Connect with us

Istaknuto

Šajini i Bokordići simboli nacističkog terora u Istri

Published

on

U svakom ratu zločini se događaju po istim obrascu, razlika je samo u nijansama, bez obzira kojim povodom i sa kojim ciljem, rezultat su uništavanje imovine i ubijanje ljudi, nemoćnih civila, žena, djece i staraca.

Svjež nam je primjer Domovinskog rata i zločina koje su počinili dojučerašnji susjedi i sugrađani u cilju protjerivanja Hrvata sa svojih ognjišta, kojom prilikom su  palili sela, rušili i palili obiteljske kuće i zgrade, crkve, škole sa ciljem da se zatre svako postojanje hrvatskog naroda na tom području.

Duboke su i nezaliječene traume ostale  iz 2.svjetskog rata,  još ima živih svjedoka, koji ne mogu nikako zaboraviti zločine i preboljeti gubitak svojih voljenih.

Uzroci i razlozi tih događaja bile su dosta  raznoliki, kao i odnos prema povijesti u   sjećanju lokalnih  zajednica i nacija. Neka su sela bila  spaljena radi „čišćenja terena“, a druga kao odmazda  protiv partizana, zbog čega su kažnjavali i  civile. A svjedočenja nam otkrivaju  da je bilo  razlika i među vojnicima: neki su bili milostivi pa  su, na primjer, umjesto kuće zapalili sijeno kraj nje, a  drugi se nisu premišljali ni pred ubojstvom djece ili  spaljivanjem živih ljudi, kao što se to dogodilo u mnogim selima. Među redovnim  vojnicima njemačke vojske našlo se i „dobrih“ pojedinaca, koji nisu  željeli otići  u rat, i domaće ih je  stanovništvo voljelo.

Takve bi ratne zgode neki radije  prešutjeli, kao, primjerice, da su među palikućama bili  i domaći ljudi,  takozvana domaća  peta kolona.

Isto tako u  usmenim svjedočanstvima o paleži sela, iz današnje perspektive postavlja se pitanje koliko  je  bilo svrhovito ubiti jednoga njemačkog vojnika, ili uništiti neko vozilo, kada se  znalo  da će  nakon  toga Nijemci spaliti više sela i poubijati stanovništvo.!?

No ništa ne može opravdati okrutnosti okupatora  uz tako ekstremne oblike osvećivanja i zastrašivanja  nedužnih ljudi. Bez obzira na razloge za uništavanje,

Isto tako ne smijemo dopustiti da takva djela odu u zaborav,  zato što su sela već pokušali izbrisati zavojevači ,  što im daje posebno simboličko mjesto kod komemoriranja tih događaja, poslije rata  sve do danas.

Kako  pak izbjeći oživljavanju trauma, traženju „unutarnjih“  izdajica i prenošenju kolektivne krivnje na narode ili političke skupine? Tko su bili počinitelji, zna se! Do  8.rujna 1943.godine bili su talijanski fašisti, squadristi i karabinjeri, a poslije do kraja rata  njemački nacisti i domaći kolaboracionisti.

Rat  nosi mučna sjećanja svim  stranama; suočavanje s njima i omogućavanje kasnijega  suživota među „neprijateljima“ nešto je,  najteže, pogotovo kada  krivci ne žele priznati  krivicu. Kao pojedinci i kao društvo trebali bi se ponašati u skladu sa Rezolucijama Vijeće EU 1481/2006 i Rezolucijom EU Parlamenta od 19.rujna 2019. o izjednačavanju zločina svih totalitarnih režima, jer zločin je zločin ma tko ga počinio i u ime koje ideologije ga  je počinio.

Suočiti se sa zločinima, obilježavati ih i odgajati mlade generacije u uvjerenju da zločini nemaju opravdanja, a kao društvo pobrinuti se da zločinci odgovaraju.

Međutim,  iz  dosadašnje  prakse poznato nam je da je  mnogo  zločina ostalo nekažnjeno!   Parcijalno su neki odgovarali, ali to je sve jako malo u odnosu na razmjere počinjenih zločina.

Rommelov krvavi trag u Istri

Rommelova ofenziva u listopadu 1943. godine, koja je uslijedila nakon kapitulacije Italije 8.rujna 1943.godine i Rujanskih odluka o pripojenju Istre matici Hrvatskoj i Jugoslaviji.13 i 25 rujna 1943.godine bila je izrazito okrutna. Hitlerova naredba bila je izričita: ugušiti slavensko-komunistički ustanak bezobzirnom silom. U ofenzivi je sudjelovalo oko 50.000 njemačkih vojnika s više od 150 tenkova i drugog teškog naoružanja. S druge strane bilo je 15.000 slabo naoružanih partizana bez ratnog iskustva.

Kao zapovjednik grupe Armija B, Erwin Rommel dobio je naredbu njemačke Vrhovne komade da slomi ustanak i eliminira snage Narodnooslobodilačke vojske i Partizanskih odreda Jugoslavije u Slovenskom primorju, Istri, Gorskom kotaru, Hrvatskom primorju i istočnoj Sloveniji te osigura kontrolu nad tim dijelom jadranske obale. Nijemci su se, bojali iskrcavanja angloameričkih saveznika i na tom dijelu obale, kao  što se ranije dogodilo na jugu Italije uoči njene kapitulacije – te gubitka komunikacije između svojih jedinica u Italiji i okupiranoj Jugoslaviji. U brutalnoj ofenzivi u Istri je poginulo više od 2.000 istarskih boraca i isto toliko civila, dok je 21 508 ljudi deportirano u koncentracijske i radne logore u Njemačku i Austriju. Velike civilne žrtve pratilo je rušenje, paljenje  i uništavanje svega što je ustanicima moglo poslužiti.

Istovremeno, pljačkaju se i uništavaju stambene i gospodarske zgrade i stočni fond. Njemački vojnici i lokalni fašisti pale kućanstva, poljske, pastirske, lugarske i planinarske kuće, staje, sjenike, crkve, škole,  trgovine, društvene domove, pomoćne gospodarske zgrade. Stoka se ubija ili odvodi kao ratni plijen.

Posječena su ili oštećena stabla raznih voćaka i čokoti  vinove loze, uništene velike zalihe raznih poljoprivrednih i stočarskih proizvoda, sirovine, pogonski materijal i razne dragocjenosti, sve što je vrijedno!

https://www.dw.com/bs/rommelov-krvavi-trag-u-istri/a-56180105

Igor Šaponja, pulski povjesničar, član Istarskog povijesnog društva  je godinama s kolegom Igorom Jovanovićem prikupljao povijesnu građu  kaže:

„U kratko vrijeme slomljen je partizanski otpor, a nakon toga počinjeni su mnogi zločini prema civilnom stanovništvu, od stradavanja sela Kresini, preko spaljivanja Bokordića i Šajina, do masakra sela Lipa, koje je do temelja razoreno, a stanovništvo živo spaljeno u jednoj kući. Više od 21 508 stanovnika odvedeno je u koncentracijske logore, a 5.000 ih se nikad nije vratilo”. Navodi da je u talijanskom dijelu Istre, u Trstu, bio jedini koncentracijski logor u ovom dijelu Europe čiji je krematorij radio u samome gradu.

