Connect with us

Vijesti

LOVRINOVIĆ kaže: “Plenković je NAJOPASNIJI PREMIJER do sada, za otkup uništene INA-e dat će Podravku ili HEP”

Published

on

‘Spašavao’ bi INA-u potapanjem drugih važnih hrvatskih poduzeća.

“Za otkup INE sadašnja vlada je će vjerojatno žrtvovati HEP ili Podravku? Ludilo hrvatske vlade očito ide do kraja, napisao je prof. ekonomije Ivan Lovrinović na svom Facebook profilu.

Njegovu objavu prenosimo u cijelosti:

“INU najprije 2003. g. prodaje SDP (25% plus jednu dionicu) a potom i HDZ (22%). Nisu je očito smatrali više strateškom kompanijom pa su je prodali mađarskom MOL-u. HDZ je zbog neviđene političke korupcije na najvišoj razini još jednom u javnosti stvorio dojam zločinačke organizacije, nakon FIMI medije, zbog MOL-ova mita Sanaderu, koji je nedavno osuđen na šest godina – prenosi Paraf.

Ministar neodrživog razvoja

Sjećate se Plenkovićeve izjave na Badnjak 2016.g. da će vratiti INU Hrvatskoj. On u stvari želi skinuti tu kvalifikaciju svoje stranke kao kriminalne vraćanjem INE u domaće vlasništvo, bez obzira koliko koštalo. Ministar neodrživog razvoja duže vrijeme šeta po Mađarskoj i pregovara o otkupu dionica ruinirane kompanije koju je MOL sveo na trgovačku firmu koja prodaje gorivo, sve vrste grickalica, pića i ostalih trafikantskih artikala.

Milanović očito ima neke konkretnije informacije o tim sumnjivim pregovorima s Mađarima nazvavši izravno neke ministre „mađarskim potrčcima“. Najbolji stručnjaci iz istraživanja i razvoja već su odavno u nekim drugim svjetskim naftnim kompanijama. Ovako okljaštrena INA više nije strateška kompanija, a ako bi se od nje htjelo nešto i napraviti taj posao očito ne mogu napraviti stranke koje su je političkom korupcijom skoro uništile.
Sada će Plenković stvar svesti na cjenkanje oko cijene dionica kako bi proizveo efekt borbe za nacionalne interese. No, u proračunu nema niti kune za otkup.

Rasprodaja strancima

E, sada će vlada izaći s idejom i pozvati mirovinske fondove da financiraju otkup dionica, a ona će im zauzvrat vjerojatno ponuditi svoje udjele u HEP-u, Podravci ili u još nekim dobrostojećim kompanijama gdje država ima velike udjele. Sva četiri mirovinska fonda su u rukama stranih banaka koje nakon toga dionice spomenutih kompanija mogu prodati bilo kome. Time bi se konačno realizirala namjera „majstora privatizacije“ da se dočepaju zadnjeg obiteljskog srebra do kojeg su stalno pokušavali doći. Dolazak Martine Dalić na čelo Podravke vjerojatno je prvi korak u tom smjeru. Sjetimo se Ivana Vrdoljaka koji je pola godine prije kraja mandata htio privatizirati HEP!

Prodaja INE mađarskom MOL-u je školski i najveći primjer političke korupcije u Hrvatskoj gdje je vrh HDZ-a i SDP-a prodavao najveću energetsku kompaniju za koju je MOL 90-tih bio lokalna firma. INA je, prema tome, smatrana nestrateškom kompanijom i prodano je Mađarima dionica u vrijednosti oko 10 milijardi kuna.
Od 2003.g. do danas INA je pod upravom MOL-a kontinuirano propadala, pa je samo od 2009. do danas broj radnika smanjen za preko 6 tisuća. Investicije su minimalne, a rafinerija u Sisku zatvorena a prazna obećanja o velikim investicijama ponavljaju se svake godine.

Maknuli Samodola zbog prijave MOL-a

2003. godine MOL je kupio 25% plus jednu dionicu, nakon toga je otkupio 7% dionica od braniteljskog fonda a kroz javnu ponudu putem medija od ostalih dioničara je otkupio oko 20% te došao do 47%. MOL je činio sve da na tržištu kapitala otkupi što više dionica kako bi došao do većinskog vlasništva. Tadašnji ravnatelj HANFE, Ante Samodol jedini je ispred neke državne institucije podnio kaznene prijave protiv MOL-a zbog obmana javnosti u tim poslovima. DORH nikada taj predmet nije ozbiljno prihvatio, a Samodolu su se kasnije svi osvećivali, a jedini je branio Zakon i hrvatske interese.

