Elon Musk razotkrio Metu: “Djeca se treniraju društvenim mrežama, a AI se koristi za ‘maksimiziranje dopamina’

Published

on

Elon Musk upozorava da se djeca treniraju društvenim mrežama, razotkriva užas u kojem se AI koristi za ‘maksimiziranje dopamina’ (usmjeravanje ponašanja prema nagradi , pa i mogućoj ovisnosti) – piše Katabella Roberts u The Epoch Times.

Američki biznismen Elon Musk obraća se sudionicima putem videokonferencije tijekom 8. izdanja sajma tehnoloških startupa i inovacija Vivatech, u izložbenom centru Porte de Versailles u Parizu, 23. svibnja 2024. (slika: sreenshot/X)

Biznismen Elon Musk upozorio je roditelje na rizike koje njihova djeca provode previše vremena na društvenim mrežama, navodeći da se umjetna inteligencija (AI) učinkovito koristi kako bi se osigurala maksimizacija dopamina.

G. Musk, koji je vlasnik platforme društvenih medija X, izdao je upozorenje dok je govorio na tehnološkoj konferenciji VivaTech 2024 u Parizu u četvrtak, gdje se pojavio na daljinu putem web kamere.

Izvršni direktor Tesle pozvao je roditelje da ograniče količinu vremena koje svojoj djeci dopuštaju na društvenim mrežama, ističući sve veće rizike povezane s naprednom tehnologijom, osobito kada je riječ o algoritmima koji izazivaju ovisnost i koji djecu tjeraju da skrolaju na internetu.

“Brinem se da se današnja djeca obučavaju na društvenim mrežama”, rekao je g. Musk, dodajući da su algoritmi umjetne inteligencije “u osnovi maksimizatori dopamina”.

“Dakle, pokušavaju maksimizirati količinu dopamina koju dobivate gledajući ekran”, nastavio je. “Dakle, rekao bih, potaknuo bih roditelje da ograniče količinu društvenih medija koje djeca mogu vidjeti jer ih je programirala umjetna inteligencija koja maksimizira dopamin.”

G. Musk je kasnije podijelio video svog pojavljivanja na tehnološkoj konferenciji na svom X računu, napisavši uz njega: “Mnogi društveni mediji su loši za djecu, jer postoji ekstremno natjecanje između AI-ova društvenih medija za povećanje dopamina!”

Njegovi komentari dolaze dok se nastavljaju tužbe protiv Facebookove matične tvrtke Meta, koja također posjeduje Instagram.

U jednoj od tih tužbi, koju su podnijeli državni odvjetnici 33 savezne države, navodi se da je div društvenih medija osmislio i implementirao štetne značajke — uključujući umjetnu inteligenciju — kako bi iskoristio mlade korisnike i njihovu osjetljivost na ovisnost, čime je pomogao potaknuti krizu mentalnog zdravlja mladih.

Od Meta-e izmijenjena ‘društvena stvarnost’ mladih Amerikanaca’

“Meta je iskoristila snažne tehnologije bez presedana kako bi privukla, angažirala i naposljetku uhvatila u zamku mlade i tinejdžere”, stoji u pritužbi. “Njegov motiv je profit.”

Algoritmi Metine platforme, dodaje se u tužbi, dovode do toga da se korisnici spuštaju u “zečje rupe”, gdje obično ostaju dulje vrijeme, dok je tvrtka “duboko promijenila psihološku i društvenu stvarnost generacije mladih Amerikanaca” kroz tehnologije koje potiču angažman.

U tužbi se također navodi da je div društvenih medija aktivno radio na prikrivanju bilo kakvih dokaza u vezi s psihičkom štetom koju tvrtka uzrokuje.

Meta je oštro negirala tvrdnje iznesene u tužbi.

Međutim, tvrtka se također suočava s nizom drugih tužbi koje navode slične tvrdnje, uključujući da njezine aplikacije promiču tjelesnu dismorfiju i izlažu maloljetne korisnike potencijalno štetnom sadržaju.