„Nažalost, okrutnost nacističkih vojnika prema civilnom stanovništvu bilo je više pravilo nego iznimka, a u tom velikom ratnom stroju Rommel je bio vrlo važan čimbenik. Možemo se i zapitati za motive urote protiv Hitlera? Nitko od sudionika urote nije planirao atentat na Führera dok su osvajali Francusku, prodirali kroz Rusiju ili dok su se palila istarska sela, već onda kad je svima bilo jasno da nacistička Njemačka gubi rat i da će posljedice, kao što je to i bilo, biti strašne. Uostalom, danas smo svi svjesni da je Hitlera trebalo maknuti puno, puno prije“

Drugi svjetski rat u Istri je odnio velik broj žrtava: 17.000 poginulih, 21.508 deportiranih u koncentracijske logore, 5.565 spaljenih i razorenih kuća i gospodarstava. U dvije godine, 1943. i 1944., spaljeno je više od 400 sela i zaseoka.

Masovne egzekucije

Na osnovu prikupljenih svjedočanstva preživjelih iz Drugog svjetskog rata vidljivo je da su u Rommelovoj ofenzivi izvršene masovne egzekucije uz paljenje sela.

Istovremeno, pljačkaju se i uništavaju stambene i gospodarske zgrade i stočni fond. Njemački vojnici i lokalni fašisti pale kućanstva, poljske, pastirske, lugarske i planinarske kuće, staje, sjenike, crkve, škole,  trgovine, društvene domove, pomoćne gospodarske zgrade. Stoka se ubija ili odvodi kao ratni plijen.

Najviše su stradala sela Šajini( Barbanski),  Lipa, Kresini….

Pokolj u Šajinima, 8. – 9. siječnja 1944.

U noći s 8. na 9. siječnja njemački su vojnici uz pomoć fašista počinili pokolj u selu Šajini, u kojem je stradalo 54  seljana,  a mnoge su kuće zapaljene, Selo je bilo opkoljeno i osigurano dvostrukim stražama, tako da se mještani nisu nikako mogli izvući. S fašistima je bio i domaći čovjek koji ih je predvodio  i sam ubio dvoje svojih rođaka. Među žrtvama je bilo po petoro staraca i žena te dvoje djece. Među djecom, 110 ih je ostalo bez jednog, a 12 bez oba roditelja. Ivan Blarežina i cijela obitelj Pavla Pekice živi su spaljeni, a iz kuće Marije Pekica strijeljano je sedmero ljudi. Tri žene ostale su udovice s desetoro malodobne djece bez ikakvih sredstava za život. Jedan od njih je:

Marko Pekica (rođ. 1943.), hrvatski komunikolog međunarodnog glasa i hrvatski pjesnik, profesor i predavač, novinar, pisac, scenarist, umjetnički fotograf i redatelj, marketinški stručnjak. Po struci je profesor suvremenog hrvatskog jezika i komparativne književnosti. Napisao je tri knjige zbirke poezije :Kadi su vni dani?, Istro mila moja, lipa mati moja i Brkasto vrime.

Marku  su ubijeni „did Ive,   baba Ana, barba Ive, barba Mate, teta Fuma, teta Luca i moj tac Pave. 5 od njih su zivi zgorili u hizi (Baba, did, teta Luca, barba Mate i moj tac)“

Bajuneta

Na srid korta,

na punjavi

i u krilima

naših materi

zmrznuti smo sidili,

od straha i zime

smo drhtali i plakali

dok su naši oci, babe i didi,

barbe i tete u ognju

naše hiže živi gorili.

Poli nas z bajuneton na puški

Mladi soldat tudeško je sta.

Bajunetu u ledenu zemlju

Je riva, nas umiriva,

Skupa z nami plaka

I z velikin grihon u sebi

Od tuge je umira.

To mi je kašnjije,

Jenu večer poli gnjišća

Moja pokojna mati povidala,

u naručje me uzela,

svega zbukivala i zaplakala.

Nisan je kapija.

Marko Pekica

Kadi su vni dani?-Zagreb 2020.

Spomen soba u Šajinima

Sat na kojem kazaljke stoje na 23:30

Kazaljke su se zaustavila na 23:30….

Bilo je oko 23:30 sata kad su opkolili selo. U Spomen sobi u Šajinima još se uvijek, uz svjedočanstva i povijesna sjećanja, čuva stara budilica čije su se kazaljke zaustavile pola sata prije ponoći.

Pokolj u Bokordićima, 9. siječnja 1944.

Nakon masakra u Šajinima njemački vojnici i fašisti uputili su se u Računiće i Bokordiće, gdje su pobili 22 mještana, spalili 5 kuća i 12 štala. Te je večeri 25 djece mlađe od 14 godina ostalo bez očeva. U svjedočanstvima je zabilježena hrabrost žena koje su spašavale svoju djecu. Marija Macana, koji je tada imao 9 godina, spasila je majka preklinjući naciste da ga ne bace u zapaljenu kuću u kojoj su već gorjela njegova strijeljana braća Anton i Martin.

Fuma Macan sjeća se svoje bake koja je u naručju držala njezinu 16-mjesečnu kćer Milku kada je jedan vojnik uperio pušku u njih. „Ča anke to brižno dite ćete mi ubiti!“, potrčala je vičući prema njemu; vojnik se okrenuo i otišao. Desetoro mještana odvedeno je u zatočeništvo u njemačke logore.

Mario Piljan sjeća se zločinca koji je stajao nad njima i nije dopustio da gase slamarice na kojima su spavali dok im vatra nije uhvatila grede:

„Te noći izgubio sam šestoro članova obitelji: mamu i tatu, babu, djeda, njegovog brata i tetka. Ljudi misle da se petogodišnje dijete ne sjeća, a ja vam kažem da se sjećam toliko dobro svih detalja, i što su govorili i kako su došli i što su radili“, pripovijeda za  82-godišnji Đino Matošić, jedan od nekoliko živih svjedoka nacifašističkog pokolja u istarskom selu Šajini.

Mali Đino, iako ranjen u nogu, preživio je jer je ležao ispod majčina mrtvog tijela, pritajio se i satima na studeni čekao dok fašisti nisu otišli.

„Spavao sam s tatom i mamom. Najedanput začujemo veliku pucnjavu. Tata je skočio iz kreveta i rekao ‘nema nam spasa’. Čulo se kako ljudi vrište. Tata i mama su izašli vani, čuli su se Nijemci kako viču ‘Halt! Halt!'”, prisjeća se Đino. Otac je pokazao dokumente na kojima je pisalo da je radnik, da nema veze s politikom, ali su ga svejedno ustrijelili.