Početkom prosinca 2006. dionice INE uvrštene su na burzi u Zagrebu u i Londonu, a u prospektu koji je objavljen pisalo je: INA Grupa planira uložiti oko 1,1 milijardi USD u razdoblju između 2006. i 2011. u rafinerije nafte u Rijeci i Sisku. Sad znamo da su lagali naveliko.

Kriminal i korupcija

Bez obzira što MOL nije stekao većinski paket dionica svim silama se trudio do njega doći, pa makar kriminalnim putem. Taj dio znamo jer nam eje ostala slika u glavi Sanadera i šefa MOL-a Hernadyja kako za velikim stolom u restoranu Marcelino izmjenjuju ceduljice s novčanim iznosima zbog čega je Sanader nedavno osuđen na šest godina a Hernady u odsustvu na 2 godine. Hernady je postao tako najčuvaniji čovjek kod Mađara.

Usprkos presudi Suda da je bila riječ neviđenoj političkoj korupciji na najvišoj razini ugovor s Mađarima nije poništen. MOL je združeno djelovao na tom državnom projektu energetskog širenja kojemu su sve mađarske institucije bile na usluzi. S druge, hrvatske strane – ključni ljudi hrvatske vlasti kojima su građani tada dali povjerenje na izborima radili su za svoj interes i bili spremni prodati nekada moćnu INU za osobni probitak. Pokazalo se da ključni hrvatski vlastodršci MOL-u nisu bili skupi. Spominjana cifra od 10 milijuna eura mita uistinu je sitnica za ono što su Mađari dobili. Za taj iznos je politički vrh Hrvatske prodao Mađarima upravljačka prava u INI koja inače nisu mogli imati jer nisu bili većinski dioničari.

No, to nije sve. MOL nije htio INU s budućim gubicima. Tako je 2009.g. Plinacro otkupio podzemno skladište plina Okoli za 513 milijuna kuna, a izdvojen je i dio INE koji se zvao „plinsko poslovanje“, tj. distribucija plina za što se znalo da će zbog reguliranih cijena ostvariti gubitak od oko 3,5 milijardi kuna. Dakle, kao i u slučaju prodaje domaćih banaka strancima, Mađari su htjeli čist teren i sigurnu zaradu a moguće gubitke prevaliti na hrvatske građane. Tako smo mi za “čišćenje” INE platili 4 milijarde kuna. Za sitne pare (10 mln eura) to su i ostvarili plativši „velikim Hrvatima“ mito.

Uloga supruga Martine Dalić u INA-i

Linić je saborskom istražnom povjerenstvu 2010.g. rekao da su INU prodali jer je trebalo spašavati brodogradilišta i graditi ratom razorene kuće i to prikazao kao strateški interes dok je s mađarske strane njihova država širenje MOL-a na ovom području vidjela kao strateški energetski interes njihove države i kompanije. Tako su HDZ i SDP rasprodavali obiteljsko srebro a hrpa njihovih ulizica, savjetnika i ostale političke kamarile predstavljala je MOL uvijek kao strateškog partnera, pa i dan danas iako je on u ugovoru definiran kao strateški ulagač.

Ono što pokazuje svu bijedu hrvatskih političkih struktura koje su sudjelovale u ovoj političkoj korupciji na najvišoj razini je izmjena ugovora kojim se, na temelju isplaćenoga mita, upravljanje INA-om umjesto upravi prebacuje u ruke izvršnih direktora koje imenuju Mađari. Tako su dva predstavnika hrvatske strane u razvlaštenom upravnom odboru preuzeli ulogu informatora hrvatske vlade bez ikakvog upliva u odluke. No, hrvatske vlade koje su krčmile INU to nikada nije niti brinulo jer to za njih nije bila strateška nacionalna energetska kompanija. Danas je je jedan od tih čuvara hrvatskih nacionalnih interesa u INI muž Martine Dalić, a ona je otišla braniti nacionalne interese u Podravku nakon što je kriminalnim zakonom Lex Agrokor predala Amerima i Rusima taj koncern, a grupa Borg kojoj je ona uz Plenkovića bila u vrhu raspačala je među sobom 500 milijuna kuna za strateške savjete kako to sve provesti.