Europska komisija, izvršna vlast Europske unije, također ispituje medijskog diva zbog zabrinutosti da ne štiti djecu na internetu i da možda krši zakone EU-a.

Umjetna inteligencija “učitelj s iznimnim znanjem”

Na drugom mjestu tijekom svog pojavljivanja na daljinu na VivaTechu 2024. g. Musk je raspravljao o tome kako vjeruje da će umjetna inteligencija “dramatično utjecati” na obrazovni krajolik u budućnosti, premošćujući praznine u područjima s ograničenim pristupom obrazovanju i pružajući djeci vlastite osobno prilagođene tutore.

“AI je izuzetno obrazovan učitelj, vrlo strpljiv, gotovo uvijek će biti u pravu i može prilagoditi lekcije posebno djetetu”, rekao je. “To bi bilo kao da svako dijete ima Einsteina za učitelja, pa bi to bilo prilično duboko.”

Poslovni čovjek također je upozorio publiku da će AI vjerojatno preuzeti većinu poslova u budućnosti.

Vjerojatno nitko od nas neće imati posao, rekao je Musk.

Prema takvom scenariju, postojao bi univerzalni visoki dohodak, koncept prema kojem svaki član društva prima visok dohodak i ne postoji “nestašica dobara ili usluga”, prema g. Musku.

Međutim, takav bi scenarij vjerojatno ostavio ljude da preispituju svoj smisao života, rekao je biznismen.

“Svaki posao koji netko radi bit će neobavezan, kao ako želite raditi posao koji je poput hobija, možete raditi posao”, rekao je. “Ali inače će umjetna inteligencija i roboti pružiti bilo koju robu i usluge koje želite.”

Izvor: Epoch Times

Continue Reading

Vijesti

Marinci testirali repliku oklopa iz kasnog brončanog doba. Utvrdilo se da je riječ o posljednjem kriku

Published

on

Iz Grčke nam ove godine dolaze brojne zanimljive vijesti iz područja arheologije. Jedna od njih vezana je uz inovativno testiranje prapovijesnog oklopa. Konkretan oklop ulazi među najstarije prilično cjelovito očuvane europske oklope – piše Sonja Kirchhoffer u Povijest.hr.

Oklop se datira u kasno brončano doba i s obzirom na to star je oko 3500 godina. Izrađen je od brončanih ploča koje su prekrivale veći dio tijela, a uključivao je i neobičnu kacigu s pločama na obrazima, koja je napravljena od veprove kljove. Kaciga je izrađena tako što su komadići kljova vepra bili pričvršćeni na kožnu podlogu. Ova je defenzivna oprema iskopana još 1960. godine u blizini sela Dendra u južnoj Grčkoj. U pitanju je lokalitet koji je doslovno udaljen nekoliko kilometara od Mikene, odnosno prijestolnice kralja Agamemnona. Od trenutka kada je oklop nađen javila se dilemna je li on korišten u borbama ili samo u ceremonijama.

Oklop i kaciga mikenskog ratnika. Fotografija: Fotografija: Andreas Flouris and Marija Marković, PLOS ONE, 2024, CC-BY 4.0 (Fotor editor. GoArt)

Kriteriji koje su morali zadovoljiti marinci

Istraživanje ovog naizgled nezgrapnog oklopa proveo je Andreas Flouris, profesor fiziologije na Sveučilištu u Tesaliji i njegov tim. U provođenju istraživanja angažirali su marince Helenskih oružanih snaga. Rezultati ovog nesvakidašnjeg istraživanja objavljeni su u časopisu PLOS ONE, u svibnju 2024. Za potrebe istraživanja znanstvenici su angažirali 13 marinaca. Naravno, u pitanju su bili dobrovoljci koji su odgovarali postavljenim kriterijima. Marinci su morali biti odgovarajuće dobi, tjelesne težine i visine. Bili su to ljudi većinom u svojim tridesetim godinama života, što je bilo u skladu s opisima ratničke elite u Ilijadi. Kako su ti ratnici opisani kao visoki i impresivne pojavnosti – u izboru vojnika vodilo se računa da budu viši od tadašnjeg prosjeka i težine, ne bi li bili ujedno usklađeni s podacima prikupljenim iz mikenskih grobova ratničke elite. Bila je to okvirno visina od oko 170 centimetra i težina koja se kretala do nekih 80 kilograma