„Stisnuo sam se, vidio sam da još gori, bija je mraz, misečina kao dan. Tu sam se zatajio i bio na tom mrazu sigurno dva, tri sata. A oni su klali dalje po cijelom selu, palili žive ljude u kućama, čulo se vrištanje, kuće su skoro sve gorile. Ujutro je snajperist pogodio mog strica”.

Redatelj i snimatelj Elvis Lenić snimio je 15-minutni dokumentarni film „9.januar“ uz pomoć općine Svetvinčenat, u kojem govori kroz svjedočenja preživjelih o brutalnom masovnom zločinu koji su njemački okupatori predvođeni domaćim izdajnicima počinili u selu Bokordići par sati nakon ponoći, 9 . siječnja 1944. godine. Tada su ubili 22 seljana, a  njih osam odveli u logore iz kojih se nikad nisu vratili te spalili brojne kuće u selu.

Autentična svjedočanstva Marije Buršić, Marija Piljana, Ivana Obrovca, Ivana Macana, Marije Piljan, Marija Macana i Ivana Mišana (svatko je snimljen odvojeno) nude dirljive, ali i neke intrigantne detalje.

Marija Buršić, čiji je otac završio u logoru Dachau iz kojeg se nikad nije vratio, tvrdi u filmu: “Mi smo imali izdajicu i ona nas je uništila”. Mjesec dana nakon tragedije u selo su došli partizani i odveli dvojicu“  kaže ona, a ni prije ni poslije njene izjave u filmu se ne navodi ime kriv(a)ca.

Ivan Mišan govori u filmu da su mještani Bokordića bili unaprijed obaviješteni da te noći idu spavati van sela, u šumu, jer će doći Nijemci, no nitko nije vjerovao i svi su ostali spavati doma.

„Da su pošli spati ča, bi bili poubijali žene, kako u Šaini. Nitko nije vjerovao i svi su skoro ostali mrtvi, kaže Ivan Mišan u filmu, dodajući da je uoči zločina na zidu triju kuća netko ostavio bukaletu, kao znak da se do tuda pali, a dalje ne.

Ivan Obrovac govori da je tu bilo nešto namješteno jer je bilo kuća koje su ostale pošteđene, a zatim znakovito govori: “Nanke sad ne znaju kako je to bilo. Znaju, ali sve se muči, bilo u Šaini , bilo uode i svaderi”, kaže on.

Marija Piljan kroz suze govori: “To ča mi je mati povidala, sve su nam nažgali; brat je još gorija u hiži; mati je kroz noge Njemca ušla po brata, da ga spasi. A mene je drža tac. I kad je mati došla doli, da je reka materi: “Marija, drži malu, mene će ubiti”.

Ivan Macan, tada osmogodišnjak, podignuo je glavu ubijenog oca, misleći da nije mrtav već da ga nešto boli.

Mario Piljan se prisjeća kako je jedan Nijemac držao pušku na gotovs, zabranjujući njegovoj baki i majci da gase zapaljenu kuću vodom iz cisterne.

Mario Macan pak kaže: “Blago kad smo puštili van, nisu se tukli, ni ovce ni krave ni prasci. To je sve hodilo; bilo je pametnije od ljudi”.

Sugovornici u završnici filma ističu da je tih godina bilo jako teško živjeti, a jedan sugovornik četiri puta ponavlja: “Gladi, gladi, gladi i gladi”.

„ Veliko zlo. Jer ostati žena s troje, četvero djece, bez ijednog novčića, bez ijednog kila  brašna u hiži, bez ičega, krave, vola bez svega… je golgota, je jedan nezamisliv život. Vrlo teško. Ovo što smo mi prošli, ne može se zaboraviti. Oprostiti još manje, a zaboraviti se ne može“  kaže prije odjave Ivan Macan. (Zoran Angeleski)

Stradala  su sela Rovinjštine i Žminjštine: Modrušani, Krmed, Kresini, Grizili, Slivari, Gržini, Tomišići, Zeci, Balići, Peresiji, Boškari, Režanci, Foli, Karnevali te još neki zaseoci.

Na Labinštini paljena mjesta  Barbići i Kunj, a na Pazinštini Foškići, Drndići, Žgrablići, Gajmovići, Pariži, Kašćergani, Šajini, Trošti, Mečari,  Slavčići i Zabrežani. Često su paljenja bila popraćena teškim zločinima.

Od kraja travnja do  početka svibnja 1944., u operaciji Braunschweig stradavaju Vela i Mala Učka, Brest, Vranja, Brgudac, Semić, Račja  Vas, Trstenik, Vodice, Vele i Male Mune, Žejane, Studena, Breza i Lisac. Tijekom trajanja te operacije najveći je zločin počinjen 30. travnja 1944., kada je potpuno spaljeno selo Lipa, a 269 njegovih stanovnika ubijeno.

Pokolj u Kresinima bio je jedan od najvećih u strašnom razdoblju nacističke strahovlade. Toga je dana pobijeno 57 nenaoružanih stanovnika bez obzira na dob i spol.  Dva dana prije pokolja tri balavca, šesnaestogodišnjaka, naoružana starom puškom, pucala su na njemačkog oficira negdje na cesti između Žminja i Kresine dok se kretao motociklom u smjeru Kanfanara. Nisu ga ranili, vojnik je stao, podigao ruke i kad je shvatio tko na njega puca, okrenuo se i vratio pješke u Žminj. Jedan od trojice proglasio se partizanom, ali prava je istina da su se balavci htjeli dočepati motora.

https://www.glasistre.hr/istra/u-selu-kresini-zivjelo-je-96-osoba-a-toga-dana-nijemci-su-pobili-njih-57-nasa-bol-nije-nasla-utjehu-kod-crkvenih-vlasti-zupnici-odbijaju-blagosloviti-grobnicu-599995

Uslijedila je odmazda! Spaljene su kuće, štale, stoka, ljetina, selo je opljačkano i pretvoreno u veliko zgarište. Pucali su po golorukim mještanima. U jednoj su kući strijeljali tri majke s petoro djece. U drugoj su kući na zatočene bacili bombu. Neki mlađi iskočili su kroz prozor i pobjegli, dok je druga strana kuće polivena benzinom, izgorjela sa svime što se našlo unutar zidova. Desetogodišnjem Josipu Kresini  polomili su obje noge te ga potom zapalili na sijenu.  Ustrijeljena je i 9-godišnja Marija Kresina s jednogodišnjim bratom u naručju. U polju kraj sela pronađen je 70-godišnji starac strijeljan s troje djece. Najstarija  žrtva bio je 91-godišnji Ivan Rovis, a najmlađa Anđelina Kresina imala je samo 6 mjeseci. Mate Kresina se sjeća da su nakon pokolja on i njegovi roditelji tumarali selom tražeći preživjele. Majka se nadala da će nekim čudom pronaći živo dijete ostavljeno  u kolijevci. Iz obližnjega zgarišta začuli su jauke. Otac je iz porušene kuće izvukao teško ranjenu 4-godišnju djevojčicu koja im je nedugo zatim izdahnula na rukama.