MOL je već davne 2003. g. odobrio kredit za spašavanje Podravke koja je tada bila u problemima nastalim zbog prethodnog pokušaja spašavanja Podravke od sumnjivih investitora pri čemu je spiskano 300 milijuna kuna što je tu kompaniju dovelo u crveno. Mađari su vidjeli priliku i dali kredit s tim da su napisali u ugovor da ga Podravka može otplatiti i dionicama INE u kojoj su već tada namjeravali preuzeti što više dionica. Otvori se zemljo!!! Dakle, interesi Mađara su široki i ne svode se samo na INU. Oni su razvili i bankarski biznis kroz OTP banku, kupili su NK Osijek, zanima ih Podravka, a posebno Belje i još puno toga. Samo su se u Hrvatskoj mogle dići na neku razinu banke poput austrijske Hypo i mađarske OTP banke.

To je taj Plenkovićev moderni suverenizam, koji u sebi integrira prethodni kriminal i ne brine o tome tko premrežava naše gospodarstvo i s kojim ciljevima i udjelima.
Ugovor s MOL-om mora se poništiti jer je Sud osudio i Sanadera i Hernadyja, na temelju dokazane korupcije. On bi spašavao INU potapanjem drugih važnih hrvatskih javnih poduzeća.
Zbog ovoga, a i drugih važnih problema u Hrvatskoj, prije 14 mjeseci sam u Saboru Plenkovića javno proglasio najopasnijim premijerom do sada”, zaključuje Lovrinović.

Prof. Ivan Lovrinović

Advertisement

Vijesti

U Brodosplitu dovršen obalni ophodni brod za HRM

Published

on

U Brodosplitu je dovršen novi obalni ophodni brod. Riječ je o budućem brodu Hrvatske ratne mornarice.

U ožujku je potpisan ugovor kojim je reguliran način završetka gradnje i novi rok isporuke za prvi od ukupno četiri preostala broda. Brod će biti porinut 1. srpnja, a MORH-u će biti isporučen do kraja godine.

Ministar obrane Ivan Anušić nakon preuzimanja dužnosti najavio je nastavak realizacije projekta izgradnje obalnih ophodnih brodova, istaknuvši to kao jedan od prioriteta Ministarstva obrane.

Gostujući na Dan državnosti u središnjem Dnevniku HTV-a, ministar Anušić rekao je kako ima informacije iz Brodosplita da je brod čija je gradnja ugovoriena izvezen van iz hale i da se priprema već ovo ljeto za porinuće i nastavak dovršenja.

Podsjetio je da je s Brodosplitom 2014. godine potpisan ugovor o realizaciji pet ophodnih brodova za HRM, kojima je rok isporuka trebao biti 2018. godine, međutim dosad je isporučen samo jedan, prototip. Najavio je, da će, prema informacijama iz Brodosplita, do kraja godine HRM imati drugi brod i nakon u paketu će se i ostala tri broda rješavati.

foto: Ophodni obalni brod Umag 32/MORH

Continue Reading

Vijesti

Sveti Toma Akvinski o tome kako izbjeći zavist na društvenim mrežama

Published

on

Umjesto da podlegnemo zamci usporedbe, možemo njegovati duh zahvalnosti i slaviti dobro u sebi i drugima.

Gornja ilustracija: – Imam 1000 sljedbenika, a ti? – 80000. Stvarnost: – Mislila sam da će više ljudi doći!? – Ne, samo moji najbolji prijatelji!

Potreba za isključivanjem, odbacivanjem doslovno beskonačnog pomicanja i algoritamski odabranih feedova, sve je veći fenomen. Nije pretjerano reći da mnogi biraju digitalnu detoksikaciju, svjesni prekid od stalne gužve društvenih medija – ili čak potpuno povlačenje iz njih. Ovo nije samo hir, poput čišćenja sokovima ili povremenog posta; to je zdrav odgovor na stalni pritisak online savršenstva. Platforme društvenih medija, iako nude povezanost, također mogu njegovati osjećaj zavisti. Ali što kada bi postojao način za snalaženje u ovom digitalnom krajoliku bez podlijeganja ovom poroku?

Uđite u svetog Tomu Akvinskog, poznatog srednjovjekovnog filozofa i teologa. Njegovi bezvremenski uvidi iznenađujuće su relevantni kada je u pitanju razmišljanje o našim suvremenim borbama. Dok Akvinski nije mogao predvidjeti uspon društvenih medija, njegova razmišljanja o zavisti pružaju snažan okvir za navigaciju u usporednoj zamci koju te platforme mogu stvoriti.