Tijekom eksperimenta marinci su bili odjeveni u naizgled nespretne replike tzv. Dendra oklopa i naoružani oružjem karakterističnim za brončano doba. Tako opremljeni uključeni su u unaprijed osmišljene simulacije borbi koje su smatraju karakterističnim za kasno brončano doba.

Kako rekonstruirati borbe u kasnom brončanom dobu?

Pravo je pitanje kako su te borbe izgledale i koliko ih je uopće moguće rekonstruirati. Znanstvenici okupljeni u ovoj studiji krenuli su od Homerove Ilijade koja daje prikaz Trojanskog rata. Iako je Ilijada zabilježena u željeznodobnom periodu ili preciznije u arhajskom razdoblju grčke povijesti, ona sadrži i ratne tehnike iz brončanodobnog perioda. Autori unutar ove studije su bili prilično rigorozni i odlučili su prihvatiti iz Ilijade samo ono što je već doista potvrđeno arheološkim nalazima. Tijekom 11 satne simulacije zaključeno je da ovaj oklop nije ograničavao nositelje, kao i da je bio podnošljiv u uvjetima jakog naprezanja. U simulaciji su marinci bili naoružani križnim mikenskim mačem, kopljem, ali i kamenjem srednje veličine. Najčešće su primjenjivali borbenu tehniku nazvanu “hit and run”, koja je zahtijevala visoku razinu angažiranosti. Prilikom brončanodobnog ratovanja najčešće su stradavali gornji udova, prsa i glava. Znanstvenici su tijekom simulacija vodila računa i o geografsko-klimatskim uvjetima na području Troje, kao i fizičkim obilježjima ondašnje populacije i koječemu drugom.

Kako napraviti vjerodostojno simulaciju?

Da bi simulacija bila što vjerodostojnija nastojali su se replicirati odgovarajući životni uvjeti. Područje Troje je u kasnom brončanom dobu bilo močvarno s relativno visokim temperaturama i visokom vlagom. Prema onome što znamo o ratovima u davnoj prošlosti oni su se vodili u ljepšem i toplijem dijelu godine. Procijenjeno je da je prosječna ljetna temperatura u vrijeme Trojanskog rata bila između 23 i 29 stupnjeva Celzija uz iznimno visoku vlagu. Dakle eksperiment je proveden u kontroliranim uvjetima, ali je tražio temeljitu pripremu istraživača. Ovo je eksperimentalno istraživanje provedeno tijekom 2019. godine. Svi su marinci prije sudjelovanja prošli obuku u taktikama ratovanja brončanodobnog vremena. Kada su došli na testiranje morali su ići na počinak u točno određeno vrijeme i isto tako u određeno vrijeme se dići. Naime, bitke su u to davno vrijeme, kako se procjenjuje, započinjale negdje oko 7 sati ujutro i trajale su do oko 18 sati navečer.

Procjena potrebnih kalorija

Uz sve to simulirana je i prehrana ratničke elite onog vremena. Procijenjeno je da je elitnim vojnicima trebalo malo više od 4440 kalorija dnevno. Njihovi su obroci podijeljeni na tri dijela: jutarnji, međuobrok i večeru. Vjeruje se da su 40 posto kalorija unosili ujutro, 10 kroz grickanje u pauzama i 50 posto tijekom večere. Doručak se u ratničke elite sastojao od suhog kruha, kozjeg sira, maslina i crnog vina. Međuobroci su bili slični doručku, samo tu nije bilo vina, ali se moglo naći meda dok se navečer jelo obilnije pa je uz sve navedeno na repertoaru bilo i mesa različitih životinja poput ovaca i koza.