Spaljivanje Barbića, 7. listopada 1943. U rano su jutro u Barbiće iz dva pravca ušle njemačke postrojbe. Prva je pristigla iz smjera doline Raše, a druga iz susjednoga sela Kunj, koje je također spaljeno. Oni koji su uplašeni bukom vozila i pucnjevima pobjegli u obližnje šume uspjeli su se spasiti. Počela je pljačka, uništena je velika većina kuća, sve štale i svi sjenici, škola i zgrada vrtića. Nilda Griparić:

„Donje selo je bilo u dimu i vatri, a SS-ovci su počeli  dovoditi muškarce iz donjih kuća i postrojavati ih u kolonu. Jedan SS-ovac je došao u kuću moje sestrične Marije i vidjevši da njezin suprug Josip Belušić nosi iz kućice košaricu za novorođenče, uzeo mu je košaricu iz ruke i sve porazbacao po sobi, zapalio kuću i njega uzeo u kolonu. Tri dana nakon toga rođena je beba kojoj su dali ime Josipa.“

Ubijena je 31 osoba. Razmjeri razaranja vidljivi su i danas u vizuri Barbića

Ubojstva i palež u Maloj Gajani, 27. siječnja 1944.

U zoru 27. siječnja 1944. tišinu noći narušio je dolazak Nijemaca u Malu Gajanu, poznato antifašističko središte u južnoj Istri. Te večeri je u tom mjestu održan sastanak SKOJ-a. U blizini, u jednoj baraci je bio smješten i diverzantski vod. Bilo je oko 3 sata ujutro kad su Nijemci opkolili selo iz tri pravca.Sve su žitelje istjerali iz njihovih domova, a stoku iz štala ukrcali na kamione. Ljude su prozivali prema popisu koji je sastavio nepoznati izdajnik. Naredili su im da raznose slamu po kućama koje će uskoro postati buktinje, a potom su ih i pretukli. U jednu su štalu doveli 11 osoba i strijeljali ih, a potom zapalili selo. Deset muškaraca i devet žena poslano je u koncentracijske logore. Mala Gajana imala je samo devet kućnih brojeva i čak 16 žrtava fašističkog terora.

Bombardiranje i spaljivanje Brgudca, 14. travnja i 6. lipnja 1944.godine Selo Brgudac bilo je značajno mjesto razvoja NOP-a u Istri. Njemačka je vojska, za osvetu što su partizani napali njihovo uporište u Lupoglavu, 14. travnja 1944. iz zraka bombardirala Brgudac. Marija Ivančić tada je imala 18 godina, a o tome svjedoči:

 „Zjutra je brujalo i mi smo gledali ča je. Su dva puta bombardirali. Su padale goreće bombe na kuće. Svi su bižali. Blago je teklo po kampanji. Je bilo puno mrtvih. Mojoj sestri Zlati poginula je kćer Ana Klobas. Pokle smo pobegli u šumu jer nismo smeli spat u kuće. Po noći su došli Nemci u selo i kreli i ubijali na kampanji živad. Spaljeno je 40 kuća i opljačkano sve blago.“ Poginulo je 22 ljudi, od kojih dvanaestoro djece.

Nakon samo dva mjeseca, 6. lipnja, Brgudac je pretrpio još jedan napad u kojem spaljeno šest kuća i ubijeno 15 ljudi, od toga sedmero djece.

U travnju 1944. osnovani su 1. istarska brigada „Vladimir Gortan“ te 1. partizanski odred „Učka“, koji poduzimaju niz akcija na prostoru Istarskoga krasa okupiranom od strane njemačke vojske. Napadaju prvenstveno komunikacijske i infrastrukturne pravce: cestu  Rijeka – Trst te željeznicu Rijeka – Postojna. Nakon svakog napada uslijedila je odmazda!

Ludwig Kübler, general 97. njemačkog korpusa koji djeluje u Operativnoj zoni Jadransko primorje, 24. veljače 1944. poseže za mjerom koja će se pokazati pogubnom. Donosi naredbu, tzv. Deset zapovijedi u kojima, među ostalim, navodi sljedeće: „U borbi je ispravno i nužno sve ono što dovodi do uspjeha. Pokrit ću vlastitom odgovornošću svaki postupak koji je poduzet u skladu s ovim načelom. (…) Tko dragovoljno pomaže partizane zaslužuje smrt i mora biti eliminiran.“

Ubijanje civila te otimačina i palež civilne imovine postaju legitimno sredstvo borbe protiv partizana. Poduzima se niz akcija čišćenja terena od partizana u kojima stradavaju čitava sela.

U sklopu njemačke akcije Braunschweig, u trajanju od 25. travnja do 6. svibnja 1944., spaljena su sela Vela i Mala Učka, Vele i Male Mune, Žejane, Lisac, Breza, Studena i Lipa.

Selo Lipa podnosi najveću žrtvu. Dana 30. travnja 1944.godine

U vrijeme nedjeljnoga ručka, nacisti i fašisti ulaze u mjesto te u svega nekoliko sati ubijaju većinu zatečenoga stanovništva, 269 civila, djecu, žene i starce. Najmlađa žrtva Bosiljka Iskra imala je 7 mjeseci, dok ukupno stradanje djece i mladih do 18 godina starosti dostiže brojku od 96 žrtava. Većina stanovnika je živa spaljena u tzv. Kvartirkinoj kući na broju 20 Žejane

Krajem  1943. Vele i Male Mune te Žejane u sastavu su Operativne zone Jadransko primorje, teritorijalne jedinice koju je ustrojila njemačka vojska. U to vrijeme i na području Opatijskoga krasa, uključujući spomenuta sela, jača antifašistički pokret pa njemačka vojska – nastojeći oslabiti partizanske jedinice i zastrašiti stanovništvo kako bi ga se spriječilo u pomaganju ili priključivanju partizanskim odredima – organizira niz protupartizanskih operacija.

Vele Mune, Male Mune i Žejane 5.svibnja 1944.godine

Nakon što je posljednjega dana travnja 1944. počinjen stravičan zločin u selu Lipa, pet su dana kasnije, 5. svibnja 1944., stradale Vele i Male Mune te Žejane. Stanovništvo triju sela koja su uoči rata brojala oko 1700 ljudi je prognano, a njihovi su domovi i gospodarske zgrade opljačkani i spaljeni. U tim selima žive Istrorumunji, koje još nazivaju Ćići, Vlasi ili Ćiribirci a govore starim istrorumunjskim jezikom.