Što je zavist i zašto je destruktivna?

Prema Akvincu, zavist je “tuga tuđeg dobra”. To nije samo ljubomora, koja je strah od gubitka nečega što posjedujete. Zavist je podmuklija emocija, gorčina koja se zagnoji kada vidimo sreću druge osobe. U doba društvenih medija, ova sreća može poprimiti mnoge oblike – prijateljeve savršene fotografije s odmora, kolegina nemilosrdna promaknuća na poslu, pažljivo osmišljena slika života koji se čini sretnim bez napora.

Akvinski nas podsjeća da je zavist razorna sila. To ne samo da izjeda našu vlastitu radost, već također sprječava našu sposobnost da cijenimo dobre stvari u vlastitom životu. Akvinski nadalje tvrdi da istinska sreća ne dolazi od uspoređivanja s drugima, već od življenja kreposnog života u skladu s Božjim planom.

Dakle, kako možemo primijeniti mudrost Akvinskog na svoje navike društvenih medija? Evo nekoliko strategija:

1. PAZITE ŠTO KONZUMIRATE

Uredite svoje feedove društvenih medija tako da budu poticajni i inspirativni. Prestanite pratiti račune koji stalno izazivaju zavist ili negativnost.

2. VJEŽBAJTE ZAHVALNOST

Prebacite fokus s onoga što vam nedostaje na ono što imate. Svaki dan odvojite vrijeme za razmišljanje o blagoslovima u svom životu, velikima i malima.

3. SLAVI USPJEH DRUGIH

Prava radost zbog tuđe sreće raspršuje zavist. Koristite društvene medije da čestitate i ohrabrite druge.

4. PRISJETITE SE “ODGOVARANE STVARNOSTI”

Društveni mediji su vrhunac, a ne stvarni život. Svatko se suočava s izazovima, čak i oni s naizgled savršenim online osobama.

5. USREDOTOČITE SE NA VLASTITI ŽIVOT

Uspoređivanje je kradljivac radosti. Postavite sebi ciljeve i težnje, neovisno o tome što drugi rade.

Društveni mediji mogu biti vrijedan alat za povezivanje i informacije – to je neporecivo. Ali primjenom bezvremenske mudrosti Akvinca na zavist, možemo koristiti ovaj digitalni prostor s većom sviješću i unutarnjim mirom. Umjesto da podlegnemo zamci usporedbe, možemo njegovati duh zahvalnosti i slaviti dobro u sebi i drugima. Usredotočujući se na svoj život, možemo pronaći istinsku sreću izvan filtrirane leće društvenih medija.

Daniel Esparza/Aletea ilustracija: Brightside

Continue Reading

Vijesti

Preminuo je Louis d’Alencourt ‘apostol posljednjih vremena’

Published

on

Louis d’Alencourt, francuski intelektualac, komunikolog, te kao katolik specijaliziran za eshatologiju, koji je detektirao sve simboličke tragove koji se odnose na kraj vremena, preminuo je. POČIVAO U MIRU!

Tekst o Autoru (samom sebi) s bloga Le grand Reveil – Révélations pour la fin des temps, (Veliko buđenje – Otkrivenje za posljednja vremena) prenosimo

slika: Gospa od La Salette.

Zovem se Louis d’Alencourt, rođen sam 1969., dakle 2012. imam 43 godine. Oženjen, otac obitelji, poslovni menadžer, oglašivač sam i radim u komunikacijskim profesijama od svoje 23 godine , uglavnom na čelu vlastitih struktura. Imao sam sve razloge da nastavim živjeti “ublaženi” mali život bez postavljanja previše pitanja i da uživam u životu. Osim toga…

Praktičan katolik, tradicionalističkog senzibiliteta, odgojen sam u okruženju u kojem sam naučen ne vjerovati “svijetu”, odnosno društvu koje ga okružuje, čije su ideje i način djelovanja sve više u suprotnosti s katoličkom mišlju i njezinim učenjem . Hvala Bogu, djetinjstvo i mladost sam sačuvao od štete koju danas nanose televizija i “elektronički” stil života (videoigre i slično).

To me nije spriječilo da se prihvatim računala čim sam počeo raditi (bilo je to 1989. godine), niti da pozdravim dolazak Interneta i očito budem redoviti korisnik. Čak sam bio jedan od preteča mobitela jer sam i prije dolaska mobitela već imao telefon u autu. Bilo je to doba Radiocoma 2000. ako se dobro sjećam.