Oklop je imao težinu od 18 kilograma, što je bilo manje od težine replike. Naime razlika u težini se pripisuje nedostaku određenih dijelova na originalu kao i oksidaciji. Tijekom eksperimenta provedena su razna laboratorijska mjerenja. Zapravo prehrana je zajedno s ispitivanjima tijelesnih funkcija pokazala da je visoka procjenjena količina kalorija doista odgovarala onoj potrebnoj. Nakon simulacije marinci su pokazivali umor uglavnom u gornjim dijelovima tijela, ali i stopalima. Ovo je defenzivno oružje bilo fleksibilno za upotrebu u borbi, ali i dovoljno jako da ratnika zaštiti od većine udaraca, pa se smatra da je imalo važnu ulogu u osvajačkim tendencijama Mikenjana. Bio je to posljednji tehnološki krik koji je nadmašio znatno skromniji oklop izrađen od brončanih ljuskica apliciranih na lan.

Piše: Sonja Kirchhoffer

Continue Reading

Vijesti

Legenda o nastanku hrvatskoga grba

Published

on

Legenda kaže da je krajem 10. stoljeća, u ratu s Mlečanima, hrvatski kralj Stjepan Držislav zarobljen i odveden u Veneciju. Mletački dužd Petar II. Orseolo je čuo da hrvatski kralj dobro igra šah i izazvao ga je na 3 partije šaha.

Ako bi kralj pobijedio, dužd mu je jamčio slobodu. Prema legendi, Stjepan Držislav je pobijedio i pušten je iz tamnice da se vrati u Hrvatsku. Kao zahvalu za svoju slobodu odlučio je za svoj grb i grb Hrvatske odabrati šahovnicu – djelomično prenosimo sa stranice History of Croatia…

Freska iz 15. stoljeća s hrvatskim grbom

Naravno, ovo je samo legenda. Crveno-bijela šahovnica u Hrvatskoj se kao državni grb počela javljati tek u 15. stoljeću, a vjerojatno najvažniji dokument s hrvatskom šahovnicom je onaj u kojem hrvatsko plemstvo bira Ferdinanda I. Habsburškog za svog i hrvatskog kralja 1. siječnja 1527. Nakon što je 1526. u bitci kod Mohača poginuo posljednji ugarsko-hrvatski kralj Ludovik II. Jagelski.

Povelja iz 1527. kojom hrvatski velikaši biraju Ferdinanda I. Habsburškog za kralja

Postoji više tumačenja što znače bijela i crvena polja na grbu… Jedno od njih je da znače Bijelu i Crvenu Hrvatsku. Bijela Hrvatska bila je prapostojbina Hrvata na području današnje sjeverne Češke i južne Poljske do iza Karpata, a Crvena Hrvatska je današnja Hrvatska koju su Hrvati naselili početkom 7. stoljeća.

Ali postoji, prema istraživanjima skupine ruskih povjesničara, arheologa i etnologa, monografija Velikaya Horvatya, potpisana od povjesničara s Peterburškog sveučilišta, Aleksandra Mayorova s narativom o Velikoj (Crvenoj) Hrvatskoj. Knjiga je izdana 2006. godine i baca potpuno novo svjetlo na povijest Hrvata kao antičko-pontskog naroda, koji je kroz prvih par stoljeća pos. Kr., vodio Slavene do potpune emancipacije i velikog kraljevstva/carstva.

Postoje tumačenja da bijela polja označavaju mir, a crvena krv i rat, do toga da označavaju strane svijeta, bijela – zapad, crvena – jug, no ni jedna od ovi teza nije sa sigurnošću potvrđena. Kroz povijest se mijenjala boja početnog polja.

Smiješno je stoga, da današnji glavnostrujaški projugoslavenski ‘povjesničari’ (zajednički naziv – ‘istoričarske karleuše’ – uz ispriku J.K.-i)… hrvatski grb svode na neke, tek epizodne reminiscencije 20. stoljeća…

Continue Reading

Popularno

Copyright © 2023. Croativ.net. All Rights Reserved