U okviru jedne od većih operacija njemačke vojske na području Istre i Opatijskoga krasa, operacije Braunschweig, 5. svibnja 1944. spaljene su Vele Mune zajedno sa susjednim selima Male Mune i Žejane. Toga je dana oko 7 sati ujutro njemačka vojska, zajedno s fašističkim i drugim okupacijskim postrojbama, opkolila Vele Mune. Nakon što su stanovnike okupili u središtu mjesta, naredili su im da moraju napustiti svoje domove, davši im toliko vremena da iz njih ponesu tek najnužnije osobne stvari. U 10 sati započeli su s paljenjem prethodno opljačkanih kuća i gospodarskih zgrada. Prema raznim izvorima, uključujući i palež u listopadu 1943., u Velim Munama bilo je za rata spaljeno 120-140 kuća i 100-120 gospodarskih zgrada.

Nakon što su započeli s paljenjem Velih Muna, vojnici su stigli u Male Mune. I ondje su okupili mještane davši im tek 20 minuta vremena za napuštanje sela. Nakon toga zapalili su  stambene i gospodarske zgrade. S paležom su nastavili i sljedećega dana. Ponijevši sa sobom tek osobne stvari, prognani Malomunci, zajedno s prognanicima iz Velih Muna i Žejana, odvedeni su u susjedno slovensko mjesto Podgrad. Prognanici su privremeni dom pronašli u okolnim mjestima, odakle odlaze obrađivati svoje ranije zasijane i zasađene oranice.

Po završetku rata, već sredinom 1945., prognani stanovnici triju sela počinju popravljati svoje domove.

U to se vrijeme iz zarobljeništva vraćaju i mještani  bivši zatvorenici radnih i koncentracijskih logora. Od  1942. do 1944. u radne i koncentracijske logore na području današnje Italije, Austrije i Njemačke odvedeno je ukupno 135 mještanki i mještana Velih Muna i Malih Muna.

Unatoč izrazitu siromaštvu koje je zavladalo u poratnim godinama, Vele Mune, Male Mune i Žejane većim su dijelom obnovljene. Pri obnovi razorenih kuća mještani su pomagali jedni drugima, uz nepisano pravilo da se najprije zbrinu obitelji u kojima je bilo male djece i koje su bile bez muških članova. Iako je u poraću obnovljen najveći broj zapaljenih kuća i gospodarskih zgrada, tragovi u ratu razrušenih građevina stoje kao nijemi svjedoci i danas.

http://ipd-ssi.hr/wp-content/uploads/2017/11/Palez%CC%8C-u-sjec%CC%81anjima.pdf

Muntić 30.rujna 1944.godine za odmazdu ubijeno 20 seljana

Na dan Sv. Jeronima zaštitnika sela, lokalni partijac ubio je njemačkog kuhara sa obližnjeg aerodroma i onda su Nijemci za odmazdu streljali 20 mladića iz Muntića, a nekoliko djevojaka odveli u njemačke logore. Među njima i Olgu Grabrović  rođakinju moje pok. mame koja se živa vratila, što nije uspjelo 19-godišnjoj  Zori Brunjak koja je stradala u logoru.

Ivan Pletikos-Pula na Pola-Despot infinitus d.o.o.Zagreb 2021.

Pokoj im duši! Ne ponovilo se!

Lili Benčik/hrvatskepravice

Istaknuto

Uz čestitku za Dan državnosti

Published

on

Hrvaticama i Hrvatima, jer je Hrvatska  prije svega država hrvatskog naroda, a uz Hrvate i 22 nacionalne manjine i ostalim hrvatskim državljanima čestitam Dan državnosti!

Nakon povijesnih lutanja, pogrešnih saveza i tragičnih uključivanja u druge države, Hrvati su uz ogromne žrtve i danak u krvi izborili svoju samostalnu državu Hrvatsku.

Dr. Franjo Tuđman, prvi predsjednik samostalne države Hrvatske rekao je;

„”Imamo svoju Hrvatsku, naša je i bit će onakva kakvu sami želimo i nećemo nikom dopustiti sa strane da nam propisuje kakva ta Hrvatska treba da bude!”

Nažalost Hrvatska za mnoge nije bila željena država. U njoj živi još dosta onih koji je ni nakon 34 godine ne podnose i ne mire se s njenim postojanjem.

A ni Hrvatima nije onakva kakvu su željeli i očekivali. Dopustili su  da njome vladaju  stare jugoslavenske strukture,  njihovi nasljednici i sljednici uz europske i svjetske asocijacije i moćnike.

Imamo Hrvatsku, ali nemamo državu kojom vladaju Hrvati koji su je željeli, nego oni kojima nije stalo do njenog razvoja kao države hrvatskog naroda, koji  zloupotrebljavaju ljudska i manjinska prava i nameću svoj identitet, negirajući pravo Hrvatima na njihov identitet.

Nepravedna i netransparentna privatizacija, mediji u sumnjivom i netransparentnom vlasništvu, korupcija, nepotizam i sveopće urušavanje životnih vrednota, uzroci su nezadovoljstva i iseljavanja.

Hrvatska je nažalost podijeljena, pa se državotvorni i suverenistički Hrvati moraju za njeno uređenje tek izboriti.

Nakon detuđmanizacije 2000. razoreno je sve  što predstavlja hrvatsku državotvornost od strane vladajuće koalicije 2000. godine na čelu sa premijerom Ivicom Račanom i dva mandata predsjednika Stjepana Mesića!

Stjepan Mesić kao predsjednik države i vrhovni zapovjednik oružanih snaga razorio je pobjedničku Hrvatsku vojsku. Umirovio je 12 hrvatskih generala, raspustio sve ratne postrojbe i ostavio Hrvatsku bez obrane.

Iz osobnog animoziteta i mržnje prema prvom hrvatskom predsjedniku dr. Franji Tuđmanu otvorio je javno stranom novinaru predsjedničku arhivu, što je postupak bez presedana u čuvanju državnih tajni i spisa. Te je spise zatim neselektivno dijelio Haškom tužiteljstvu, kojemu je bio tajni svjedok u procesu protiv Tihomira Blaškića. Takvo ponašanje suprotno je ustavnim dužnostima i ovlastima Predsjednika Republike, po članku 94 i članku 105 Ustava RH. NN 85/2010  

Predsjednik Republike odgovoran je za povredu Ustava koju počini u obavljanju svojih dužnosti. U slučaju Predsjednika Mesića svoju ustavnu obvezu nije ispunio ni Hrvatski Sabor, ni Ustavni sud, jer nisu pokrenuli postupak o ocjeni ustavne odgovornosti Predsjednika države.  Ustavni sud je po članku 129 dužan pratiti ostvarivanje ustavnosti i zakonitosti te o uočenim pojavama neustavnosti i nezakonitosti izvijestiti Hrvatski sabor i odlučivati  u skladu s Ustavom, o odgovornosti Predsjednika Republike.