No, kako nisam rođen s računalima i kako sam ih usvajao samo u radu, uvijek sam ih smatrao prije svega alatom za rad. Isto za Internet. Računalni i elektronički alati za mene nisu cilj nego sredstvo. Nijansa je važna jer nam omogućuje da stroju i njegovoj dominaciji nad čovjekom damo granice, također nam omogućuje da znamo da ne budemo previše ovisni o njemu, a prije svega da zadržimo “kontrolu”. Često sam sklon reći “nije stroj taj koja odlučuje, ja sam”.

Dovoljno je reći da računala koja se sama ažuriraju, nadjačavajući slobodnu volju svog vlasnika, odgovaraju stvarima koje me ljute. Da ne spominjem da zapravo ne znamo sve što navedeno računalo radi i prenosi…

Sve ovo samo da kažem da sam malo po malo, što sam bio stariji, to sam se više pitao o evoluciji sadašnjeg svijeta; kamo ide, Što se događa ? Odakle taj jaz između percipiranog svijeta, željenog svijeta i stvarnog svijeta? Kako objasniti da usprkos iznimnom životnom standardu zapadnjaka, čiji je potrošačko društvo najvidljiviji izlog, postoji i velika nelagoda? Sve se čini u redu, a ipak nešto nije u redu.

Uvijek su me zanimale politika i ekonomija. Moram razumjeti stvari i stoga dublje prodreti u određene teme. Budući da televizija ne dopušta da idete dublje, čitanje je najlakši i najpouzdaniji način.

Tako sam od prosječnog građanina s godinama postao ISTRAŽIVAČ. Filozof i istraživač. Točnije, istraživač političke filozofije.

Da biste razumjeli što se događa, morate pokušati znati donju stranu karata. Postoji službena i neslužbena povijest. Onaj pravi, onaj o kojem se ne uči u udžbenicima. Geopolitika. Tajne službe. Tajna društva. itd…

Kao istraživački alat, ne biste trebali početi s internetom, već s knjigama. Jedna knjiga vodi drugoj; autor, u svom argumentu, navodi druge knjige koje vas potiče znatiželja, i tako dalje. Zatim dovršavate svoja zapažanja putem Interneta. Nikad ne zaboravite da, ako vam se neka tema sviđa, morate je dalje istraživati ​​kroz knjige, a ne ostati na površnoj fazi, kao što je slučaj s audiovizualnim dokumentima i internetom.

A ono što sam otkrio bilo je zastrašujuće. Nakon 10 godina istraživanja i napornog rada, odabira, provjeravanja, razmišljanja, danas sam u mogućnosti odgovoriti na pitanja:

Za što ?
Gdje idemo ?
O kako da stignemo tamo?
Gotovo sa sigurnošću. Jedini element koji mi nedostaje, i to veliki, je kalendar: Kada?
Ali to je i najteže, i najtajnije.

Iza riječi “kraj vremena”, “apokalipsa” ili “kraj svijeta” moramo dati jasna objašnjenja, valjane argumente i konstruirano razmišljanje.

Danas više ne mogu šutjeti. Ovo znanje moram staviti u službu svojih bližnjih kako bih im pomogao da se pripreme za konačno rješenje koje se nazire. Razmišljao sam o pisanju knjige; ovaj projekt nije isključen, ali prvo krećem s ovim blogom čiji je cilj u naslovu: probudi se dok ne bude prekasno!

Tako ću ispuniti ulogu “apostola posljednjih vremena” o kojem je Gospa od La Salette govorila u svojoj poznatoj tajni (1846.) i koji će se pojaviti u vrijeme dolaska Antikrista: “Pozivam apostole posljednjih vremena, vjerne učenike Isusa Krista, koji su živjeli u preziru svijeta i samih sebe, u siromaštvu i poniznosti, u preziru i šutnji, u molitvi i mrtvljenju, u čistoći i u jedinstvu s Bogom, u patnji i neznanju svijetu. Vrijeme je da izađu i osvijetle zemlju. “.

Nažalost, ne uklapam se baš u opis, stoga riječ (budućnost) na početku ovog članka, jer težim biti dio toga i nadam se da ću pronaći milost i snagu potrebnu da to postignem.

Doista, vladavina Antikrista je blizu i sada je hitno prosvijetliti svoje suvremenike.

Continue Reading

Popularno

Copyright © 2023. Croativ.net. All Rights Reserved