Znači da su u ovom Mesićevom ponašanju zakazale tri institucije hrvatske državnosti;

Predsjednik države svojim neustavnim ponašanjem, Hrvatski Sabor i Ustavni sud koji uopće nisu ni  pokrenuli postupak ispitivanja odgovornosti Predsjednika države.

Ivica Račan  kao predsjednik Vlade bio je odgovoran po članku 113 Ustava RH za rad Vlade i  gospodarski  razvitak   zemlje.

Prodajom  državnog bogatstva, zlatnih poluga, dokapitalizacijom Banaka iz Proračuna, a zatim njihovom prodajom,  narušena je  financijska i gospodarska  stabilnost i  sigurnost države.

Tako su Hrvati birajući nesposobne i politički neodgovorne stranke i pojedince kojima nije stalo do hrvatske sami sebi nažalost „uredili“ državu.

Međutim, Hrvatska je prekrasna zemlja sa bogato očuvanom tradicijom i kulturom, zemlja u kojoj pored hrvatskog naroda u suživotu mogu lijepo živjeti svi drugi i drugačiji, naravno uz uvjet da  je vole i poštuju kao svoju državu izgrađujući hrvatsku naciju!

Lili Benčik/ hrvatskepravice/ domoljubni.hr

Continue Reading

Istaknuto

Laži i obmane Stjepana Mesića i družine u Kumrovcu 2024.godine

Published

on

„Dan mladosti“ okupio je u  Kumrovcu  posjetitelje prosječne životne dobi od 89 godina!?

Kaže drug Stipe u svom govoru u Kumrovcu da komunizma nije bilo, da je to bila NOB?  Piše li to drug  Stipe, neku novu povijest NOB-a u kojoj negira ulogu Josipa Broza Tita  kao predsjednika KPJ u vođenju NOB-a.?

„Oni koji revidiraju povijest, moćni i preglasni trebali bi objasniti tko je ubio 80 000 ljudi, žena i djece u Jasenovcu samo zato što su različiti.

Katolička crkva u Jasenovac na dan obilježavanja proboja pošalje jednog svećenika, dok na Macelj dođu brojni biskupi, svećenici i časne sestre.

Mi imamo statističke podatke koliko je za vrijeme NDH u četiri godine ubijeno antifašista i ja ne znam o čemu oni misle kada govore o spomeniku žrtvama komunizma.

I tu nema komunizma: BILA JE TO NOB!

Kakve “žrtve komunizma” kada komunizma tada nije niti bilo…

Bila je to samo borba za čovjeka – BORBA ZA SLOBODU!“

Nas pionire osmoškolce učili su u  školi u Jugoslaviji  da je avangarda radnika i seljaka, Komunistička partija Jugoslavije na čelu sa drugom Titom povela narode i narodnosti Jugoslavije u Narodno-oslobodilačku borbu! Mi smo kao osmoškolci znali cijeli tijek NOB, sve ofenzive, a sada bivši predsjednik lupeta da nije bilo komunista, da je to bila NOB.

To je neki novi drug Stipe!? Od komunista, do ustaše. Od negiranja Jasenovca do optuživanja za Jasenovac. Od veličanja Tita, do negiranja Tita! Čista manipulacija, obmanjivanje javnosti , a vjerodostojnost nula.

Kako on voli tužakati zbog izgovorene riječi, neka samo tuži, pa ću mu na sudu predočiti tone knjiga u kojima piše da je pripremajući oružani ustanak, Politbiro Centralnog komiteta KPJ  u Beogradu  27. lipnja 1941.donio odluku o osnivanju Glavnog štaba Narodno oslobodilačkog pokreta Jugoslavije , za čijeg je zapovjednika imenovan generalni sekretar KPJ, Josip Broz Tito. KPJ je službeno odlučila donijeti odluku o pokretanju oružanog ustanka 4. srpnja, dan koji je kasnije u SFRJ slavljen kao Dan borca. Žikica Jovanović Španac ispalio je prvi hitac 7. srpnja, na datum kasnije proglašen Danom ustanka u SR Srbiji. 12. srpnja KPJ je proglasom pozvala narode Jugoslavije na oružanu borbu.

Članovi Glavnog štaba, uz Tita, bili su članovi Politbiroa KPJ: Milovan Đilas, Edvard Kardelj, Rade Končar, Franc Leskošek, Ivan Milutinović i Aleksandar Ranković, te istaknuti komunistički vođe Sreten Žujović, Ivo Lola Ribar i Svetozar Vukmanović- Tempo.

Vrhovni štab od kraja siječnja 1942. boravi je u Foči. Tu je donesena odluka da se uz partizanske jedinice, koje su pod kontrolom komunističke partije preko komesara i zapovjednika, koje imenuje Vrhovni štab, prime i četnici, koji su samo kokardu na kapi zamijenili sa crvenom zvijezdom.

Četnička zlodjela opisao je Adil Zulfikarpašić u  knjizi “Put u Foču”. Adil Zulfikarpašić bio je visokopozicionirani član  partizanskoga pokreta, koji je putovao u Foču na sastanak s Titom u Vrhovni  štab. Na putu je saznao da su mu četnici ubili brata i počinili strašne pokolje muslimana;“ Tu na mostu je izvršeno klanje muškaraca – objašnjava nam Božović – kapetan Sergije Mihajlović i komandant mjesta prota Vasilije Jovičić naredili su, da se svi muškarci muslimani pohapse. Poslije su svi oni koji su bili veći od konjičkog karabina poklani. Ali ljudi su ubijani svuda: i po kućama, dvorištu, ulicama. Kasnije je red došao na žene i na djecu. Drina je izbacivala leševe. Da se to spriječi, razrezivali bi im trbuhe, onda bi tijela potonula.“

„Mi ne možemo voditi protusrpsku politiku, u našoj vojsci nalazi se preko 95% Srba“ rekao mu  je Tito kad je  tražio njegovu intervenciju za ovaj slučaj.

„Ali to nije protusrpska politika.To je protukoljačka politika“   rekao mu je Zulfikarpašić,

„Ti izgledaš slabo, ti treba da se ispavaš i odmoriš“  odgovorio  mu je Tito opraštajući se.

Očito drug Stipe računa na kratko pamćenje i nepoznavanje povijesnih činjenica.

Čisti  povijesni revizionizam za isprane mozgove,  jer treba skinuti odgovornost komunista za počinjene zločine.

Pa da njega i javnost  malo podsjetim na  povijesne  činjenice: i to logičnim slijedom:

1.Tko je vodio Narodnooslobodilačku borbu 1941-1945.godine?

Komunistička partija Jugoslavije

2. Tko je vodio Komunističku partiju Jugoslavije?         

Josip Broz Tito

3.Tko je bio doživotni predsjednik Jugoslavije?

Josip Broz Tito

4.Tko je bio vrhovni zapovjednik Jugoslavenske vojske JNA?

Maršal Josip Broz Tito

5.Tko je vladao u Jugoslaviji , koja stranka?

Komunistička partija Jugoslavije, sa predsjednikom Josipom Brozom Titom

6.Koji društveni sistem je vladao u Jugoslaviji?

Komunistički sa Komunističkom partijom na čelu, koji su preimenovali u -socijalistički. Na 6. kongresu u Zagrebu 1952. Komunistička partija Jugoslavije -KPJ, promijenila  je naziv u Savez komunista Jugoslavije- SKJ.

7. Što je bila Narodnooslobodilačka borba?

Oslobodilački rat i komunistička revolucija za novo  komunističko društveno uređenje.

I nakon ovih nespornih povijesnih činjenica, koje su im naravno dobro poznate, kako uredništvo portala sabh.hr može onakve Mesićeve nebuloze uopće objaviti? Pa to je ponižavanje Josipa Broza Tita, a ne njegovo veličanje. Sam sebi proturječi u reviziji povijesti NOB-a kojom  se kao ponosi.

Od kuda Stipi to negiranje uloge Komunističke partije Jugoslavije-KPJ?  

Negira Stipe komunizam zbog zločina, zbog Rezolucije EU Parlamenta od 19.9 2019. koji je komunizam kao totalitarni režim i način vladanja izjednačio sa fašizmom i nacizmom.

Dokumenti pokazuju da je KPJ u poslije ratnoj  vladavini znatno ograničila građanske i političke slobode, privatno vlasništvo, slobodno tržište, i  potiskivala je tradicionalne vrijednosti poput religije i nacionalne/etničke baštine. Svi oni koji tu politiku nisu podržavali ubijani su, bili  progonjeni politički i sudski.

Evo  drug Stipe ne zna za žrtve komunizma ;“ ja ne znam o čemu oni misle kada govore o spomeniku žrtvama komunizma“, ali zna za žrtve „antifašiste“. E sada me zbunio,  ja više ne znam na koje to antifašiste misli drug Stipe, ove kameleone kao što je on ili ove borce NOB-a rođene nakon završetka NOB-a iz SABA RH?

Poznate su žrtve 2.svjetskog rata, iako ih ex komunisti kao on umnažaju i multipliciraju, ipak se istina probija.

Zločini komunizma koje drug Stipe negira itekako su dokumentirani u Martirologiju don Ante Bakovića (Goražde, 4. srpnja 1931. – Zagreb, 26. siječnja 2017.) Ovaj hrvatski katolički svećenik i hrvatski domoljub  u bivšoj državi robijao je ukupno deset godina, u sedam zatvora , a kasnije je djelovao kao publicist, novinar, reformator i demograf.

 Punih 17 godina radio je na enciklopedijskom izdanju Martirologija, u kojemu je na 1100 stranica iznio dokumentirane podatke o 664 ubijena svećenika i mučenika Crkve u Hrvata u vrijeme Drugoga svjetskog rata i poraća.

Napisao je i knjigu Drinske mučenice u kojoj je opisao svoje osobno svjedočenje o mučeničkoj smrti časnih sestara koje su beatificirane 24. rujna 2011. u sarajevskoj dvorani Zetra,

Okružni narodni sud u Zadru osudio je 28. prosinca 1946. zemljoradnika Josu Begonju iz Privlake (Zadar) na dvije godine lišavanja slobode s prisilnim radom i dvije godine gubitka političkih prava zbog “kriv. djela protiv općih narodnih interesa”, jer je u ljeto 1946. govorio među narodom da mu se ukazala Gospa, “u namjeri da stvori kod drugih uvjerenje o nesigurnosti današnjeg poretka, a u cilju ometanja napretka, obnove i izgradnje naše zemlje, te stvaranja nepovjerenja prema našoj narodnoj vlasti i u cilju ličnog korišćenja”. Mate Rupić, Vladimir Geiger (prir.), Partizanska i komunistička represija i zločini u Hrvatskoj 1944.-1946. Dokumenti. Dalmacija, Slavonski Brod – Zagreb, 2011.

Franjo Habulin pak ne poznaje povijest ni NOB-a ni kasnije, pa tvrdi da se gradilo bratstvo i jedinstvo. Vidjelo se na djelu to bratstvo i jedinstvo u velikosrpskoj i JNA agresiji 1991-1995.

Drug Franjo Habulin, predsjednik SABA RH, „borac“ NOB-a , rođen 1957.godine priča nebuloze u svojoj reviziji povijesti, pa tvrdi da se  „Za Tita se gradila i živjela demokracija svaki dan u pravnom i pravednom društvu izgrađenog SOCIJALIZMA.“

To „demokratsko, pravno i pravedno društvo“ je ubijalo politički nepodobne, neistomišljenike po svijetu, a zadnje je je bilo 1989. godine kada je u Njemačkoj ubijen Anto Đapić, stric hrvatskog političara Ante Đapića iz Osijeka.

To „demokratsko, pravno i pravedno društvo“ je 1. studenoga 1978. osudilo studenta Jakoslava Davida Rojnicu, na tri godine Golog otoka, na temelju iskaza dvoje svjedoka da im je dao nekoliko brojeva lista ‘Nova Hrvatska’, a jednom od njih i knjigu Ive Rojnice.

To „demokratsko, pravno i pravedno društvo“ „priuštilo“ mu je tortute, batinanje, liječenje elektrošokovima u zatvorskoj bolnici i besplatan „boravak „u logoru na Golom otoku.

Jakoslav David Rojnica odlučio je 2019. napisati knjigu  jer je želio ukazati na činjenice i napisati istinu, najviše zbog mladih koji trebaju znati istinu kako se povijest ne bi ponovila.

Jakoslav Rojnica predstavlja 100 tisuća ljudi koji su osuđeni za slične krimene. 30 tisuća presuda je doneseno, a točan broj  ljudi koji su netragom nestali , bačeni u jame, fojbe nikada se neće saznati, jer je jugoslavenski režim strahovladom sprječavao ljude da svjedoče.

„Druge države otvaraju granice, a mi smo naše okovali od susjeda, k tomu državni establišment DAN POBJEDE naziva okupacijom.“ Nastavio je drug Habulin svoju povijesnu „edukaciju“.

Nevjerojatno je kako se može ovako na očigled lagati i manipulirati? Hrvatske granice nisu zatvorene, putuje se samo sa osobnom iskaznicom, granice su čak  i previše porozne, pa ih ilegalno prelazi na tisuće migranata.

Ne kaže se uzalud da je komunizam sazdan od laži i nastao na laži. Samo ova dva primjera drugova Mesića i Habulina dokaz su točnosti te definicije.

Jugonostalgičari, jugofili, titoisti i komunisti nikako ne žele priznati da su u ime komunističke ideologije počinjeni masovni zločini. Da oslobođenje od fašizma i nacizma u komunističkim zemljama nije donijelo slobodu, nego nove progone, nove logore, nove zabrane i ograničavanja slobode i ljudskih prava, samo u ime neke druge ideologije. Rasni zakoni zamijenjeni su ideološkim. Tko nije prihvatio komunističku ideologiju bio je meta te „slobode“.

U ime te slobode ubijeno je 536 833 ljudi, bačenih u jame, rudnike i neobilježena grobišta na više od 940 lokaliteta u cijeloj Hrvatskoj po popisu MUP-a  i  oko 600 po slovenskoj evidenciji.

I da nije kako drug Stipe kaže „krivca za zločine koji su se dogodili na kraju Drugog svjetskog rata,  traže na pogrešnoj strani…“ svjedoče zločini na Daksi i u Dubrovniku u listopadu 1944.godine, znači prije završetka rata, koje su počinili partizanski „osloboditelji!

Lili Benčik/hrvatskepravice

Continue Reading

Istaknuto

Tomislav Tomašević krši Ustav i Zakone RH!

Published

on

Zastave LGBT ne mogu  samostalno vijoriti, već samo sa desne strane zastava RH, ako je službeno proglašena kao zastava jedinice lokalne uprave i samouprave ili zastava jedne od 22 nacionalne manjine koje su navedene u Ustavu RH.

A kako LGBT zastava niti jedno od toga nije, ne može se službeno vijoriti!

TOMISLAV TOMAŠEVIĆ: „Ja odlučujem o tome koje će zastave na gradske jarbole, ja dajem suglasnost“

I još nadodaje;“ Kada bi svi imalo pravo odlučivati o tome koje zastave staviti na gradske jarbole, pa kako bi to izgledalo?“

Takva vrsta samovolje je ipak ograničena. Da,  on odlučuje, ali u okviru ovlasti koje mu daju Ustav RH i Zakon o  grbu, zastavi i himni Republike Hrvatske te zastavi i lenti predsjednika  Republike Hrvatske  ( NN 55/90), i u skladu sa Pravilnikom o postupku davanja odobrenja grba i zastave jedinici lokalne samouprave.( NN 94/1998 )

Je li LGBT Zastava proglašena zastavom grada Zagreba ili Zagrebačke županije ili neke od 22 nacionalne manjine koje su nabrojane u Ustavu RH?

Nije, to je zastava jednog pokreta!

Tomislav Tomašević time krši Ustav RH, jer LGBT zastava nije zastava niti jedne jedinice lokalne uprave i samouprave, ni nacionalne manjine.

Pravilnik o postupku davanja odobrenja grba i zastave jedinici lokalne samouprave

https://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/1998_07_94_1289.html

Članak 15.

Ministarstvo uprave vodi očevidnik o izdanim odobrenjima grba i zastave jedinicama lokalne samouprave.

Očevidnik iz stavka 1. ovog članka vodi se u obliku knjige formata 420 ¤ 297 mm i mora imati pobrojane stranice.

U očevidnik iz stavka 1. ovog članka unose se slijedeći podaci: redni broj; naziv jedinice lokalne samouprave i njeno sjedište, brojčana oznaka rješenja kojim se daje odobrenje, datum izdavanja odobrenja, datum uručenja grbovnice i napomena.

Članak 18.

Ako se zastava jedinice lokalne samouprave ističe uz zastavu Republike Hrvatske, tada se zastava jedinice lokalne samouprave nalazi sa desne strane gledano sa ulice prema zastavama.

Ako se zastava općine ili grada ističe uz zastavu županije, tada se zastava općine odnosno grada nalazi sa desne strane gledano s ulice prema zastavama.

Ako se zastava općine ili grada ističe uz zastavu Republike Hrvatske i zastavu županije tada se zastava županije nalazi sa lijeve strane, a zastava grada ili općine sa desne strane od zastave Republike Hrvatske gledano sa ulice prema zastavama.

LGBT zastava nema očevidnik, nije prijavljena kao zastava jedinice lokalne uprave i samouprave i ne može se službeno vijoriti!

Što znači da su člankom 15 i člankom 18  Pravilnika o postupku davanja odobrenja grba i zastave jedinici lokalne samouprave točno propisani uvjeti i propisi o postavljanju drugih zastava uz onu Republike Hrvatske, a uvijek gledano s ulice prema zastavama.

Pod „drugim zastavama“ misli se na one županije, grada i/ili općine. Tako se zastava JLS-a (jedinica lokalne samouprave) ističe uz zastavu Republike Hrvatske s desne strane. Ako se zastava općine ili grada ističe uz zastavu županije, tada se zastava općine odnosno grada nalazi s desne strane gledano s ulice prema zastavama, a ako želite staviti sve, onda zastavu općine ili grada ističete s desne strane, a zastavu županije s lijeve strane od zastave Republike Hrvatske. Postavljanje zastave EU nije propisano ovim Pravilnikom, ali gledajući  prema instituciji, ona se nalazi desno od zastave države.

Iz navedenog proizlazi da LGBT zastava nema očevidnik, nije prijavljena kao zastava jedinice lokalne uprave i samouprave i ne može se službeno vijoriti!

Po članku 137. Ustava RH, u obavljanju poslova iz svojeg djelokruga tijela jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave samostalna su i podliježu samo nadzoru ustavnosti i zakonitosti ovlaštenih državnih tijela.

Što radi MUP? Zar nitko ne štiti  Ustav i zakone RH?

Zašto ovo pišem? Jer je dosta samovolje pojedinaca ili stranaka kada se dočepaju vlasti. Onda misle da su nedodirljivi i iznad Ustava i Zakona RH.

Po Istri su se vijorile  IDS-ove i talijanske zastave bez hrvatskih zastava. Prijavila sam MUP-u i sada svugdje gdje se viju, mora prva biti zastava RH, pa onda sve ostale.

Furio Radin je bio domišljat, pa je Zajednica Talijana za svoju zastavu uzela onu države Italije i uz blagoslov  IDS-a, po istarskim gradovima vijore se  na izbor zastave! Pored hrvatske ( natjerala sam ih da je postavljaju) vijore se talijanska, županijska, EU, gradske….

Stoga ovaj tekst šaljem Ministru u nutarnjih poslova i svim odgovornim osobama, da poduzmu odgovarajuće mjere kako bi se osiguralo poštivanje Ustava i Zakona RH, jer smo svi po Ustavu i Zakonima jednaki. Zakone RH svi moramo poštivati inače ćemo živjeti u anarhiji, samovolji i strahovladi pojedinaca na vlasti.

Lili Benčik/hrvatskepravice

Continue Reading

Popularno

Copyright © 2023. Croativ.net. All Rights Reserved